Reklama
http://www.multitherma.com/

Efektywność gruntowych pomp ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest przez potencjalnych klientów traktowana jako synonim wszystkich pomp ciepła. Jednak jak wiemy oprócz pomp ciepła powietrze-woda na rynku dostępne są również pompy ciepła glikol-woda i woda-woda.

Efektywność gruntowych pomp ciepła
Efektywność gruntowych pomp ciepła [Źródło: fervor.eu]

 

Warto, aby Klienci mieli świadomość tego, że efektywność pomp ciepła powietrze-woda jest najniższa ze wszystkich wymienionych.

W uproszczeniu możemy przyjąć, że pompy ciepła powietrze-woda to współczynnik efektywności na poziomie 3.0, dla pomp ciepła glikol-woda (gruntowych) to około 4.0, a dla pomp woda-woda wynosi on 5.0.

Dlatego też warto zainteresować się również pompami ciepła glikol-woda i woda-woda. Zwłaszcza w kontekście programu dofinansowań Moje Ciepło, który promuje gruntowe pompy ciepła.

Firma ECOFOREST od roku 2012 produkuje bardzo szeroki zakres gruntowych pomp ciepła ecoGEO od 1 do 90kW. To urządzenia zarówno z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. INOX jak i bez zasobnika, ale za to np. z chłodzeniem pasywnym lub aktywnym.

Pompy ciepła glikol-woda mogą być również wykorzystywane jako pompy woda-woda. Wystarczy tylko zastosować wymiennik pośredni, który odseparuje pompę ciepła od tzw. wody surowej, czyli wody ze studni.

Świetnym i sprawdzonym od lat, rozwiązaniem jest również umieszczenie wymiennika glikolowego np. w stawie. Efektywność takiego rozwiązania jest bardzo wysoka.

Jak widać, warto szukać różnych rozwiązań, a nie tylko skupiać się na najpopularniejszych czy najprostszych. Oczywiście potencjalny klient nie musi się na tym wszystkim znać, ale jeśli skorzysta z pomocy fachowej i doświadczonej firmy to na pewno wybierze rozwiązanie optymalne tak dla ekonomii, jak i komfortu.

Źródło: fervor.eu

Fervor Sp. z o.o.
Blizne Łaszczyńskiego
ul. Warszawska 37
05-082 Stare Babice
tel.: +48 22 721 08 71
e-mail: [email protected]
www.fervor.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz