
Kondensat – co to jest?
Odprowadzanie skroplin z pompy ciepła to dokładniej odprowadzanie kondensatu. Jest on produktem kondensacji, czyli przejścia produktu ze stanu gazowego w ciecz (skraplanie) lub w ciało stałe (resublimacja). W przypadku pomp ciepła myślimy o tym pierwszym procesie, dlatego też potocznie mówi się o odprowadzaniu skroplin. W przypadku powietrznej pompy ciepła kondensat powstaje w związku z wykraplaniem się nadmiaru pary wodnej z powietrza schładzanego w parowniku, gdy tylko temperatura powietrza zostanie obniżona poniżej tak zwanego punktu rosy.
Odprowadzenie skroplin z pompy ciepła – czy jest konieczne?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, pompa ciepła może w trakcie godzinnej pracy wytworzyć nawet do 0,8 l kondensatu. A to oznacza, że podczas pojedynczego cyklu ogrzewającego nie tylko mieszkanie, ale również wodę użytkową, może pojawić się nawet kilka litrów skroplin – choć wiele zależy od aktualnych warunków atmosferycznych (np. poziomu wilgotności powietrza w przypadku powietrznej pompy ciepła) czy mocy samej pompy. Ale czy odprowadzanie skroplin z pompy ciepła jest konieczne? Zdecydowanie tak – wręcz wymagane.
Na szczęście to, jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła, nie jest bardzo problematyczną kwestią. Nowoczesne pompy są bowiem wyposażane w system odprowadzania kondensatu. Zależnie od potrzeb, można go przedłużyć – np. przy pomocy elastycznego wężyka. Ale w obu przypadkach, a więc i przy korzystaniu z podstawowego systemu odprowadzania skroplin, i przedłużonego, trzeba pamiętać o zapewnieniu kondensatowi miejsca do swobodnego spływu oraz odpowiedni spadek instalacji.
Jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła?
Odprowadzenie skroplin z pompy ciepła odbywa się zwykle na dwa najpopularniejsze sposoby:
- do gruntu,
- do kanalizacji.
Aby spływanie kondensatu do gruntu odbywało się w sposób bezpieczny, należy zadbać o to, by skropliny rzeczywiście trafiały do ziemi, a nie zbierały się np. na betonie. Prowadziłoby to bowiem nie tylko do powstawania nieestetycznych kałuży, ale w okresie zimowym również niebezpiecznego oblodzenia. Warto mieć też na uwadze, by odprowadzać skropliny z pompy ciepła możliwie jak najdalej od ściany budynku, by uniknąć jej zawilgocenia, oblodzenia czy porastania glonami a w przypadku odprowadzenia do gruntu zawilgocenia fundamentów. Pompa wyposażona jest w tacę ociekową, warto natomiast zadbać o drożność instalacji montując kabel grzejny zarówno na tacy ociekowej jak i wzdłuż rury/węża odprowadzającego kondensat. Będziemy mieli wtedy pewność, że mimo niskich temperatur przepływ w instalacji jest zachowany.
A jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła do kanalizacji (ścieków)? W tym przypadku konieczne jest umiejscowienie urządzenia w taki sposób, by możliwe było podłączenie odpływu skroplin do instalacji kanalizacyjnej. Kondensat spływa od razu do ścieków, cała instalacja jest zatem praktycznie bezobsługowa.
Immergas Polska Sp.z o.o.
ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel. +48 42 649 36 00
e-mail: [email protected]
www: https://www.immergas.pl/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.