Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Corab z premierami na targach ENEX. Finał turnieju Instalator Roku 2024

Podczas XXVI Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX nie zabrakło premier nowych produktów Corab. Czołowy europejski producent konstrukcji fotowoltaicznych oraz dystrybutor rozwiązań dla energetyki odnawialnej zaprezentował ofertę skierowaną zarówno do segmentu prosumenckiego, jak i farm fotowoltaicznych.

Corab z premierami na targach ENEX. Finał turnieju Instalator Roku 2024
Corab z premierami na targach ENEX. Finał turnieju Instalator Roku 2024
  • Podczas targów ENEX w Kielcach – Corab – zaprezentował nowe produkty: gruntową pompę ciepła Encor dla budownictwa jednorodzinnego, oraz pionową konstrukcję WS-A10P dla agrowoltaiki.
  • Gruntowa pompa ciepła Encor otrzymała złoty medal Targów Kielce.
  • Rozstrzygnięto siódmą edycję turnieju Instalator Roku 2024, którą wygrała firma Ekoprime Inwestycje.

Targi ENEX to coroczny festiwal innowacji w sektorze odnawialnych źródeł energii, dlatego jestem niezmiernie dumny z tego, że jako Corab zaprezentowaliśmy tak dużo nowości produktowych odpowiadających na zapotrzebowanie rynku oraz aktualne trendy. Wyrazy uznania płynące od zagranicznych producentów to dowód na to, że urządzenia oparte na polskiej myśli technicznej i wyprodukowane w naszym kraju, mogą mieć realny udział w tworzeniu łańcucha wartości europejskiej energetyki odnawialnej. Przed nami ponad dwie dekady intensywnej transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, dlatego tak jak dotąd, będziemy aktywnie rozwijali nasze portfolio produktów, aby zapewnić naszym klientom atrakcyjną ofertę rozwiązań, których będą już w niedalekiej przyszłości coraz bardziej potrzebowali – powiedział Piotr Markowski, Prezes Zarządu Corab S.A.

Gruntowa pompa ciepła Encor ze złotym medalem Targów Kielce

Najbardziej wyczekiwaną premierą była nowa gruntowa inwerterowa pompa ciepła Encor, dostępna w trzech wariantach nominalnej mocy cieplnej: 8 kW, 12 kW i 16 kW, przeznaczona dla budownictwa jednorodzinnego. Tego typu urządzenia stanowią już ok. 10-12 proc. rynku i cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. To dużo bardziej niezawodna konstrukcja od typowej powietrznej pompy ciepła, a jej montaż wymaga wykonania odwiertów lub wymiennika poziomego. Jednak charakteryzuje się ona wyższą o nawet 30 proc. sprawnością, oraz znacznie mniejszym poborem prądu. Właśnie dlatego technologia ta jest najbardziej popularna w zimnej i mroźnej Skandynawii, gdzie temperatury zimą spadają nawet do -40֯C.

Gruntowa pompa ciepła Encor powstała w ramach technologicznej współpracy Corab z globalnym liderem rynku HVAC, duńską firmą Danfoss i wyznacza nowy standard jakości i niezawodności na rynku. To, między innymi, czas montażu nieprzekraczający jednego dnia (Plug and Heat), główne komponenty chłodnicze i automatyka marki Danfoss, możliwość uruchamiania oraz monitoringu pracy pompy dzięki dedykowanej aplikacji Corab One czy zastosowanie inteligentnych funkcji autoadaptacji i autodiagnostyki. Pompę Encor wyróżnia także nowoczesne wzornictwo m.in. front pokryty hartowanym szkłem oraz wysokiej jakości czytelny wyświetlacz 10”. Finalnie udało się stworzyć stabilne i bardzo trwałe jednostki wyposażone w wysokiej jakości podzespoły gwarantujące wydajną i cichą pracę oraz niski pobór prądu. Co istotne, pompa wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy R454B, spełniający wymogi polityki klimatycznej Unii Europejskiej (ustawa F-gazowa). To także certyfikowany produkt polski, będący owocem innowacyjności oraz zaangażowania inżynierów i konstruktorów Corab. Produkcja gruntowych pomp ciepła Encor jest realizowana w nowej fabryce spółki w Polsce w Gliwicach.

Gruntowa pompa ciepła Encor otrzymała złoty medal Targów Kielce, którym honorowane są najlepsze urządzenia w danej kategorii produktowej.

Pionowa konstrukcja WS-A10P dla agrowoltaiki

W związku z dynamicznym rozwojem agrowoltaiki w Europie i na świecie oraz pierwszymi tego typu projektami realizowanymi na polskim rynku, firma zaprezentowała nową pionową konstrukcję do mocowania modułów PV w formie płotu – WS-A10P. W tym przypadku panele zajmują jedynie około 1 proc. powierzchni pola, co umożliwia pracę konwencjonalnych maszyn rolniczych. Konstrukcja jest również wyjątkowo prosta w montażu oraz pozbawiona elementów zacieniających panele. W dodatku dzięki zastosowaniu modułów dwustronnych system generuje więcej energii elektrycznej niż tradycyjna instalacja PV. To wszystko sprawia, że WS-A10P idealnie wpisuje się w definicję agrowoltaiki, jako działalności dualnej, polegającej na wykorzystaniu jednego obszaru ziemi do produkcji rolnej, jako głównego zastosowania i do produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jako zastosowania dodatkowego.

Fotowoltaiczny system nadążny (tracker) WS T-001 ONE

Z myślą o inwestorach, którzy dążą do osiągnięcia maksymalnych uzysków energetycznych firma zaprezentowała swój bestseller czyli fotowoltaiczny system nadążny (tracker) WS T-001 ONE. W odróżnieniu od standardowych instalacji PV posiada on funkcję śledzenia promieniowania słonecznego. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia, a tracker podąża za nim i ustawia moduły w taki sposób, by optymalnie wykorzystać dostępne światło. Taki model pracy instalacji umożliwia bardziej zrównoważoną produkcję w godzinach porannych i popołudniowych, co w konsekwencji przekłada się na większe o nawet 30 proc. uzyski energetyczne w porównaniu z klasycznym systemem PV. Konstrukcja wyposażona jest w inteligentny system przeciwwiatrowy i przeciwśniegowy, dzięki czemu pozostaje bezpieczna nawet podczas wymagających warunków pogodowych. Zastosowano w niej także rozwiązanie typu anti-shadow, zapobiegające wzajemnemu zacienianiu się modułów PV. System jest w pełni automatyczny i bezobsługowy.

Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się też zaprezentowany uchwyt balkonowy pod mikroinstalację fotowoltaiczną, który umożliwia produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu modułów instalowanych na balkonach.

Finał turnieju Instalator Roku 2024

Tradycyjnie już podczas targów ENEX rozstrzygnięto turniej Instalator Roku organizowany przez Corab. Do jego siódmej edycji przystąpiło 35 firm z branży fotowoltaicznej, spośród których do wielkiego finału dotarły: Gromar Energy, Ekoprime Inwestycje, Voltaic System, MCM Fotowoltaika, SUNERGO i ubiegłoroczny zwycięzca Instalatora Roku 2023 – Zielona Firma. Finałowe zadanie, przed którym stanęły drużyny walczące o tytuł Instalatora Roku, polegało na perfekcyjnym wykonaniu instalacji PV, zgodnie z instrukcjami producenta i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Najlepsza okazała się drużyna Ekoprime Inwestycje i to do niej trafiła nagroda za zajęcie I miejsca, czyli kompletna instalacja PV o mocy 6 kWp.

Corab S.A.
ul. Michała Kajki 4
10-547 Olsztyn
tel. 48 799 396 396
email: [email protected]
www: corab.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz