Reklama
cleanpowerforall

GUNB intensyfikuje działania informacyjne — pozostało tylko 5 miesięcy na zgłoszenie deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych

Termin zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) upływa 30 czerwca 2022 roku. Fakt ten powoduje, iż GUNB intensyfikuje swoje działania w zakresie informowania, i dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i pracowników urzędów miast i gmin.

GUNB intensyfikuje działania informacyjne — pozostało tylko 5 miesięcy na zgłoszenie deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych [źródło: www.gunb.gov.pl]
GUNB intensyfikuje działania informacyjne — pozostało tylko 5 miesięcy na zgłoszenie deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych [źródło: www.gunb.gov.pl

Z nowym rokiem rozpoczęliśmy rozmowy z instytucjami, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę w zakresie prowadzenia wspólnych akcji informacyjno-promocyjnych dot. CEEB i składania deklaracji. Na naszą prośbę już odpowiedzieli m.in.: Poczta Polska S.A, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Krajowa Izba Kominiarzy, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Międzywojewódzki Cech Kominiarzy i Krajowa Izba Kominiarzy — kominiarze przy okazji przeglądów kominiarskich będą informować i przypominać o konieczności złożenia deklaracji (czyt.: Współpraca GUNB z Krajową Izbą Kominiarzy i Międzywojewódzkim Cechem Kominiarzy) – informuje GUNB.

GUNB jednocześnie sam również na bieżąco realizuje wysyłkę i dystrybucję przygotowanych przez siebie ulotek i plakatów informacyjnych, które bezpłatnie udostępniane są instytucjom współpracującym i zainteresowanym podmiotom.

W sposób ciągły budujemy współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), Wojewódzkimi Inspektoratami Nadzoru Budowlanego (WINB) i administratorami lokalnymi CEEB w publikowaniu informacji o CEEB , które przygotowaliśmy. Kontynuujemy działania rozpoczęte w 2021, polegające na wspieraniu przedsięwzięć informacyjnych prowadzonych przez samorządy poprzez przekazywanie informacji nt. CEEB, udostępnianie materiałów informacyjno-promocyjnych oraz comiesięczne spotkania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z przedstawicielami urzędów miast wojewódzkich. Są one doskonałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz rozmów nt. możliwości i sposobów dotarcia do mieszkańców z informacją o zbliżającym się terminie i konieczności złożenia ww. deklaracji. Od początku roku zrealizowaliśmy już trzy wysyłki e-mailingowe do JST, WINB i adminów oraz zorganizowaliśmy dwa spotkania GI z przedstawicielami urzędów miast wojewódzkich, podczas których m.in. zostały zaprezentowane dotychczas zrealizowane kampanie informacyjne i ich wyniki oraz omówione plany działań promocyjnych na najbliższe miesiące – czytamy na stronie GUNB.

Akcja informacyjna jest poszerzona o stale aktualizowane odpowiedzi na najczęściej nurtujące obywateli pytania w tym zakresie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kategoria „Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB (studia przypadków)”, w której znajdują się opisy i wyjaśnienia, opracowywane na podstawie „z życia wziętych” przypadków, przesłanych do nas przez osoby wypełniające deklaracje.

Finalizujemy prace związane z odświeżeniem i zmodyfikowaniem dotychczasowej formuły newslettera GUNB, co pozwoli nam na większe bezpieczeństwo, atrakcyjność i dostarczalność korespondencji. Już w lutym 2022 r. rozpoczynamy działania promujące ten kanał komunikacji oraz pierwsze wysyłki, m.in.: informatora dla administratorów bazy CEEB — informuje GUNB.

Dla potrzeb CEEB publikowany jest również „Ranking Gmin”, który jest codzienne aktualizowany. Obrazuje on poziom wypełnienia bazy CEEB, czyli liczbę deklaracji złożonych w poszczególnych gminach. Zestawienie od momentu publikacji cieszy się dużą popularnością i zyskuje coraz większe grono odbiorców. Na dzień dzisiejszy gminą z najwyższym, bo 77% poziomem wypełniania CEEB jest Zawidów, kolejna to Chełmiec z wynikiem 62% wypełnienia.

W II kwartał 2022 planowana jest ogólnopolska kampanii informacyjno — promocyjna w radiu, telewizji, Internecie i prasie. Jej celem jest upowszechnienie i rozpropagowanie ustawowego obowiązku składania deklaracji o użytkowanym źródle ciepła lub spalania paliw do CEEB. Ma to również pomóc w wykreowaniu pozytywnego wizerunku programu jako rozwiązania ekologicznego, wspomagającego walkę o czyste powietrze w Polsce.

źródło: www.ceeb.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz