Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Skutki powstania mostków termicznych

Mostki termiczne są to fragmenty przegrody zewnętrznej budynku które odznaczają się gorszą izolacyjnością termiczną niż elementy budowlane które z nimi sąsiadują. Mostki termiczne prowadzą do punktowego wychłodzenia przegród budowlanych, przez co może dojść do wykraplania pary wodnej i zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych lub izolacyjnych, również może się rozwinąć pleśń i grzyby. Mostki termiczne powodują duże niekontrolowane straty energii cieplnej.
Najbardziej zagrożone miejsca są węzły konstrukcyjne, w których łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, takie jak:
-połączenie dachu i ściany zewnętrznej
-ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą
-miejsce obsadzenia okien
-wieńce i nadproża
-połączenie balkonu ze stropem
Mostki termiczne mogą przyczynić się do uszkodzeń elementów konstrukcji, jej nadwyrężenie może wystąpić np. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Usunięcie mostków termicznych które już istnieją jest bardzo trudne a czasem niemożliwe, dlatego ważne jest aby na etapie projektowania i realizacji przeanalizować miejsca w których może się pojawić. Do zbadania lokalizacji oraz przyczyny powstawania mostków termicznych można użyć termografu, który obrazuje w paśmie średniej podczerwieni oraz pozwala zarejestrować promieniowania cieplne emitowane przez budynek i zrobić dokładny pomiar temperatury budynku.
Aby zapobiec powstaniu mostków termicznych można użyć gotowych elementów konstrukcyjnych izolacji termicznej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz