Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

„Klimaton dla Miast” – pierwszy hackathon klimatyczny

Neutralność klimatyczna w samorządach to nieuchronna przyszłość. Z jednej strony wymuszają to regulacje, z drugiej – konkurencja, bo miasta, które najsprawniej poradzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi zyskają zadowolenie mieszkańców, bazę specjalistów i zaplecze technologiczne, a co za tym idzie, zwiększą swoją atrakcyjność inwestycyjną.

„Klimaton dla Miast” - pierwszy hackathon klimatyczny
„Klimaton dla Miast” - pierwszy hackathon klimatyczny [Źródło: gov.pl]

Właśnie rusza nabór do hackathonu „Klimaton dla Miast”, wspólnego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada. 48-godzinny maraton programowania odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

„Klimaton dla Miast” daje samorządom szansę na dokonanie ważnego kroku w kierunku odnalezienia i wdrożenia rozwiązania „szytego na miarę”. Każde miasto lub miejski obszar funkcjonalny może zgłosić swoje wyzwanie klimatyczne w jednym z czterech obszarów tematycznych:

  • retencja wód opadowych,
  • mobilność zeroemisyjna,
  • efektywność energetyczna,
  • czyste powietrze.

Wystarczy wejść na stronę www.klimatondlamiast.pl i do 3 listopada wysłać formularz zgłoszeniowy. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną cztery najciekawsze wyzwania, z którymi w dniach 3-5 grudnia zmierzą się zespoły programistów. Wyróżnione miasta zostaną jednocześnie partnerami Klimatonu, zyskując dodatkowe wsparcie ekspertów.

Jak podkreśla resort tematyka „Klimatonu dla Miast” silnie wpisuje się w prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej, a także założenia przyszłorocznej 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11) organizowanej przez MFiPR, UN-Habitat i Miasto Katowice. Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, a także ograniczenie wpływu na środowisko jest jednym z kluczowych elementów podejmowanych przez resort inicjatyw.

Niezbędne informacje oraz formularze zgłoszeniowe dla samorządów, oraz zespołów znajdują się na stronie www.klimatondlamiast.pl.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz