.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

Kolektory płaskie czy próżniowe?

Panele płaskie lepiej pracują latem w odróżnieniu od paneli próżniowych. Jeżeli nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę latem jest większe lepszym rozwiązaniem są kolektory płaskie.
Kolektory próżniowe sprawdzają się jeśli zapotrzebowanie na ogrzewanie w okresie letnim i zimowym jest zbliżone, pozwalają oszczędzić niewielką ilość energii również w chłodniejsze i bezchmurne dni. Ich instalacja wiąże się z ok. 20% wyższą ceną w porównaniu z kolektorami płaskimi. Kolektory próżniowe mają większą dowolność w umiejscowieniu, nie tylko jeśli chodzi o poziom nachylenia np. pionowo na elewacji lecz również względem stron świata. Takie rozwiązanie jest dobre kiedy nie można zamontować paneli zgodnie z zaleceniami (zwrócone na południe, nachylenie 30÷45 stopni).
Ceny kolektorów płaskich i próżniowych
Cena kolektorów płaskich wynosi od 587zł/m2 do 1 192zł/m2 w odniesieniu do czynnej powierzchni, cena kolektorów próżniowych wynosi od 1395zł/m2 do 3 410zł/m2.
Na polskim rynku kolektor płaski kosztuje średnio 889zł/m2, a próżniowy 2 182zł/m2. Przy zestawieniu efektów pracy kolektor próżniowy będzie charakteryzował się mniejszymi uzyskami ciepła niż większość kolektorów płaskich.

Reklama
oknonet.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz