Reklama
http://www.multitherma.com/

Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – co powinniśmy wiedzieć?

W czasach stałej redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz szeroko rozumianego dbania o środowisko – coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Niestety jak każde urządzenia wymagające energii elektrycznej – w trakcie awarii sieci wymagają zapasowego źródła zasilania. Tutaj z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze, które w razie potrzeby są w stanie tchnąć drugie życie w Twoją pompę ciepła.

Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – co powinniśmy wiedzieć?
Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – co powinniśmy wiedzieć?

Dlaczego potrzebujemy agregatu?

Przerwy w dostawie prądu mogą przytrafić się zarówno podczas przebywania w domu, jak i pod naszą nieobecność. Dłuższa przerwa szczególnie w okresie zimowym może być bardzo dotkliwa z tego względu, że właśnie zimą zapotrzebowanie na ogrzewanie domu jest najwyższe. W takim przypadku agregat prądotwórczy jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym trwałość systemu grzewczego.

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

Agregaty prądotwórcze dzielimy na dwa typy i w zależności od danego modelu pompy oraz sposobu jej zasilania właściwy agregat, jaki możemy do niej dobrać to:

 • jednofazowy korzystający z 230V instalacji,
 • agregat trójfazowy 400V.

Zanim zdecydujesz się na zakup agregatu prądotwórczego, polecamy sprawdzić, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Są to między innymi czynniki takie jak:

 • Moc urządzenia
 • Powinna być dopasowana do mocy pompy ciepła.
 • Wydajność
 • Przykładowo – agregat prądotwórczy wyposażony w silnik diesla charakteryzuje się dość niskim spalaniem w stosunku do generowanej mocy.
 • Koszty eksploatacji
 • Uzależnione od zużycia paliwa, jego kosztów, serwisu oraz konserwacji agregatu.
 • Rodzaj paliwa
 • Wśród agregatów wyróżniamy te zasilane olejem napędowym (dieslowe) oraz silnikami benzynowymi.
 • Dodatkowe parametry takie jak autostart
 • Automatyka rozruchu jest istotą obsługi pompy ciepła w sytuacjach awaryjnych. Dlatego warto wziąć pod uwagę czy generator jest zintegrowany z układem samoczynnego załączania rezerwy (SZR).

Rodzaj paliwa

Agregaty prądotwórcze zazwyczaj są zasilane silnikiem benzynowym bądź dieslowym. W zależności od tego, jaki rodzaj silnika urządzenie posiada, wśród najpopularniejszych paliw możemy wyróżnić – benzynę oraz olej napędowy. Wybór odpowiedniego paliwa jest istotny dla efektywności zarówno pracy pompy ciepła, jak i całego systemu grzewczego.

Agregaty benzynowe charakteryzują się niższą ceną oraz wysoką mocą urządzenia natomiast zużycie paliwa jest znacznie wyższe niż w przypadku agregatów dieslowych, które są droższe, natomiast ich stosunek zużycia paliwa do generowanej mocy jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku silników benzynowych.

Jaką moc powinien mieć agregat?

Przede wszystkim agregat musi być w stanie pokryć pobór mocy pompy ciepła z uwzględnieniem, że nie jest to jedyne urządzenie, jakie będzie zasilać w trakcie awarii. Oświetlenie, sprzęt RTV i AGD oraz cała elektronika domowa również są zasilane za pomocą agregatu do czasu przywrócenia dostawy energii elektrycznej. Pełni on zatem istotną rolę również w kontekście bezpieczeństwa domowników, gdyż może zapewnić żywotność systemu alarmowego i tym samym nie dopuścić, chociażby do włamania.

HT HEIZTECHNIK sp. z o. o.

ul. Drogowców 7,
83-250 Skarszewy
[email protected]
www.heiztechnik.pl
www.facebook.com/HeiztechnikPolska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz