Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Enea Operator przebudowała GPZ dla bezpieczeństwa dostaw i inwestycji w OZE

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja GPZ (Głównego Punktu Zasilającego) pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.

Enea Operator przebudowała GPZ dla bezpieczeństwa dostaw i inwestycjach w OZE
Enea Operator przebudowała GPZ dla bezpieczeństwa dostaw i inwestycjach w OZE [źródło: www.www.media.enea.pl]

Przebudowa stacji elektroenergetycznej transformującej wysokie napięcie na średnie (110/15 kV) w Chodzieży obejmowała szeroki zakres robót: od budowy napowietrznej, dwusekcyjnej, jednosystemowej rozdzielni wysokiego napięcia, przez budowę samego budynku stacyjnego, aż po budowę dróg, parkingów, oświetlenia stacji, sieci wodno-kanalizacyjnej i nowego ogrodzenia. Sercem inwestycji jest zabudowa dwóch stanowisk dla transformatorów i nowych baterii akumulatorów wraz zabezpieczeniami oraz telemechaniką.

Naszym nadrzędnym celem, ale i obowiązkiem jest stała modernizacja i rozbudowa infrastruktury dla zwiększania pewności zasilania naszych odbiorców. Nowoczesna sieć dystrybucyjna jest gwarantem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wspiera rozwój energetyki odnawialnej i rozwój Grupy Enea w kierunku koncernu niskoemisyjnego. Zakończona przebudowa chodzieskiego GPZ umożliwi dalszy dynamiczny rozwój tego regionu i wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Przebudowa i modernizacja stacji 110/15 kV w Chodzieży poprawia pewność zasilania na terenie powiatu chodzieskiego, znacznie zwiększa możliwość przyłączenia nowych odbiorców, a co ważne dla operatora sieci dystrybucyjnej i odbiorców energii elektrycznej, zwiększy możliwości zarządzania energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. Inwestycja, obejmująca również wdrożenie funkcjonalności sieci inteligentnej (smart grid), w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju tego regionu Wielkopolski, także w obszarze energetyki rozproszonej, pozwalając na przyłączenie nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Przebudowa GPZ Chodzież to kolejna bardzo istotna inwestycja sieciowa ukończona w Wielkopolsce. Tym bardziej, że wśród firm obsługiwanych przez GPZ Chodzież są najwięksi przedsiębiorcy i pracodawcy w regionie. Ponadto do stacji, bezpośrednio do szyn średniego napięcia 15 kV, przyłączone są rozproszone źródła energii, zarówno farmy wiatrowe, jak i fotowoltaiczne – powiedział Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator.

Wartość inwestycji to blisko 17 mln zł. Przebudowa stacji elektroenergetycznej Chodzież została dofinansowana z funduszy europejskich w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w kwocie ponad 7 mln zł.

Źródło: media.enea.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz