Reklama

Skutki powstania mostków termicznych

Mostki termiczne są to fragmenty przegrody zewnętrznej budynku które odznaczają się gorszą izolacyjnością termiczną niż elementy budowlane które z nimi sąsiadują. Mostki termiczne prowadzą do punktowego wychłodzenia przegród budowlanych, przez co może dojść do wykraplania pary wodnej i zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych lub izolacyjnych, również może się rozwinąć pleśń i grzyby. Mostki termiczne powodują duże niekontrolowane straty energii cieplnej.
Najbardziej zagrożone miejsca są węzły konstrukcyjne, w których łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, takie jak:
-połączenie dachu i ściany zewnętrznej
-ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą
-miejsce obsadzenia okien
-wieńce i nadproża
-połączenie balkonu ze stropem
Mostki termiczne mogą przyczynić się do uszkodzeń elementów konstrukcji, jej nadwyrężenie może wystąpić np. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Usunięcie mostków termicznych które już istnieją jest bardzo trudne a czasem niemożliwe, dlatego ważne jest aby na etapie projektowania i realizacji przeanalizować miejsca w których może się pojawić. Do zbadania lokalizacji oraz przyczyny powstawania mostków termicznych można użyć termografu, który obrazuje w paśmie średniej podczerwieni oraz pozwala zarejestrować promieniowania cieplne emitowane przez budynek i zrobić dokładny pomiar temperatury budynku.
Aby zapobiec powstaniu mostków termicznych można użyć gotowych elementów konstrukcyjnych izolacji termicznej.

Reklama
ecieplo.pl 24 artykuły
Opis biograficzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz