.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Rząd chce inwestować w klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie

Na pogórniczym terenie w Jastrzębiu-Zdroju ma powstać fabryka ogniw akumulatorowych dla magazynów energii. To przedsięwzięcie, które dobrze przysłuży się polskiej energetyce i dobrze przysłuży się Polsce – ocenił wicepremier Jacek Sasin.

Rząd chce inwestować w klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie [źródło: kike.org.pl]
Rząd chce inwestować w klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie [źródło: kike.org.pl]

Ta inwestycja to ważny element budowania naszej energetycznej niezależności – podkreślił minister aktywów państwowych, wskazując, iż zakładany rozwój odnawialnych źródeł energii równolegle wymaga przedsięwzięć służących magazynowaniu energii, by zapewnić stabilność systemu energetycznego.

Reklama
oknonet.pl

Zakład ma pracować w oparciu o czeską technologię HE3DA. Zakładana roczna wydajność zakładu to sięgnięcie 1,2 GWh, a docelowo – w miarę rozwoju rynku – nawet 15 GWh. Inicjatorem projektu jest Fundacja Śląskie Magazyny Energii. Zgodnie z założeniem próbna produkcja może rozpocząć się w 2024 roku. Partnerzy projektu podpisali memorandum i porozumienia dotyczące współpracy przy realizacji przedsięwzięcia.

Mamy zaawansowane już inwestycje jeśli chodzi o offshore, czyli energetykę wiatrową na morzu; Polska jest również dzisiaj rozpędzonym parowozem jeśli chodzi o inwestowanie w energetykę odnawialną na lądzie, energetykę rozproszoną – mówił Sasin, zapewniając, iż państwo wspiera działania i projekty służące przechodzeniu na odnawialne źródła energii.

 

Jednak aby ten system mógł być systemem stabilnym, który gwarantuje polskie bezpieczeństwo energetyczne – musi być stabilizowany. Odnawialne źródła energii z natury rzeczy nie są źródłami stabilnymi, wymagają stabilizacji. Dwa elementy stabilizacji to nowoczesne elektrownie, które dzisiaj budujemy albo planujemy zbudować (…), oraz właśnie magazyny energii. Podkreślił, że dążenie do samowystarczalności energetycznej Polski oznacza także działania na rzecz uniezależnienia się od – wyjaśnił szef MAP.

 

Zdaniem szefa MAP złudne jest oczekiwanie, że łańcuchy dostaw zawsze będą działać w sposób niezawodny; że zawsze będzie możliwe pozyskanie odpowiednich podzespołów, aby móc samodzielnie produkować w Polsce, w Europie, to, co jest nam niezbędne.

Projekt Śląskich Magazynów Energii zyskał wsparcie premiera Mateusza Morawieckigo, który skierował list do uczestników katowickiej konferencji. W ocenie szefa rządu rozwój magazynów energii to wielka szansa na zbudowanie nowoczesnego sektora gospodarki i stworzenia wysokopłatnych miejsc pracy, a przy tym – pod względem technologicznym – ważny krok do uzależnienia się Polski od rynków azjatyckich.

 

Jak wskazał premier, rozwój odnawialnych źródeł energii jest wielką szansą dla Górnego Śląska, mogącego stać się „centrum, które będzie źródłem pozyskiwania wysoce wykwalifikowanych pracowników, przystosowanych do rozwijania nowoczesnych gałęzi gospodarki”, zaś dzięki sprawiedliwej transformacji region może być „inkubatorem zmian i innowacji – zagłębiem nowoczesnych technologii i przemysłu” – napisał szef rządu.

 

Słowa premiera zdają się potwierdzać to, co eksperci w Polsce zauważają w ciągu kilku ostatnich lat. Polska ma bardzo duży potencjał dla rozwoju OZE i energetyki rozproszonej. Zarówno jeżeli chodzi o energię wiatrową, słoneczną, jak i wodną. Jasny sygnał z samego szczytu władzy centralnej, powinien jeszcze bardziej zachęcić lokalne społeczności do tworzenia regionów neutralnych energetycznie. Formą, która w Polsce dobrze się przyjęła, są klastry energii. Bardzo pozytywnie należy ocenić dotychczasowy wkład w promocję idei klastrów, pełnomocnika rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski. Z dużą nadzieją oczekujemy na finał prac legislacyjnych, prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nad nowelizacją ustawy o OZE, właśnie w zakresie klastrów energii. – komentuje Albert Gryszczuk, Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE

źródło: kike.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz