
Czy faktycznie pompy ciepła znajdują zastosowanie tylko w budynkach mieszkalnych?
Absolutnie nie. Zastosowanie pomp ciepła staje się coraz obszerniejszym tematem, jeżeli chodzi o ich wykorzystanie. Pomijając już oczywiście budynki przemysłowe, czy wykorzystanie ich w nowoczesnym i ekologicznym budownictwie. Co najlepsze, w każdym zastosowaniu podkreślana jest ich najważniejsza cecha, czyli niska energochłonność w porównaniu do możliwości generowania energii cieplnej. Sławne COP. Tam, gdzie potrzebna jest energia cieplna, czy to do ogrzewania powierzchni, budynków, wody tam pompy ciepła okażą się najefektywniejszym źródłem jego pozyskania. Często też najtańszym.
Czy można podać jakiś przykład takiego zastosowania?
Dobrym przykładem może być rolnictwo, które często potrzebuje energii cieplnej w dużych ilościach, ale niekoniecznie w wysokich temperaturach. Ogrzewanie dużych przestrzenie jak budynki gospodarcze wymaga często sporych nakładów ze strony rolnika. By zapewnić odpowiednie warunki zwierzętom hodowlanym czy przechowywanym zbiorom lub nawet maszynom. Rolnicy mogą być tu nawet w uprzywilejowanej pozycji ze względu na szerszą możliwość zastosowana fotowoltaiki (posiadane przestrzenie) mogą wysoko zabezpieczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, również korzystając z dostępnych dotacji, i dzięki temu bardzo ograniczyć koszty eksploatacji pomp ciepła. Oczywiście dużą rolę odegra tutaj doradca, który odpowiednio dobierze urządzenia. Dla przykładu tam, gdzie w zimie wystarczy utrzymać niewysokie, ale dodatnie temperatury można zastosować znacznie mniejsze pompy niż dla podobnej wielkości budynków mieszkalnych, gdzie temperatura zapewniona musi być znacznie wyższa dla komfortu użytkowników. [czytaj także]
Czy pompa ciepła znajduje jakieś szersze zastosowanie pomijając budynki bez znaczenia na przeznaczenie?
Bardzo się cieszę, że padło to pytanie. Tak się składa, że zastosowanie pomp ciepła nie ogranicza się tylko do budynków, a również obiektów i urządzeń. Bardzo dobrym przykładem, są w tym przypadku samochody elektryczne TESLA, które jak się okazuje są wydajniejsze przy zastosowaniu pomp ciepła. Zasięg pojazdów elektrycznych zależy nie tylko od wielkości akumulatora i cyklu jazdy, ale także od wykorzystania innych urządzeń, takich jak ogrzewanie i chłodzenie kabiny. Przeprowadzone testy wykazały, że nowe modele, w których zastosowane są pompy ciepła, są wydajniejsze niż starsze, które wykorzystywały system Positive Temperature Coefficiet. Jednak inni producenci, np. Nissan, również pracują nad takim rozwiązaniem w swoich samochodach.
Czy z upływem lat będziemy mogli spodziewać się zastosowania pomp ciepła, również w innych urządzeniach?
To nigdy nie jest pewne. Niewątpliwie wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, spadkiem cen technologii, szerszym zrozumieniem przekonaniem się konsumentów do pomp ciepła urządzenia te będą zdobywać kolejne nisze. Na pewno specjaliści będą poszukiwać nowych zastosowań pomp, skoro na dziś wykorzystuje się je już w samochodach elektrycznych. Jednak kto wie co przyniesie kolejnych 10 czy 20 lat. Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. To niesamowite jak bardzo rozwinęło się zastosowanie pomp ciepła na rynku. Z urządzeń, które miały ekologicznie ogrzewać lub ochładzać nasze domy, nagle stały się urządzeniami, które to samo będą robić z naszymi samochodami. Ciekawe co przyniosą kolejne lata i w jakim miejscu znajdą zastosowanie te zaskakujące jak się okazuje urządzenia.
Źródło: netsu.pl
NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.