Reklama
bosch-homecomfort

Porównanie pomp ciepła monoblok a split

Gdy planujemy instalację zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda, do wyboru mamy wariant monoblokowy lub split. Co sprawia, że te dwa rodzaje urządzeń pod względem ceny, miejsca, funkcji i emisji akustycznej, niosą największe korzyści? Jakie są podstawowe różnice i na który wariant warto w końcu postawić – pompy monoblokowe czy split?

Porównanie pomp ciepła monoblok a split
Porównanie pomp ciepła monoblok a split [Źródło: stiebel-eltron.pl

Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy pompami typu monoblok i split?

Zasadniczo pompy monoblokowe są w całości produkowane i montowane w fabryce. Instaluje się je zwykle na zewnątrz budynków, chociaż dostępne są też modele do zabudowy wewnętrznej. Każda pompa ciepła składa się m.in. z następujących elementów: wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz. W pompie typu monoblok wszystkie te elementy zamknięte są w jednym urządzeniu. Całość połączeń instalacji wewnątrz pompy zawierających gaz chłodniczy wykonywana jest również w czasie procesu produkcji, co oznacza, że w jego trakcie układ termodynamiczny zostaje napełniony gazem chłodniczym, następnie szczelnie zamknięty i przetestowany w sposób niezwykle skrupulatny na szczelność. Szczelność pompy ciepła jest jednym z kluczowych jej elementów, gdyż jakiekolwiek rozszczelnienie układu, podobnie jak w układach klimatyzacji, powoduje ubytek gazu chłodniczego i brak możliwości prawidłowej pracy urządzenia. Na pewno znane są sytuacje, gdy w samochodzie nie działa klimatyzacja i trzeba ją „nabić”. Powodem kłopotów jest właśnie brak gazu chłodniczego w układzie. Trzeba go uzupełnić, żeby klimatyzacja ponownie zaczęła działać.

Porównanie pomp ciepła monoblok vs. split

MONOBLOKSPLIT
MontażZdecydowanie prostszy, gdyż trzeba podłączyć wyłącznie układ c.o. Brak układu chłodniczego i potrzeby napełniania go gazem chłodniczym.Więcej pracy, gdyż należy wykonać układ chłodzenia i napełnić go czynnikiem chłodniczym. Dodatkowo potrzeba ponad 2 razy więcej czynnika chłodniczego.
Moc akustycznaPrzy markowych produktach nie występują różnice w poziomie mocy akustycznej.Przy markowych produktach nie występują różnice w poziomie mocy akustycznej.
GWP: współczynnik ocieplenia globalnegoZdecydowanie mniejszy, gdyż potrzeba mniej czynnika chłodniczego.Wyższy, z uwagi na podzieloną, rozbudowaną instalację chłodniczą.
ParownikW niektórych pompach montowane są specjalne, wyprofilowane lamele spowalniające zamarzanie. Odstępy między lamelami są większe, specjalnie zaprojektowane do wymagań pompy.Parownik z klimatyzacji – mniejsze odstępy pomiędzy lamelami. Oznacza to, że pompa ciepła szybciej “zamarza”. Odmrażanie pojawia się ok. 15 razy na dobę.
Uprawnienia F-gazNie wymagane.Wymagane.
Dodatkowe narzędzia wymagane do montażuNie wymagane.Wymagane: m.in. pompa próżniowa, manometry, kielichownica, butla z reduktorem z azotem do prób szczelności
Straty przy przesyłaniu ciepłaWiększe, ponieważ urządzenie zwykle montowane jest na zewnątrz.Mniejsze, ponieważ układ podzielony jest na dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną. Nie ma w związku z tym strat ciepła podczas transportu ciepła do budynku.
Cena zakupuWyższa.Niższa, ponieważ często wykorzystuje się elementy klimatyzacji.
WydajnośćBez różnicy.Bez różnicy.

Oba rodzaje pomp ciepła mają swoje zalety, jednak kompaktowa, monoblokowa pompa ciepła często ma przewagę nad wersją split, ponieważ całe urządzenie jest wykonywane w fabryce. Montaż pomp typu monoblok jest szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem błędów instalatorskich. Dodatkowo pompy ciepła monoblok są oznaczone jako hermetyczne, co przy większości modeli zwalnia użytkownika z obowiązku rejestracji pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Operatorów (ustawa F-gazowa) oraz wykonywania odpłatnych, corocznych kontroli szczelności. Koszt zakupu pompy typu split może wydawać się niższy od kwoty, jakiej wymaga pompa monoblokowa, jednak użytkowanie w przypadku rozszczelnienia układu będzie pociągało za sobą koszty, które przekraczają często nieco wyższą cenę pompy typu monoblok.

Źródło: stiebel-eltron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz