Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Zwiększenie mocy magazynu w Krośnie do 220 MW

Green Capital S.A. dwukrotnie zwiększyło moc projektowanego magazynu energii w Krośnie do 220MW dzięki wydanej w zeszłym tygodniu pozytywnej decyzji o zaktualizowaniu warunków przyłączenia przez Operatora Sieci Przesyłowych. Będzie to jeden z największych magazynów w tej części Europy. Firma dostała też certyfikację ogólną do rynku mocy i planuje wziąć udział w tegorocznej aukcji z rokiem dostaw 2028.

Zwiększenie mocy magazynu w Krośnie do 220 MW
Zwiększenie mocy magazynu w Krośnie do 220 MW [źródło: www.greencapitalsa.com]

Bardzo cieszymy się z dynamicznego rozwoju naszego portfolio projektów, a projekt Krosno 220MW jest jednym z ważniejszych inwestycji jakie planujemy. Przed nami jeszcze proces kwalifikacji do aukcji, uzyskanie status RtB, uzyskanie finansowania, budowa i eksploatacja inwestycji.

W związku ze zwiększeniem skali inwestycji rozpoczęliśmy właśnie rozmowy z jednym z branżowych funduszy inwestycyjnych w sprawie utworzenia spółki Joint Venture oraz realizacji projektu. Obecnie koszt inwestycji szacujemy na 480 mln EUR. W tym przypadku partner z dużym kapitałem oraz doświadczeniem w realizacji wielkoskalowych magazynów energii na rynkach zagranicznych mógłby wnieść do współpracy tzw. Smart Money. (mówi Michał Polanowski, CEO)

Mamy zidentyfikowany pełen łańcuch dostaw, począwszy od producentów magazynów czy wykonawców EPC. Jeżeli chodzi o rozwiązania technologiczne, skłaniamy się ku LFP, jednakże cały czas monitorujemy rozwój także innych rozwiązań jak np. Redox flow.

Obecnie widzimy różne źródła dochodów dla systemów magazynowania energii w Polsce, takie jak arbitraż czy udział w aukcjach rynku mocy. Ponadto, z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie przez PSE usług dodatkowych (ang. Ancillary Services), które z powodzeniem zostały już wdrożone na bardziej rozwiniętych rynkach magazynów energii jak np. Niemcy czy Wielka Brytania.

W ramach rynku mocy, poprzez zobowiązanie się do dostarczania energii w okresach zwiększonego zapotrzebowania, właściciele systemów magazynowania wzmacniają niezawodność i odporność sieci. Udział w tym mechanizmie pozwala na zabezpieczenie ceny sprzedaży energii na okres do 17 lat, a cena aukcji z zeszłego roku osiągnęła 400 PLN/kW rocznie (waloryzowana o wskaźnik inflacji) na rok dostaw 2027. Z naszej strony trwają prace związane z uzyskiwaniem ostatnich dokumentów umożliwiających wzięcie udziału w takiej aukcji mocy, która umożliwi zakontraktowanie sprzedaży energii na długie lata, dzięki czemu rozwijany przez nas projekt będzie z perspektywy instytucji finansujących bardzo atrakcyjny.

W przypadku wykorzystania arbitrażu cenowego, właściciele instalacji mogą liczyć na średni zysk na poziomie nawet 200 PLN/kW rocznie. Mechanizm ten stanowi atrakcyjne uzupełnienie przychodów z rynku mocy, ponieważ na chwilę obecną opieranie modelu biznesowego na wyłącznie pojedynczym źródle nie jest opłacalne.

Ponadto, systemy magazynowania energii odgrywają ważną rolę w dostarczaniu usług dodatkowych, pomagając wzmacniać stabilność sieci i zarządzać różnicami między podażą a popytem. W okresach wysokiej produkcji energii jej nadmiary mogą być przechowywane w systemach bateryjnych. Gdy popyt jest wysoki lub produkcja niska, ta zgromadzona energia może być dostarczana do sieci, pomagając ją stabilizować (np. regulacja częstotliwości). W zamian za świadczenie takich usług właściciele magazynów energii mogą otrzymywać płatności od Operatorów.

W miarę jak Polska kontynuuje swoją podróż w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości, ważne jest, aby decydenci polityczni, operatorzy sieci i inwestorzy uznali potencjał systemów magazynowania energii i tworzyli sprzyjające środowisko sprzyjające ich wdrażaniu i maksymalizacji powiązanych źródeł dochodów. Przyjęcie potencjału magazynowania energii przez Polskę może przyspieszyć przejście do czystych i zrównoważonych źródeł energii, jednocześnie zapewniając stabilne i niezawodne dostawy energii dla nas wszystkich. (mówi Bartosz Barzyk, International Project Manager)

 

Źródło: greencapitalsa.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz