Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Magazynowanie energii dla domu – system zarządzania

Magazyn energii to bufor pozwalającym na konsumpcję energii zgromadzonej tytułem nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej. Przechowuje ją i „wydaje” w momencie pojawiającego się zapotrzebowania przez urządzenia elektryczne, funkcjonujące w naszym gospodarstwie domowym, bądź firmie. Może się to odbywać automatycznie, gdy fotowoltaika staje się mniej wydajna /dni pochmurne, noc/. Istnieje jednak możliwość wysterowania ilości i pory wydatkowanej energii, co jest związane z wprowadzeniem systemu zarządzania energią.

Magazynowanie energii dla domu – system zarządzania
Magazynowanie energii dla domu – system zarządzania

Podstawowa wersja możliwa jest do uzyskania już na poziomie samego falownika i jego ustawień. Wówczas programujemy wartość procentową napełnienia magazynu, od której pozwalamy mu na rozładowanie i zasilanie urządzeń potrzebujących energii elektrycznej. Bardziej zaawansowanym sposobem sterowania jest system zarządzania energią EMS, który pozwala na połączenie tychże urządzeń we wspólną sieć. Potrafi on analizować poziom zużycia energii przez poszczególne urządzenia i wskazać optymalne rozwiązanie w celu uzyskania jej maksymalnych oszczędności. W takim wypadku klient widzi również w jakiej ilości zapotrzebowanie na energię zostało zrealizowane z fotowoltaiki, przy pomocy magazynu energii, czy w końcu ile jej trzeba było dobrać z sieci energetycznej. Zobaczy także cykle ładowania i rozładowywania magazynu energii.

EMS umożliwia ponadto automatyzację mającą na celu zwiększanie efektywnego zużycia darmowej energii pochodzącej ze słońca. Efektem tego są realne oszczędności kosztów dotyczących domowej produkcji ciepła, ciepłej wody użytkowej, wentylacji/klimatyzacji, a także pozostałych elektrycznych urządzeń w naszych domach. Dzięki temu następuje lepsze wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznej i podniesienie komfortu oraz wygody jej użytkowników.

Już samo posiadanie instalacji fotowoltaicznej powoduje, że przechodzimy na niskoemisyjne źródła energii. Jednak dopiero umiejętne zarządzanie energią z niej wyprodukowaną powoduje, że zwiększamy swój wpływ na stabilizację jej pracy oraz maksymalizujemy autokonsumpcję. Ma to niebagatelny wpływ na obciążenia lokalnych sieci energetycznych, co staje się coraz większym wyzwaniem w dobie rozwoju tej technologii.

Na rynku obecnie występuje rozkwit ofert dotyczących różnego rodzaju systemów zarządzania oraz sterowania energią. Chcąc je skutecznie przefiltrować i wybrać spośród nich takie, które będą korzystne w relacji ceny, do prezentowanych możliwości, to zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami naszej Firmy Od nich dowiedziecie się szczegółów z tego zakresu.

Jednak chcąc w pełni wykorzystać funkcjonalności magazynu energii, należy także poznać zagadnienie zasilania awaryjnego, ale o tym w kolejnej odsłonie naszego cyklu magazynowanie energii dla Twojego domu.

Autorem publikacji jest zespół CEO-SHOP.PL
Dystrybutor systemów magazynowania energii
www.ceo-shop.pl
https://www.facebook.com/ceoshoppl
https://www.instagram.com/ceoshop.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz