Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Instalacja z pompą ciepła i grzejnikami

Choć domowa pompa ciepła współpracuje często z ogrzewaniem podłogowym, może współdziałać także z ogrzewaniem płaszczyznowym czy grzejnikami. Co warto wiedzieć, wybierając pompę ciepła i grzejniki?

Instalacja z pompą ciepła i grzejnikami
Instalacja z pompą ciepła i grzejnikami

Ogrzewanie grzejnikowe zasilane ciepłem z gruntowej lub wodnej pompy ciepła nie jest w pełni wydajnym rozwiązaniem, jednak bywa zalecane np. w modernizowanych budynkach, gdzie koszty inwestycji są znacznie wyższe od przewidywanych korzyści albo budynek nie jest przystosowany do obciążeń związanych np. z montażem „podłogówki” i innych komponentów instalacji. Pompa ciepła stanowi wówczas dodatkowe źródło ciepła np. dla kotła gazowego.

Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązania, które mogą sprawdzić się w instalacji, gdzie znajdują się dwa źródła ciepła (np. pompa ciepła i kocioł gazowy). Nie są to jedyne komponenty tego systemu, jednak bez wątpienia mają one wpływ na prawidłowe przełączanie i mieszania medium grzewczego.

Przełączanie między kotłem a pompą ciepła

Do przełączania strumienia medium między jednym a drugim źródłem ciepła wykorzystuje się zawory przełączające z 2-punktowym sygnałem sterującym. Kluczowym parametrem zaworów tego typu jest szybki czas przestawienia, który powinien być możliwie jak najkrótszy.

Rys1 Instalacja z pompa ciepla i drugim zrodlem ciepla
Rys. 1 Instalacja z pompą ciepła i drugim źródłem ciepła (schemat ideowy, np. bez potrzebnych elementów armatury po stronie odbiorników)

Zawór przełączający można zamontować nie tylko po stronie „źródłowej”, ale również po stronie odbiorników, gdzie służyć będzie do przełączania między zbiornikiem buforowym a grzejnikami. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym do przełączania medium płynącego do odbiorników jest zawór przełączający ESBE serii VRG230, do którego należy dopasować siłownik o właściwym sygnale sterującym.

Prod VRG232 verA issueA hr
Rys. 2 Zawór przełączający ESBE serii VRG232

Proste mieszanie strumienia medium

Najpopularniejszą armaturą regulacyjną, którą stosuje się w instalacjach grzejnikowych, są 3- lub 4-drogowe zawory obrotowe. Schematy ideowe tych instalacji są stosunkowo podobne, jednak serie zaworów różnią się od siebie liczbą przyłączy. Najczęściej zawory współpracują z siłownikami o sygnale 3-punktowym lub ze sterownikami zintegrowanymi z siłownikami.

Rys3 Schematy ideowe instalacji grzewczej
Rys. 3 Schematy ideowe instalacji grzewczej z zaworem 3- i 4- drogowym; 1-zawór mieszający. 2-siłownik obrotowy z sygnałem 3-punktowy

Inteligentne sterowanie

W każdej ze wspomnianych instalacji można wykorzystać sterownik, który – w zależności od wybranego modelu – odpowiada za komfort temperaturowy użytkownika na podstawie określonych kryteriów i pomiarów. Może być on zwykle rozbudowany np. do wersji uwzględniających temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną.

Dom z pompą ciepła i ogrzewaniem grzejnikowym powinien mieć dobrze zaprojektowaną i wykonaną instalację, a także izolację. Warto rozważyć również wymianę starych grzejników na nowsze. Na rynku dostępne są też np. grzejniki niskotemperaturowe, zalecane do pracy np. w systemach z powietrzną pompą ciepła. Jeżeli pompa ciepła montowana jest w starszym domu, niewykluczone, że będzie on wymagał termomodernizacji. Ważne jest także odpowiednie zwymiarowanie grzejników, aby ich powierzchnia odpowiadała wymaganiom technicznym danej instalacji i wymaganiom użytkownika.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz