.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

Montaż kotła gazowego – jakie miejsce będzie najlepsze?

Producenci kotłów gazowych podkreślają, że w odróżnieniu od pieców na paliwa stałe, są one „czyste” w użytkowaniu, nie ma więc potrzeby przeznaczania dla nich specjalnych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że montaż nie musi spełniać żadnych wymagań.

Montaż kotła gazowego - jakie miejsce będzie najlepsze?
Montaż kotła gazowego - jakie miejsce będzie najlepsze? [Źródło: beretta.pl]

Wiele zależy od typu kotła. Więcej obostrzeń dotyczy modeli z otwartą komorą spalania, mniej – urządzeń kondensacyjnych. Ważne jest też, czy decydujemy się na urządzenie dwufunkcyjne, czy też wyposażone w zasobnik na ciepłą wodę – trzeba przewidzieć na niego miejsce.

Kotły z otwartą komorą spalania

Reklama
oknonet.pl

Mogą one być instalowane tylko w pomieszczeniach, które nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli pomieszczenia gospodarcze, łazienki itp. Pod warunkiem jednak, że mają odpowiednią kubaturę – minimum 6 m³ i wysokość – co najmniej 2,2 m, a także bezpośredni dostęp do komina spalinowego.

Kotły atmosferyczne pobierają powietrze niezbędne do procesu spalania gazu bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Dlatego konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz (to zresztą częsty problem, nawiew taki może mocno wychładzać pomieszczenie, użytkownicy próbują jakoś przesłaniać wlot, a to już prosta droga do nieszczęścia).

Przepisy wymagają też sprawnej wentylacji, ale uwaga – tylko grawitacyjnej. Tam, gdzie wisi kocioł z otwartą komorą spalania, nie wolno używać wentylatorów, a tym bardziej instalować wentylacji mechanicznej. Naturalny wywiew powinien być umieszczony przy stropie pomieszczenia w przypadku gazu takiego jak GZ50, czyli lżejszego od powietrza, oraz przy podłodze w przypadku gazu LPG – cięższego od powietrza.

Kotły kondensacyjne

Ponieważ komora spalania tych urządzeń jest zamknięta, a powietrze doprowadzane bezpośrednio do niej specjalnym przewodem z zewnątrz, uważane są za bezpieczniejsze i w ich przypadku mniej jest obostrzeń związanych z miejscem montażu. Przede wszystkim kubatura pomieszczenia może być mniejsza – wystarczy 6,5 m³ (wysokość wnętrz pozostaje bez zmian). Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj wentylacji.

Pozostaje natomiast wymóg podłączenia do przewodu spalinowego i to specyficznego, przystosowanego do wymagań urządzeń kondensacyjnych oraz rozwiązanie problemu odprowadzania kondensatu.

Dodatkowe wytyczne do montażu kotła

  • Ważne jest bezpieczne zamontowanie kotła w pomieszczeniu. Aby umożliwić serwisantowi dostęp do wnętrza urządzenia, trzeba pozostawić co najmniej 2,5 cm wolnego miejsca po bokach i 20 cm pod nim.
  • Nie można montować go nad urządzeniami służącymi do gotowania, a także bezpośrednio na ścianach z łatwo nagrzewających się materiałów (wtedy trzeba zastosować izolację termiczną).

Źródło: beretta-poradnik.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz