Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Jak prawidłowo wykonać izolację okrągłych i prostokątnych przewodów HVAC?

Poprawne wykonanie mat lamellowych stanowi warunek bezawaryjnej eksploatacji izolacji termicznej, przeciwkondensacyjnej i przeciwogniowej instalacji budynkowych. Przyjrzyjmy się zasadom i regułom prawidłowego montażu, na przykładzie powszechnie znanej na rynku maty z wełny kamiennej PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat.

Jak prawidłowo wykonać izolację okrągłych i prostokątnych przewodów HVAC?
Jak prawidłowo wykonać izolację okrągłych i prostokątnych przewodów HVAC? [źródło: www.paroc.pl]

Krok 1. Oczyszczenie izolowanej powierzchni
Przed montażem należy oczyścić izolowany przewód, usuwając z jego zewnętrznej powierzchni kurz oraz inne zabrudzenia np. smary czy kleje. W charakterze rozpuszczalnika możemy wykorzystać aceton lub octan etylu. Po oczyszczeniu powierzchni odczekujemy ok. 5 minut lub zgodnie z zaleceniami producenta – tak aby środek całkowicie odparował.

Krok 2. Przycinanie maty
Matę lamellową przycinamy na równe odcinki. W obliczeniu ich dokładnej długości pomogą nam poniższe wzory:

  • dla kanałów okrągłych: π (3,14) × [D + 2 x gr. izolacji] plus naddatek ok. 2 – 3 cm
  • dla kanałów prostokątnych: [2 × długość boku A] + [2 × długość boku B] + 8 × gr. izolacji + naddatek ok. 2-3 cm

Przed przyklejeniem maty wycinamy w niej również otwory pod elementy armatury takie jak trójniki, zawory, skrzynki zaworowe itp.

Krok 3. Przyklejanie maty
Docięty odcinek maty lamellowej układamy na kanale okrągłym stroną z pokryciem aluminiowym na zewnątrz w taki sposób, by oba końce maty zwisały luźno po obu stronach. W przypadku kanału prostokątnego, przyklejamy lub zgrzewamy gwoździe odwrotne (8-10 sztuk na 1 m2) do zewnętrznej powierzchni kanału. Następnie mocujemy na nich matę lamellową i zabezpieczamy ją przed zsuwaniem przy użyciu klamr samozaciskowych. Wystające końcówki gwoździ przycinamy i zaklejamy samoprzylepnymi łatkami PAROC Hvac Dots.

Krok 4. Łączenie odcinków maty
Po przyklejeniu końcówek mat należy je uszczelnić, zarówno na długości jak i na szerokości. Ważne jest, aby izolacja szczelnie obejmowała kołnierze poszczególnych odcinków przewodów. W tym celu dociskamy oba końce maty lamellowej do powierzchni kanału i łączymy je ze sobą dedykowanej taśmy aluminiowej PAROC AluCoat Tape, dociskając ją szpatułą na całej długości. Zastosowanie szpatuły pozwoli na usunięcie pęcherzyków powietrza.

Warunkiem trwałego i szczelnego połączenia jest dokładne wyczyszczenie i wysuszenie powierzchni aluminiowych na krawędziach mat przed sklejeniem a także składowanie na co najmniej 24 godziny przed montażem oraz montaż wszystkich elementów systemu w temperaturze otoczenia nie niższej, niż 10°C.

Krok 5. Dodatkowe zabezpieczenia i wykończenie izolacji
Obydwa końce izolacji zabezpieczamy dopasowaną do grubości maty manszetą.

Izolując kanały o średnicy powyżej 200 mm, a także w miejscach w których pojawia się możliwość występowania naprężeń w pokryciu aluminiowym, należy zastosować dodatkowe opaski mocujące. Pamiętajmy jednak, aby nie ściągać ich zbyt mocno, aby nie uszkodzić powłoki zewnętrznej.

Jeżeli wymagana jest większa grubość izolacji, wtedy maty lamellowe z wełny kamiennej można montować w dwóch warstwach. W celu uniknięcia mostków termicznych, drugą warstwę zawsze układamy na „mijankę”, czyli z przesunięciem względem połączeń mat w warstwie spodniej.
W przypadku izolowania instalacji na zewnątrz budynku, matę lamellową z wełny kamiennej dodatkowo zabezpieczamy płaszczem z blachy lub odpowiednią folią ochronną.

Podsumowanie
Poprawnie zamontowane maty lamellowe umożliwiają prawidłową izolację termiczną, akustyczną i przeciwkondensacyjną instalacji budynkowych. Warunkiem tego jest jednak nie tylko dobór odpowiedniego rozwiązania na etapie projektu, lecz także dokładny i poprawny montaż – do tego służą kompletne rozwiązania izolacyjne obejmujące izolacje, taśmy systemowe oraz pozostałe akcesoria uzupełniające.

 

Źródło: paroc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz