.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Ogrzewanie podłogowe – co wybrać? Matę czy folię grzewczą?

Ogrzewanie podłogowe, oprócz tradycyjnej podłogówki zasilanej wodą grzaną w piecu, może także stanowić rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne, takie jak mata czy folia grzewcza.

Czym się różni folia od maty grzewczej?
Czym się różni folia od maty grzewczej? [Źródło: heatdecor.com]

Folie można układać pod panelami laminowanymi, winylowymi SPC, deską barlinecką, parkietem, a także pod płytkami. Maty stosowane pod wylewką cienkowarstwową i folie grzewcze stosowane pod wylewkami anhydrytowymi sprawdzają się optymalnie. Czym folia grzewcza różni się zatem od maty? Poznaj najważniejsze różnice i sprawdź, który wariant wybrać dla siebie.

Czym jest gotowa do użycia folia grzewcza?

Reklama
oknonet.pl

Folia dostępna jest w rolkach lub na metry i jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w systemach ogrzewania podłogowego na podczerwień. Folia wykorzystuje naturalne zjawisko elektrycznego oporu węgla, który w postaci supercienkiej matrycy znajduje się wewnątrz niezwykle wytrzymałej folii PET. Dzięki temu, że matryca pokrywa niemal całą folię, dostarcza ona ciepło równomiernie, emitując fale dalekiej podczerwieni. Nie musi rozgrzewać się bardziej niż docelowa temperatura w pomieszczeniu. Folia PET charakteryzuje się świetną wytrzymałością mechaniczną i nieprzenikalnością, co umożliwią stosowanie folii grzewczych w systemach pod wylewkę.

Za rozprowadzenie prądu, którym zasilana jest gotowa folia, odpowiadają miedziane taśmy ciągnące się wzdłuż jej boków. W foliach grzejnych Heat Decor prąd z pasów miedzi na matrycę z pasty grafitowej przenoszą połączenia ze srebra – Silver ladderHD . Gwarantuje to długoletnią stabilność pracy całego systemu.

Folię grzewczą docina się do rozmiarów pomieszczenia wzdłuż wyznaczonych na niej bezpiecznych linii cięcia (Safe cutHD ). Jej grubość nie przekracza milimetra. Folia zajmuje niewiele miejsca i jest instalowana zarówno pod podłogami, jak i w ścianach czy sufitach. W budynkach spełniających obecne standardy termoizolacji jest wykorzystana jako jedyne źródło ciepła, bywa też uzupełnieniem instalacji grzejnikowej.

Zalety montażu folii grzewczej

  • niski koszt inwestycji oraz zerowe koszty serwisowania;
  • trwałość folii grzewczej – prawidłowo zainstalowany zestaw jest tak wytrzymały jak folia PET i w niezmienionej formie będzie działał przez długie dekady;
  • komfort równomiernego nagrzewania;
  • wygoda sterowania przy użyciu nowoczesnych termostatów z WiFi;
  • oszczędność miejsca, które w tradycyjnych rozwiązaniach zajmuje kotłownia lub piec, komin oraz rury;
  • bezobsługowa eksploatacja bez czyszczenia, kontroli spalania czy uzupełniania opału;
  • bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki pełnej izolacji przewodów i ochronie połączeń elektrycznych.

Powyższa lista zalet sprawia, że folia grzewcza pod płytki lub panele doskonale sprawdza się jako elektryczne ogrzewanie podłogowe. Montowana jest obecnie w inwestycjach deweloperskich, domach i mieszkaniach oraz we wszelkich w obiektach użyteczności publicznej: biurach, hotelach, restauracjach, zabytkowych kościołach czy ośrodkach kultury i sztuki.

Specjalna mata grzewcza do podłóg – czym jest?

Podstawę konstrukcji mat grzewczych stanowi siatka z włókna szklanego, pokryta przewodem grzewczym o niewielkiej grubości. Tak zbudowany system grzejny zasilany jest prądem z sieci o napięciu 230 V, a jego moc wynosi 150 W na m2 powierzchni.

Bez względu na to, czy na gotową wylewkę zamierzasz położyć płytki ceramiczne, gresowe czy kamień, maty elektryczne mogą być stosowane pod każdy z tych materiałów. Wraz z warstwą wierzchnią podłogi tworzą akumulacyjny system grzewczy. Mata nagrzewa płytki, a te oddają ciepło w formie promieniowania podczerwonego lub w bezpośrednim kontakcie. Sama mata rozgrzewa się do wysokich temperatur, dlatego jej kable grzejne pokryte są teflonem, co zapewnia jej wysoką trwałość w warunkach dużej amplitudy temperatur.

Zalety montażu maty grzewczej

Gdy przyjrzymy się bliżej zaletom mat grzewczych, odkryjemy wiele podobieństw z foliami grzewczymi i kilka subtelnych różnic, które jednak mogą okazać się decydujące.

  • maty grzewcze są rozwiązaniem w pełni bezobsługowym,
  • charakteryzują się niezawodnością użytkowania,
  • są szybkie i łatwe w montażu,
  • nie wytwarzają pola elektromagnetycznego, co sprawia, że są w pełni bezpieczne, a ich wpływ na zdrowie jest wyłącznie pozytywny – zapobiegają zjawisku „zimnych stóp”,
  • specjalistyczna izolacja materiałem trudnopalnym zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji grzewczej,
  • same praktycznie nie emitują promieniowania dalekiej podczerwieni, charakteryzującego systemy grzewcze o niższych temperaturach pracy, ale już nagrzane przez nie płytki ceramiczne działają jak grzejnik na podczerwień.

Mata czy folia grzewcza – co wybrać?

Uniwersalny i innowacyjny charakter to cechy obydwu rozwiązań. Oba też wybierane są ze względu na bezpieczeństwo i bezobsługową eksploatację.

Gotowe maty i folie w rolkach czy na metry chętnie nabywane są w zestawach z okablowaniem, izolacją i termostatami. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia bezbłędny montaż.

Rozwiązania różnią się jednak między sobą budową, zużyciem energii oraz zastosowaniem. Folia elektryczna cieszy się opinią rozwiązania bardziej energooszczędnego z uwagi na emitowaną daleką podczerwień oraz dużą powierzchnię grzewczą. W matach grzewczych grzeją tylko kable, dlatego też rozgrzewają się do wyższych temperatur i mają większy pobór mocy. Maty grzewcze są bardzo proste w montażu i świetnie sprawdzają się do instalacji bezpośrednio pod płytki w łazience czy kuchni.

Źródło: heatdecor.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz