Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Dotacje do pomp ciepła w nowych domach – wkrótce start programu

W najbliższych tygodniach ma rozpocząć się nabór wniosków w programie Moje Ciepło, w którym będzie można otrzymać dotacje na zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach. Budżet programu ma wynieść około 600 mln zł.

Dla kogo dotacje z Mój Prąd 4.0 w systemie net-billingu? [źródło: www.senat.gov.pl]
Dla kogo dotacje z Mój Prąd 4.0 w systemie net-billingu? [źródło: www.senat.gov.pl]

 

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, dotację z Mojego Ciepła będzie można otrzymać na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., i w pierwszych miesiącach 2022 r. – przed uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie.

Pojedyncza dotacja ma wynosić do 7 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i do 21 tys. zł na pompę gruntową (30-45 proc. kosztów kwalifikowanych).

Beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Program będzie obejmował pompy instalowane tylko w nowych budynkach jednorodzinnych.  Resort podkreśla, że to w Polsce pierwszy państwowy program dotacyjny obejmujący takie urządzenia w nowych domach. Do tej pory można było otrzymać dofinansowanie tylko na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła.

Zainteresowani montażem ekologicznych źródeł ciepła będą mogli sięgnąć po dofinansowanie na pompy ciepła. Dostępność programu będzie jednak ograniczona, bo zasady, na których można będzie sięgnąć po pieniądze, będą bardzo restrykcyjne. Pieniądze na program miałyby pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego – nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji CO2.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz