Reklama
https://h2poland.com.pl/

Pompa ciepła Galmet Basic 4. generacji – do 100% energii z OZE?

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u., która swoją premierą miała na ISH Digital 2021 – największych targach OZE na świecie.

Galmet: Pompa ciepła Basic 4. generacji
Galmet: Pompa ciepła Basic 4. generacji [Źródło: galmet.com.pl]

Pompa ciepła już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Złotym Medalem Targów ENEX 2021. Producent zapewnia, że jest to najbardziej ekologiczna pompa ciepła do c.w.u. Wskazuje na o 28% większą wydajność1 i efektywność na poziomie klasy A++2 .

Reklama
oknonet.pl

 

Projektując pompę ciepła Basic, wiedzieliśmy, że musi być oszczędna, ponieważ troszczymy się o środowisko naturalne. Założyliśmy, że będzie zużywać jak najmniej energii elektrycznej i wytwarzać jak najwięcej ciepła. Opracowaliśmy urządzenie, w którym pobieramy ze zbiornika ponad 3,5 razy więcej energii cieplnej (w postaci ciepłej wody), niż dostarczamy energii elektrycznej. Energia pozyskiwana jest w większości z otaczającego nas powietrza, czyli źródła odnawialnego i zupełnie darmowego. Możliwe jest to m.in. dlatego, że wydajność1 pompy ciepła jest o 28% większą od dotąd produkowanych urządzeń Galmet – zapewnia producent.

Konstrukcja pompy ciepła została opracowana przez Dział Badań i Rozwoju firmy Galmet i poddana pełnej certyfikacji w niezależnej jednostce badawczej zgodnie z najnowszymi normami.

Pompa ciepła Basic 200 dedykowana jest dla nawet 4-5 osobowej rodziny. Dzięki wzrostowi wydajności i efektywności COP = 3,62 nowa pompa ciepła Basic 200 produkuje teraz ponad 250 litrów wody zmieszanej przy zmniejszonym rocznym zużyciu energii elektrycznej. Średni pobór mocy wynosi 470W. Jest to też nie tylko najtańszy, ale też najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie wody użytkowej. Wysoka wydajność i efektywność przekładają się też na niskie koszty ogrzewania wody.

Basic 4. generacji spełnia też restrykcyjne wymagania dotyczące czynników chłodniczych. Zastosowano tutaj zupełnie nową sprężarkę współpracującą z bezpiecznym czynnikiem chłodniczym R513a, co pozwoliło na zredukowanie wskaźnika GWP o 60%. Co równie ważne dla ochrony środowiska naturalnego wskaźnik ODP – potencjał niszczenia warstwy ozonowej przez nowy czynnik wynosi 0.

Komfort obsługi

Pompę wyposażono w kolorowy panel dotykowy, a kluczowe funkcje dostępne są teraz jeszcze szybciej. Nowy Basic to również sterownik z rozszerzonym pakietem SMART funkcji.

Zastosowano w nim m.in. pakiet 100% PV system – dzięki współpracy z instalacją fotowoltaiczną pompa ciepła może być w 100% zasilana z ekologicznych źródeł odnawialnych. Darmowa energia z instalacji fotowoltaicznej pozwala na podgrzewanie wody do temperatury nawet 65°C. Za poprawną współpracę pompy ciepła z inwerterem odpowiada sterownik pompy ciepła. Funkcja hybrydowej współpracy z dodatkowymi źródłami ciepła – grzałką elektryczną i kotłem gazowym – pozwala na zarządzanie pracą kotła gazowego – tryb master – w nowym trybie pracy „zima”.

Nowy sterownik pozwala również na ustawienia harmonogramu pracy pompy ciepła i pompy cyrkulacyjnej – także we wspomnianym trybie „zima”. Oprócz nowości w menu sterownika pompy Basic znajdziemy także dobrze użytkownikom i instalatorom znane funkcje: Party – do ekspresowego podgrzewania wody do temp. nawet 65°C, Eco oraz Antylegionella – funkcję, która dba o zdrowie użytkowników. Nowością jest tutaj opcja automatycznej pracy tej funkcji, w zależności od ustawionego przez użytkownika harmonogramu.

Tryb „zima” pozwala również na sterowanie pracą pompy cyrkulacyjnej w okresie zimowym. Po podłączaniu opcjonalnego modułu internetowego3 każdy użytkownik ma teraz możliwość kompletnego sterowania pracą pompy ciepła online z poziomu komputera lub aplikacji. Zyskuje m.in. możliwość sprawdzenia online ilości energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła oraz czasu pracy pompy ciepła i wszystkich ważnych podzespołów (np. sprężarki, grzałki, pompy cyrkulacyjnej). Zdalny dostęp do pompy ciepła to również większe możliwości dla instalatora, który w dowolnym momencie może sprawdzić i modyfikować parametry eksploatacyjne systemu ogrzewania. Zakres pracy pompy ciepła Basic sięga od 7 do 40°C temp. powietrza.

W sezonie grzewczym pompa ciepła może współpracować z dodatkowym źródłem ciepła. Basic 200 jak każda pompa ciepła do c.w.u. Galmet wyposażona jest w wewnętrzną wężownicę spiralną, można więc do niej podłączyć dowolne urządzenie typu kocioł c.o., kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym, pozwala to na jeszcze większe oszczędności. Dodatkowym źródłem ciepła może być oczywiście też grzałka o mocy 2kW, która wbudowana jest w każde urządzenie.

Spośród pakietu nowości w pompie ciepła Basic 4. generacji na szczególną zasługuje również czujnik temperatury powietrza wlotowego, który zamontowany został wewnątrz pompy ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu pompa ciepła uruchomi się tylko wtedy, gdy temperatura powietrza zewnętrznego będzie odpowiednio wysoka. System ten pozwala znacząco wydłużyć okres użytkowania pompy ciepła – sprężarka uruchomi się tylko w warunkach sprzyjających, unikniemy częstego taktowania, które wpływa negatywnie na jej żywotność. Zaletą, którą użytkownicy nowych pomp ciepła Galmet docenią szczególnie latem, jest możliwość osuszania i częściowego klimatyzowania pomieszczenia podczas pracy urządzenia.

Bezpieczne użytkowanie

Na komfort użytkowania pompy ciepła znaczący wpływ ma też wielkość zbiornika c.w.u. oraz wydajność pompy ciepła. W przypadku pompy ciepła Basic ilość wytworzonej ciepłej wody pozwala zaspokoić potrzeby nawet 4-5 osobowej rodziny. Sprawdzone podwójne zabezpieczenie antykorozyjne zbiornika pompy ciepła stanowi połączenie emalii ceramicznej EXTRA GLASS® i anody. Specjalnie wypalana emalia ceramiczna tworzy na wewnętrznej powierzchni zbiorników gładką i trwałą barierę ochronną. Nakładana jest metodą „na mokro”, równomiernie na całej powierzchni i wypalana w temperaturze 850°C co zapewnia jej optymalną trwałość. Jej działanie uzupełnia bezobsługowa, aktywna anoda tytanowa, która nie wymaga serwisowania (opcja) lub standardowo montowana anoda magnezowa. Dodatkową ochronę zbiornika c.w.u. stanowi DIELECTRIC PROTECTION® zabezpieczenie przyłączy zbiornika.

1 Wydajność – maksymalna ilość produkowanej ciepłej wody o temp. 40°C – w porównaniu z poprzednią generacją

2 Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) Nr 812/2013 pompa ciepła do c.w.u. może być obecnie znakowana na etykiecie energetycznej maksymalnie klasą A+ nawet jeśli spełnia wymagania wyższej klasy

3 Po połączeniu z opcjonalnym modułem internetowym – ST505

Źródło: galmet.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz