Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Pompy ciepła NIBE – najlepsze rozwiązania do budynków modernizowanych

Stosowanie energetyki opartej na źródłach energii odnawialnej staje się nieodłącznym elementem obecnej rzeczywistości. Obserwowane zmiany klimatu wymuszają sukcesywną rezygnację z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Termomodernizacja domów i budynków to najskuteczniejszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, a pompy ciepła stają się najczęściej wybieranym źródłem ciepła, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.

Pompa ciepła NIBE S2125 w modernizowanym domu jednorodzinnym. Instalacja: EKO-SOLAR
Pompa ciepła NIBE S2125 w modernizowanym domu jednorodzinnym. Instalacja: EKO-SOLAR

Głównymi czynnikami wpływającymi na coraz powszechniejszy wybór pompy ciepła jest atrakcyjność kosztów ogrzewania, w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz rządowe programy wsparcia przy wykorzystaniu tej technologii. Niezwykle istotna jest również zróżnicowana funkcjonalność pomp ciepła, a więc wykorzystanie jednego urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także wysoki komfort obsługi – ponieważ pompa ciepła jest systemem praktycznie bezobsługowym.

Nie da się ukryć, że na zainteresowanie pompami ciepła w Polsce wpływ mają, oprócz zwiększającej się świadomości ekologicznej Polaków, dofinansowania rządowe, które w dużej mierze dotyczą domów modernizowanych. Czołowym rządowym, ogólnopolskim programem wsparcia finansowego inwestycji polegających na termomodernizacji i wymianie źródła ciepła w budynkach istniejących jest „Czyste Powietrze”. Zakup oraz montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym można także odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

W wielu modernizowanych budynkach odbiornikami ciepła są stare grzejniki, które, w celu zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniu, wymagają wysokiej temperatury zasilania. W związku z tym, iż pompy ciepła pracują najefektywniej z ogrzewaniem niskotemperaturowym, podczas prowadzenia prac termomodernizacyjnych, warto rozważyć wymianę istniejących grzejników na takie, które pozwolą obniżyć parametry pracy instalacji lub, jeżeli jest to możliwe, zastosować ogrzewanie podłogowe. Przedstawione działania przyczynią się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła.

Prace w budynkach nowych, jak i modernizowanych, wymagają wielu możliwości konfigurowania systemu grzewczego. Świetnie sprawdzi się tu powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT z nową jednostką wewnętrzną NIBE SHB, dedykowaną do współpracy z jednostką zewnętrzną NIBE AMSobejrzyj film.

Obie jednostki połączone są instalacją wypełnioną czynnikiem chłodniczym. Kontrolę urządzeń zapewnia wbudowany sterownik NIBE SMO z kolorowym wyświetlaczem, który umożliwia podłączenie i kontrolę rekuperatora NIBE ERS, systemu chłodzenia, instalacji fotowoltaicznej NIBE PV i wielu innych funkcji. W celu produkcji ciepłej wody użytkowej system może zostać skonfigurowany z zasobnikiem o wybranej pojemności, dobranym adekwatnie do wielkości zapotrzebowania na c.w.u. Jednostka wewnętrzna NIBE SHB, ze względu na kompaktową konstrukcję i wymiary, bardzo dobrze sprawdza się w modernizowanych budynkach, w małych pomieszczeniach, w których miejsce na kotłownię jest ograniczone. Dodatkowo wbudowane komponenty zapewniają szybką instalację systemu, zmniejszając również ryzyko popełnienia błędów, co sprawia, że jest to system do łatwego i szybkiego montażu na zasadzie Plug&Play.

NIBE AMSSHB 002
Pompa ciepła NIBE SPLIT z nową jednostką wewnętrzną NIBE SHB

W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na pozostawienie dotychczasowych odbiorników ciepła pracujących na wysokim parametrze, istotne jest, aby dobrać odpowiednią pompę ciepła, która będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła przy wymaganych parametrach pracy. W katalogu produktów NIBE również znajdują się odpowiednie rozwiązania zapewniające optymalne działanie systemu grzewczego w takim budynku.

Pierwszym z nich jest wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła typu monoblok NIBE S2125, która, poprzez zastosowany czynnik R290, osiąga na zasilaniu systemu grzewczego do 75oC. Pompa ta stanowi przełom w technologii powietrznych pomp ciepła typu powietrze/woda, osiągając sezonowy współczynnik efektywności SCOP na tym samym poziomie, co pompy ciepła solanka/woda. NIBE S2125 może współpracować z innymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe – co ma istotne znaczenie przy modernizacjach istniejących systemów grzewczych. W celu produkcji ciepłej wody użytkowej urządzenie wymaga podłączenia zasobnika c.w.u. (np. NIBE BA-ST 90XX-1FEDC), bądź kompaktowej centrali wewnętrznej SHK 200M lub NIBE VVM 225/310/500/S320 z wbudowanym sterownikiem.

NIBE S2125 Right 002
Wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła NIBE S2125

Kolejnym rozwiązaniem i alternatywą dla pomp powietrznych, może być szeroka gama gruntowych pomp ciepła NIBE np. NIBE S1255, NIBE F1245 PC i inne, które są w stanie zapewnić wysoką temperaturę zasilania do 65oC. Dostępne są jako jednostki dwufunkcyjne z wbudowanym zbiornikiem wody użytkowej oraz jako jednostki jednofunkcyjne – bez zbiornika. Bogata oferta akcesoriów daje ogromne możliwości poszerzania funkcji systemu z gruntową pompą ciepła ponad te podstawowe, a także konfiguracji systemu z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi. Wspomniane pompy będą idealnym rozwiązaniem w budynkach, w których inwestor nie chce bądź nie ma możliwości wymiany istniejących odbiorników ciepła.

Garage Scene NIBE S1255 002
Gruntowa pompa ciepła NIBE S1255

Koszty eksploatacyjne zależne są od wielu czynników m.in. modelu pompy ciepła, temperatury otoczenia, komfortu cieplnego, jakiego oczekujemy w pomieszczeniach itp.. Użytkownik pompy ciepła również ma wpływ na ilość zużytej energii elektrycznej. Zarówno sterownik wewnętrzny nowej jednostki NIBE SHB, jak i wszystkie pozostałe sterowniki z oferty NIBE, posiadają możliwość ustawienia harmonogramu pracy, który pozwoli na kontrolę temperatury wewnętrznej w wyznaczonych godzinach, tak aby dopasować komfort cieplny do potrzeb domowników.

Działania termomodernizacyjne są istotnym krokiem w celu zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Ograniczanie strat ciepła można uzyskać poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie przegród budynku m.in. podłogi na gruncie, stropu, ścian, dachu.

Szwedzka firma NIBE posiada w swojej ofercie różnorodne modele pomp ciepła, które mogą być dostosowane do różnych temperatur zasilania centralnego ogrzewania. Dzięki temu są one wszechstronnym rozwiązaniem do zastosowania w każdym modernizowanym budynku.

Uwaga PROMOCJA!

Kup powietrzną pompę ciepła NIBE i otrzymaj 2000 zł zwrotu! – tylko teraz w ramach „Szwedzkiej Promocji – Cashback”.

Szczegóły na www.szwedzkapromocja.pl

NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Al. Jana Pawła II 57,
15-703 Białystok
tel. 85 662 84 90
[email protected]
www.nibe.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz