Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Realizacja celów UE w zakresie pomp ciepła pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20%

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, wykonanego w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej i Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, szybkie wprowadzenie pomp ciepła w Europie pomoże rozwiązać problem ubóstwa energetycznego, obniży rachunki za energię i ograniczy import gazu, a jednocześnie przyczyni się do poprawy zdrowia, wzrostu zatrudnienia i PKB.

Realizacja celów UE w zakresie pomp ciepła pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20%
Realizacja celów UE w zakresie pomp ciepła pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20% [źródło: www.portpc.pl]

Jeśli osiągnięty zostanie cel UE polegający na zainstalowaniu 60 mln pomp ciepła do 2030 r., zapotrzebowanie na gaz w budynkach w latach 2022-2030 spadnie o 40%. Co więcej, w porównaniu do scenariusza zakładającego utrzymanie się obecnych tendencji, koszty importu energii do Europy spadną o 60 mld euro do 2030 r., a koszty ogrzewania gospodarstw domowych o 20%. Pompy ciepła są bowiem o około 30% tańsze w eksploatacji niż kotły gazowe w całym okresie ich użytkowania.

Powszechne wykorzystywanie w budownictwie mieszkaniowym kotłów zasilanych paliwami kopalnymi to główny powód wysokiego uzależnienia Unii Europejskiej od gazu oraz pozostawania sektora budownictwa daleko w tyle, jeśli chodzi o dekarbonizację. Pomimo tego, co osiem sekund w UE instalowany jest nowy kocioł na paliwa kopalne. Komisja Europejska zaproponowała wobec tego zakaz sprzedaży nowych kotłów na paliwa kopalne od września 2029 r., co będzie przedmiotem dyskusji instytucji unijnych 27 kwietnia br.

Jak powiedziała Jozefien Vanbecelaere, szefowa działu spraw UE w Europejskim Stowarzyszeniu Pomp Ciepła (EHPA) ̶ Znaczenie szybkiego przejścia na pompy ciepła nigdy nie było wyraźniejsze. Od naszych płuc po nasze portfele, od naszego klimatu po naszą niezależność energetyczną, przyspieszenie odejścia od kotłów na paliwa kopalne przyniesie szereg niesamowitych korzyści. Wzywamy UE do doprowadzenia do końca ery kotłów na paliwa kopalne.

Badanie przeprowadzone przez Cambridge Econometrics pokazało również, że realizacja celu REPowerEU na 2030 r. w zakresie pomp ciepła:

  • doprowadzi do wzrostu rocznego produktu krajowego brutto (PKB) o 2,5% w porównaniu z dotychczasowym scenariuszem,
  • stworzy 3 mln dodatkowych miejsc pracy netto w porównaniu z sytuacją bez zmian,
  • zmniejszy szkodliwą dla klimatu emisję CO2 z budynków mieszkalnych w UE o 46% w porównaniu z rokiem 2022,
  • zmniejszy emisję NOx z ogrzewania gospodarstw domowych o prawie 40% do 2030 r. w porównaniu z 2022 r.

Warto zaznaczyć, że pompy ciepła nie wytwarzają emisji zanieczyszczających powietrze, którym oddychamy, w przeciwieństwie do spalania paliw kopalnych i biomasy.

Prezentując raport “Europe’s leap to heat pumps”, Stijn Van Hummelen, dyrektor zarządzający w Cambridge Econometrics (Belgia), powiedział ̶ Nasz nowy raport sugeruje, że ̶ zwłaszcza jeśli wysokie ceny paliw kopalnych utrzymają się w następnych latach ̶ szybkie przejście z kotłów gazowych na pompy ciepła w nadchodzącej dekadzie nie tylko pomogłoby zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych do 2030 r., ale także wygenerować dodatkowe zatrudnienie i zmniejszyć wydatki gospodarstw domowych na energię.

Z kolei Dimitri Vergne, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC), zaznaczył ─ Nie ulega wątpliwości, że przejście z kotłów na paliwa kopalne na pompy ciepła zarówno przyniesie korzyści naszej planecie, jak i oszczędności konsumentom. Aby szybko wprowadzić pompy ciepła do naszych domów, władze muszą jednak pomóc konsumentom w pokonaniu trudności wynikających z wysokich kosztów wstępnych inwestycji, w znalezieniu akredytowanego i godnego zaufania instalatora oraz wspierać konsumentów w lepszym zaizolowaniu domów.

Raport “Europe’s leap to heat pumps” jest dostępny tutaj

Skrót raportu dotyczący Polski znajduje się pod linkiem: tutaj

Impreza inauguracyjna raportu odbędzie się w Brukseli 26 kwietnia o godzinie 17:00. Więcej informacji: tutaj

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz