Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby - szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła. Okazuje się jednak, że nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom coraz częściej pojawiają się pytania inwestorów dlaczego pomimo inwestycji koszty ogrzewania pozostają nieoczekiwanie wysokie, a komfort cieplny co najmniej odbiega od oczekiwań. O przyczyny i możliwe rozwiązania zapytaliśmy ekspertów firmy Purmo – lidera w zakresie energooszczędnych rozwiązań grzewczych na rynku polskim.

Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?
Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?

Jak się okazuje – nie zawsze inwestycja w pompę ciepła przynosi oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Dlatego użytkownicy coraz częściej szukają odpowiedzi co zrobić w sytuacji kiedy ponieśli spore koszty na modernizację czy instalację pompy ciepła, a koszty za ogrzewanie są nieoczekiwanie wysokie.

 

Przyczyn może być co najmniej kilka i każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Zaczynając od tego, że dom może być źle ocieplony lub nie posiada odpowiedniej izolacji, co niestety generuje bardzo duże straty ciepła, przez nieodpowiednio dobraną moc pompy, po sytuację kiedy stara instalacja grzewcza nie pracuje odpowiednio z nowym źródłem ciepła. O ile w pierwszym przypadku nie da się zrobić nic poza dociepleniem domu (problemem jest „dziurawy” dom, a nie źródło ciepła), o tyle w pozostałych istnieją rozwiązania pomagające rozwiązywać problem i zwiększyć komfort cieplny lub zmniejszać koszty ogrzewania – mówi Piotr Krzemiński, menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Rozwiązania dla oszczędności i komfortu cieplnego użytkowników

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją kiedy zainstalowaliśmy pompę ciepła i mamy nieoczekiwanie wysokie rachunki za ogrzewanie i/lub nieodpowiedni komfort cieplny to musimy znaleźć przyczynę, a może być ich kilka. Podstawową kwestią w tej sytuacji będzie ocena przez doświadczonego, fachowego instalatora, np. poleconego przez niezależnego producenta rozwiązań grzewczych. Nie rozwiąże on problemu nie działającego urządzenia – np. zastosowanego klimatyzatora przerobionego na pompę ciepła, czy dwukrotnie za małego urządzenia. Pomoże jednak w sytuacji gdy problem leży w obrębie instalacji grzewczej czy regulacji urządzenia – mówi Piotr Krzemiński.

Zgodnie z ekspertami firmy Purmo w zależności od sytuacji mamy do wyboru kilka rozwiązań:

  • Najważniejsze są podstawy – eksperci firmy Purmo zwracają uwagę, że w każdym przypadku najważniejsze jest prawidłowe wyregulowanie urządzenia i parametrów współpracy z instalacją grzewczą. Jest to czasochłonne zajęcie, ale nie warto na tym oszczędzać. Tylko odpowiednia regulacja zapewni optymalną i energooszczędną pracę całego systemu i jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie. Będzie to wymagało co najmniej kilku wizyt doświadczonego fachowca, który sprawdzi różne sytuacje i możliwości pracy instalacji w różnych warunkach. Ale inwestycja może bardzo szybko się zwrócić, ponieważ przy dobrze wyregulowanej pompie ciepła dostosowanej do instalacji możemy uzyskać aż do 20-30% niższe rachunki za ogrzewanie!
  • Nieodpowiednio ocieplony dom z wysokimi stratami ciepła – problem nie leży w źródle ciepła. Jedynym efektywnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie docieplenie domu, aby wyeliminować straty ciepła, a kolejno dopasowanie systemu grzewczego do potrzeb zmodernizowanego budynku.
  • Odpowiednio docieplony dom, ale zainstalowana została pompa o zbyt niskiej mocy.

Taka sytuacja nie jest niestety wyjątkiem na rynku. W rezultacie pompa pracuje „na wysokich obrotach”, tzn. bardzo często i długo wspomagając się grzałką elektryczną, co automatycznie powoduje znaczny wzrost kosztów. Na szczęście mamy tutaj kilka możliwości, aby rozwiązywać problem. Pierwsza – oczywista to wymiana pompy na model o odpowiedniej mocy dopasowanej do potrzeb budynku, ale… może być trudna do zaakceptowania dla inwestora, który właśnie wydał kilkadziesiąt tysięcy na nowe źródło ciepła. Dlatego stosunkowo prostym rozwiązaniem może być poprawa istniejącej instalacji grzewczej – poprzez obniżenie temperatury instalacji, o ile w domu mamy… grzejniki. Wystarczy przeanalizować sytuację z doświadczonym instalatorem i wymienić grzejniki na bardziej wydajne (np. typ 11 na 22 lub 33) lub większe, a jeszcze lepiej na nowoczesne klimakonwektory. Niestety w sytuacji kiedy na całej powierzchni mamy położone ogrzewanie podłogowe pozostaje nam tylko… wymiana źródła ciepła lub zainstalowanie w domu nowych lub dodatkowych grzejników – radzi Piotr Krzemiński.

  • Odpowiednio docieplony dom, ale zainstalowana została pompa o zbyt wysokiej mocy.

Niestety takie sytuacje także się zdarzają. Co wtedy? Oczywiście wymiana pompy na dopasowaną do potrzeb jest mało realna pod kątem finansowym. Drugie możliwe rozwiązanie to zainstalowanie dużego bufora ciepła, który wydłuży cykle pracy pompy ciepła. Pamiętajmy jednak, że musimy wtedy wygospodarować dodatkową powierzchnię w kotłowni. Trzecie – najprostsze rozwiązanie to wymiana lub instalacja grzejników na modele o większej objętości (i wydajności) i obniżających temperaturę instalacji oraz poprawiających efektywność pompy – mówi Piotr Krzemiński.

Optymalne urządzenia grzewcze dla pomp ciepła

Zdaniem ekspertów Purmo na rynku utarło się przekonanie, że pompa ciepła może pracować efektywnie przede wszystkim z ogrzewaniem podłogowym. Tymczasem prawdą jest jedynie, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi emiterami ciepła, do których należy np. ogrzewanie płaszczyznowe. W takim przypadku z powodzeniem mogą być stosowane również niskotemperaturowe grzejniki płytowe i klimakonwektory (np. innowacyjny i wydajny model Vido S2 marki Purmo). Jest wiele przykładów takich inwestycji. To także ważne w przypadku podejmowania decyzji o modernizacji instalacji, ponieważ większość nowych pomp ciepła trafia obecnie do domów z istniejącymi grzejnikami, a rozwiązania dopasowane do zastosowania w modernizowanych budynkach znajdziemy bez problemu w ofercie marki Purmo.

Więcej porad i artykułów na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl w zakładce „Wnętrza”

Purmo Group Poland sp.z o. o.
ul. Puławska 491
02-844 Warszawa
Tel: +48 22 544 10 00
email: [email protected]
www: www.purmo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz