.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Branża pomp ciepła z problemem. Kto zostanie obsłużony?

Tego można się było spodziewać. Rosnące ceny paliw kopalnych nie pozostają bez echa na rynku energetycznym. Gospodarstwa domowe i firmy masowo przerzucają się na pompy ciepła. To na tę chwilę najlepsza alternatywa zapewniającą tanie ciepło. W efekcie wzmożonego popytu narastają też problemy – ceny urządzeń rosną z tygodnia na tydzień, na montaż trzeba czekać czasami nawet rok, a zdarzają się sytuacje, że zakup jest po prostu niemożliwy z uwagi na deficyty dostaw. Jak w tych okolicznościach nabyć dobrą i budżetową pompę ciepła w 2022 roku?

Branża pomp ciepła z problemem. Kto zostanie obsłużony? [źródło: fotowoltaika.plus]
Branża pomp ciepła z problemem. Kto zostanie obsłużony? [źródło: fotowoltaika.plus]

 

Reklama
oknonet.pl

 

Montaż pomp ciepła w Polsce – statystyki

Wszystko wskazuje na to, że rynek pomp ciepła przechodzi obecnie boom, podobny do tego, jakiego jeszcze niedawno doświadczała fotowoltaika. Jak wskazują wyniki zaprezentowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2021 roku omawiany segment wzrósł o 80% dla urządzeń do ogrzewania budynków. Największą dynamikę obserwuje się w przypadku sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda (88% rok do roku). Nieznacznie więcej sprzedano także urządzeń typu solanka/woda i gruntowych pomp ciepła. W przeliczeniu na jednego mieszkańca sprzedaż w Polsce była większa niż w przypadku dwóch głównych rynków europejskich – niemieckiego i brytyjskiego. PORT PC prognozuje dalsze wzrosty, tym razem o kolejne 50% w stosunku do rekordowego 2021 roku!

Montaż pomp ciepła w Polsce – z czego wynika potrzeba?

Od początku roku Polacy borykają się z deficytami źródeł kopalnych, które powodują szalone wzrosty cen. Tona węgla kamiennego, którą rok temu można było nabyć za 700 złotych, dziś dostępna jest za kwotę pięciokrotnie wyższą. Słowo ‘dostępna’ jest tu zresztą złudne, bo kolejki na dostawy sięgają w skupach kilkuset nazwisk. Sprawy nie ułatwia też sytuacja międzynarodowa. Embargo na węgiel pochodzący z Rosji wymusiło zmiany kierunku dostaw. Zamówione kilka miesięcy temu ładunki dopiero docierają do portów europejskich. Tam jednak poleżą jakiś czas, bo z uwagi na niskie stany wody dostępność szlaków wodnych jest mocno ograniczona.

Problemy dotyczą także ekogroszku, pelletu i dostaw gazu.  W jednym scenariuszu przygotowanym przez władze Wielkiej Brytanii w kwestii zbliżającego się sezonu zimowego przewidziano 4-dniowe niedobory energii dla gospodarstw domowych i biznesu. Przykładów podobnych negatywnych konsekwencji jest więcej, a wszystkie skłaniają Polaków do refleksji na temat zmiany źródła ogrzewania.

Montaż pomp ciepła w Polsce – dotacje

Boom na pompy ciepła wzmacniają także dostępne dofinansowania. Do tej pory najpopularniejszym i jedynym programem wsparcia było Czyste Powietrze. Pozwala on zmienić nieefektywne źródło ciepła na OZE z dotacją nawet do 90% kosztów kwalifikowanych! Beneficjentami mogą być jednak wyłącznie właściciele lub współwłaściciele domków jednorodzinnych, którzy obecnie użytkują źródło wysokoemisyjne. Co z osobami mieszkającymi w nowym budownictwie i domach wielorodzinnych? Od 2022 roku uruchomiono kolejne nabory, dedykowane właśnie dla tych grup: odpowiednio Moje Ciepło i Ciepłe Mieszkanie. Dzięki temu wachlarz potencjalnych beneficjentów zwiększył się, co ponownie przekłada się na rosnące zainteresowanie pompami ciepła.

Branża pomp ciepła z problemem. Kto zostanie obsłużony? [źródło: fotowoltaika.plus]
Branża pomp ciepła z problemem. Kto zostanie obsłużony? [źródło: fotowoltaika.plus]

Pompy ciepła w Polsce – kolejki montażowe i deficyty urządzeń

Chęć montażu powietrznych pomp ciepła jest tendencją ogólnoeuropejską. Rynkowy czas oczekiwania na montaż to obecnie 4-6 miesięcy, a zbliżamy się do sezonu grzewczego, który te kolejki jeszcze wydłuży. Dlaczego? Zderzenie się z koniecznością zakupu opału w horrendalnych kwotach, skłoni mieszkańców do namysłu i szukania wykonawcy instalacji OZE.

Rosnący popyt nie może zostać na bieżąco zaspokojony z dwóch powodów:

• Niewystarczającej liczby wykwalifikowanych instalatorów.
• Ograniczonych dostaw od producentów.

Jeszcze kilka lat temu technologia pomp ciepła dopiero raczkowała w Polsce. Liczba certyfikowanych instalatorów była ograniczona. To się zmienia, ale nie w tempie wystarczającym do pokrycia zapotrzebowania. Coraz częściej za instalacje biorą się osoby przypadkowe, ‘złote rączki’, które wyczuły pieniądze. Przed podjęciem decyzji o montażu należy bezwzględnie zweryfikować wiarygodność i kompetencje instalatora. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo i żywotność urządzenia.

Problemem są także dostawy. Producenci mają zaległości powstałe w czasie pandemii (zamknięte fabryki). Na rynku brakuje prostych komponentów i półprzewodników, które pozwoliłyby zamknąć budowę tysięcy zestawów. Często dochodzą do tego kwestie utrudnionej logistyki w wyniku sytuacji międzynarodowej.

Pompy ciepła w Polsce – gdzie znaleźć wiarygodnego instalatora z dostępnymi urządzeniami?

Firma Fotowoltaika.plus posiada urządzenia renomowanych marek Midea, Hyundai, Rotenso czy alpha innotec z możliwością zarezerwowania i montażu jeszcze w tym roku. Urządzenia cechują się wysoką sprawnością, naturalnym czynnikiem chłodniczym R290 oraz cichą pracą. Zajmujemy się również załatwieniem wszelkich formalności, włącznie z dofinansowaniem. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami energetycznymi.

źródło: fotowoltaika.plus

OZE.PLUS – Your Way Sp. z o.o.
ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
fotowoltaika.plus
+48 233 233 233
[email protected]

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz