.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

Gruntowe pompy ciepła Ecoforest – nowy dystrybutor w Polsce. Pionierska seria ecoGeo+ 1-6 PRO na czynniku R290 już dostępna

O zastosowaniu propanu (R290) jako czynnika chłodniczego zwykle myśli i mówi się w kontekście pomp ciepła powietrze/woda. Propan jest nazywany w tym przypadku czynnikiem przyszłościowym i docelowym ze względu na jego znikomy wpływ na efekt cieplarniany (GWP = 3) oraz zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP = 0) co z kolei jest ważne w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych unijnych rozporządzeń f-gazowych.

Gruntowe pompy ciepła Ecoforest – nowy dystrybutor w Polsce. Pionierska seria ecoGeo+ 1-6 PRO na czynniku R290 już dostępna
Gruntowe pompy ciepła Ecoforest – nowy dystrybutor w Polsce. Pionierska seria ecoGeo+ 1-6 PRO na czynniku R290 już dostępna [źródło: www.ecoforest.pro]

 

Reklama
oknonet.pl

Jak jednak wygląda sytuacja z czynnikiem R290 w przypadku pomp gruntowych? Jaka będzie przyszłość stosowanego powszechnie dotychczas R410A?

Otóż współczynnik GWP jest ważny również dla gruntowych pomp ciepła i tu także mamy tendencję do poszukiwania czynników o coraz niższym negatywnym wpływie na efekt cieplarniany. Z tego powodu R410A o GWP 2088 staje się przestarzały, a producenci tacy jak Ecoforest, poszukują alternatywnych czynników takich jak R32, R452B czy R-454C.

Naturalne czynniki w gruntowych pompach ciepła.

A jak wygląda kwestia stosowania naturalnego czynnika chłodniczego R290 w przypadku pomp gruntowych? Jest to możliwe, jednak obecne przepisy (zgodnie z normą PN-EN 378) pozwalają na napełnianie czynnikiem do 150 gramów w pompach ciepła zainstalowanych wewnątrz domu. Drugą opcją, rzadko stosowaną jest możliwość montażu pomp gruntowych na zewnątrz budynku, dzięki czemu można napełnić je większą ilością czynnika i uzyskać większą moc urządzenia. Głównym problemem jest jednak dodatkowy koszt ochrony obudowy i bardziej skomplikowana instalacja, co sprawia, że rozwiązanie to nie jest konkurencyjne w stosunku do pomp na czynnikach syntetycznych.

Seria ecoGEO+ PRO od Ecoforest

Wspomniana ilość czynnika R290 – 150 gramów pozwala na instalację gruntowej pompy ciepła wewnątrz domu, jednak trudnym zadaniem jest osiągnięcie wysokich mocy z taką ilością czynnika. Hiszpański producent Ecoforest we wrześniu 2020 roku wprowadził na rynek serię ecoGEO+ PRO o mocy 1-6 kW, z możliwością modulacji od 0,5 kW do 6 kW.

Pompy ecoGeo+ PRO to pierwsze na rynku gruntowe pompy ciepła pracujące w oparciu o naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Inwerterowa pompa ecoGeo+Compact PRO posiada zintegrowany zasobnik c.w.u. 165 l ze stali nierdzewnej, a dzięki naturalnemu czynnikowi R290 możliwa jest produkcja c.w.u. powyżej 70°C bez użycia grzałki elektrycznej, zaś ecoGeo+Basic PRO jest wersją bez zintegrowanego zbiornika c.w.u. Dostępne są też wykonania ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym i/lub aktywnym. Model propanowy ecoGeo+ (1-6 kW) od Ecoforest dedykowany jest głównie do nowych domów niskoenergetycznych o małym zapotrzebowaniu, ale sprawdzi się też w mniejszych domach modernizowanych. Rodzina gruntowych pomp ecoGeo+ jest szeroka mocowo. Pozostałe inwerterowe modele ecoGEO + (na czynniku syntetycznym), występują w 3 zakresach mocy: 1-9 kW, 3-12 kW, 5-22 kW oraz są wyposażone w unikalną technologię odzysku ciepła HTR, która umożliwia podgrzanie c.w.u. do 70 stopni bez użycia grzałki, dają również możliwość jednoczesnego grzania i chłodzenia pasywnego oraz aktywnego.

Podsumowanie zalet: ecoGeo+ Compact PRO – pompa ciepła Ecoforest
Typ: solanka/woda

  • Naturalny i ekologiczny czynnik R290
  • Produkcja c.w.u. powyżej 70°C bez użycia grzałki elektrycznej
  • Technologia inwerterowa
  • Wersja z zasobnikiem c.w.u. 165 l ze stali nierdzewnej lub bez
  • Chłodzenie aktywne oraz/lub pasywne jako opcja
  • Możliwość połączenia z fotowoltaiką
  • Kompaktowa budowa i zintegrowane komponenty hydrauliczne
  • Zarządzanie dodatkowymi (wspierającymi) źródłami ciepła (kotły gazowe, elektryczne, inne)
  • Sterowanie innymi (niż grunt) dolnymi źródłami w przypadku instalacji hybrydowych, np. z wykorzystaniem modulowanych jednostek powietrznych (dry-coolerów).

 

ecoGEO basic lateral 1 2ecoGEO Compact lateral 1 2

 

EXO Energy System jest wyłącznym przedstawicielem marki Ecoforest w Polsce w zakresie gruntowych pomp ciepła.

EXO Energy System prowadzi obecnie zapisy na bezpłatne szkolenia z pomp ciepła EXO i Ecoforest w czerwcu 2023.

Szczegóły w formularzach zgłoszeniowych:

20.06.2023 – Radziejowice k. Warszawy https://forms.gle/FAsQ8Qoko3cBNUWd6

22.06.2023 – Kraków https://forms.gle/rSZyCdkAkPmLLS4u6

Źródło: www.exohp.com

EXO Energy System Sp. z o.o.
Sportowa 8C,
81-300 Gdynia
tel. 780 620 595
e-mail: [email protected]
ecoforest.pro
https://www.facebook.com/EXOEnergySystem

Zrzut ekranu 2023 06 07 104505

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz