Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Jak niska temperatura zimą wpływa na panele słoneczne?

Większość świeżo upieczonych właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, jak funkcjonują panele słoneczne w okresie zimy? Co się z nimi dzieje, szczególnie gdy spadnie śnieg? Pojawiają się wówczas wśród użytkowników obawy, czy z powodu niskich temperatur oraz niskiego nasłonecznienia instalacja może nie działać.

Mamy zimę — jak niska temperatura wpływa na panele słoneczne? [źródło: www.krakow.pl]
Mamy zimę — jak niska temperatura wpływa na panele słoneczne? [źródło: www.krakow.pl]

Należy podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Dzięki czemu działa zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Choć nie ma wątpliwości, że jej wydajność zależna jest od stopnia nasłonecznienia. Przez co jej wydajność jest inną zimą, niż latem.

 

Niskie temperatury nie wpływają na panele negatywnie. A nawet podnoszą skuteczność działania samych paneli słonecznych!

Wiadome jest, że panele słoneczne produkują prąd tylko wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. W związku z tym ich wydajność jest największa w okresie letnim, kiedy dzień jest dłuższy a niebo częściej bezchmurne. Zimą znajdujemy słońce częściej za chmurami i mamy znacznie krótszy dzień, a co za tym idzie mniej promieni słonecznych w ciągu doby.

Co ważne pomimo tego poprawie ulega produktywność paneli, ponieważ niskie temperatury sprawiają, że moduły działają lepiej, zwiększając napięcie i moc. Wniosek jest taki, że wraz ze spadkiem słupka rtęci w termometrach, rośnie produktywność paneli.

Panele słoneczne działają o wiele lepiej w dni, które należą do chłodniejszych. Wysokie temperatury sprawiają, że zwiększają się drgania wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, które powodują zaburzenia przepływu elektronów. W efekcie dochodzi do obniżenia efektywności takiego modułu. Im temperatura jest niższa, tym mniejsze są drgania sieci i zmniejsza się również ruch elektronów, który staje się bardziej uporządkowany. To z kolei sprzyja produktywności modułów, co sprawia, że w niskich temperaturach panele produkują więcej prądu niż w upalne dni.

Już na etapie montażu paneli fotowoltaicznych należy pamiętać, aby zachować odpowiedni kąt 35°. Dzięki temu warstwa śniegu, która uzbiera się podczas zimowych dni, bez problemu pod wpływem grawitacji osunie się z ich powierzchni na ziemię. Sam śnieg może skutecznie zablokować docieranie promieni słonecznych do paneli. Przez co instalacja nie będzie produkowała energii. Ważne jest odpowiednie dobranie i skonstruowane całego montażu wspierającego naszą instalację — wówczas unikniemy powyższych problemów.

źródło: www.4sun.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz