Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Pompy ciepła: nie wylewać dziecka z kąpielą i nazywać rzeczy po imieniu

Wypowiada się Adam Koniszewski, Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska

Pompy ciepła: nie wylewać dziecka z kąpielą i nazywać rzeczy po imieniu
Pompy ciepła: nie wylewać dziecka z kąpielą i nazywać rzeczy po imieniu

 

 

Polska i Europa stoją wobec wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna, a jednym z jej kluczowych elementów jest wymiana źródeł ogrzewania. Pompy ciepła są efektywnym i skutecznym rozwiązaniem, którego upowszechnianie może przyczynić się do osiągnięcia pożądanych celów klimatycznych, związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Dlatego nie powinno się mówić o użytkownikach tych urządzeń jako osobach „nabitych w pompy ciepła” – takie sformułowanie zostało użyte w publikacji jednego z poczytnych i opiniotwórczych portali. Stawia ono w złym świetle wszystkich producentów pomp ciepła, także tych działających zgodnie z rekomendacjami Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), którzy w Polsce stanowią zdecydowaną większość rynku.

Problemem są nieuczciwi dostawcy, a nie rozwiązanie samo w sobie. Technologia pomp ciepła może efektywnie funkcjonować w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, a także przedsiębiorstwach, generując oszczędności dla użytkowników i jednocześnie zmniejszając emisję. Jedynym warunkiem jest, by instalacja została odpowiednio zaprojektowana, zamontowana oraz że zadba się o jej regularny serwis.

Etap projektowania systemu, tj. określenia realnych potrzeb cieplnych danego budynku i doboru urządzeń, które będą w stanie go zapewnić, jest kluczowym elementem dla powodzenia całej inwestycji. Nieprawidłowo dobrane urządzenie może być przyczyną wielu problemów, w tym opisywanego w mediach wzrostu kosztów ogrzewania. Aby uzyskać wysoką efektywność energetyczną, a tym samym najniższe koszty eksploatacyjne, których miarą jest również wysokość rachunków za energię, konieczne są rozwiązania dostosowane do konkretnego obiektu i potrzeb inwestora. Wymaga to często zaawansowanej wiedzy, dlatego wskazana jest ekspercka pomoc w projektowaniu instalacji, wsparcie techniczne i instalacyjne oraz bezpieczeństwo serwisowe. Jak do każdej inwestycji, chcąc osiągnąć oczekiwany efekt, należy do niej podejść odpowiedzialnie.

W Polsce istnieją dziesiątki centrów szkoleniowych, w których doświadczeni specjaliści-instalatorzy mają możliwość zapoznać się z technologią pomp ciepła. W ten sposób dostawcy dbają o wysoki poziom obsługi konsumentów. Dla odpowiedzialnych producentów miarą sukcesu jest satysfakcja klientów, która przekłada się na zaufanie do marki. To fundament funkcjonowania w biznesie, także w naszej branży. Również Stiebel Eltron uruchomił takie ośrodki – ostatnio we Wrocławiu. Są one dostępne dla osób planujących zmianę źródła ogrzewania. Wyposażeni w szczegółową wiedzę eksperci przybliżą technologię i niuanse, które pomogą zainteresowanym osobom w zaplanowaniu i realizacji inwestycji.

Jeszcze raz podkreślam, że używanie sformułowań, jak te do których się odnoszę, jest dla uczciwych producentów, a w konsekwencji dla całej polskiej gospodarki i sektora energetycznego, przysłowiową kłodą rzuconą pod nogi. Przemyślana i odpowiednio zaprojektowana instalacja pompy ciepła jest kierunkiem, który doradzamy naszym klientom i jednocześnie gwarancją, że instalacja przyniesie korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Adam Koniszewski, Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska

STIEBEL ELTRON POLSKA SP Z O O
Działkowa 2
02-234 Warszawa
tel. 223956716
www:stiebel-eltron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz