Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

ML System uroczyście otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb QGlass

ML System 16 grudnia uroczyście otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass - w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

ML System uroczyście otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb QGlass
ML System uroczyście otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb QGlass

 

 

Konsekwentnie urzeczywistniamy założenia strategii „nowej ery kwantowej” na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym na drodze jej realizacji jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej QGlass. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy. Moce wytwórcze nowej linii szacujemy na ok. 60 tys. mkw. w skali roku – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System zainstalował już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, gdzie, ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii. Rozwiązanie znalazło także swoje zastosowanie w Polsce, w ramach pilotaży, na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System.

Uruchomienie produkcji w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową idealnie wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku. Równolegle odpowiada na politykę europejską, koncentrującą się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Od blisko dwóch lat obowiązuje dyrektywa unijna (NZEB – Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Dostrzegamy pozytywne zmiany w podejściu inwestorów, zwłaszcza w Skandynawii i na innych rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie wybór innowacyjnych rozwiązań BIPV staje się standardem – dodaje Dawid Cycoń.

Ponadto, zdolność wykorzystania produktów na bazie QGlass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu. Dowodem tego są podpisane umowy partnerskie z Guardian Glass oraz Pilkington. Możliwe jest także wdrożenie aktywnych szyb z powłoką kwantową w branży automotive, gdzie spółka realizuje już pierwsze zamówienia bazujące na szybach pasywnych.

Docelowo, tj. do 2023 r. po realizacji pełnego planu inwestycyjnego „nowej ery kwantowej” (projekty QGlass, 2DGlass, Active Glass) moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. mkw. w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych. Rezultatem realizacji strategii, zgodnie z założeniem spółki, będzie osiągnięcie na koniec 2024 r. ponad 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzrośnie marży EBITDA.

Uroczyste otwarcie pierwszej na świecie linii produkcyjnej QGlass odbywa się w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i połączone jest z jubileuszem 15-lecia ML System. Wydarzenie można śledzić online na: https://www.youtube.com/user/mlsystempl.
Jak działają szyby z powłoką kwantową?[przeczytaj]

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową QGlass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

Źródło: ml system

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz