Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Klimatyzatory kompaktowe – czy warto?

Alternatywa dla klimatyzatora typu split.

Klimatyzatory kompaktowe - czy warto?
Klimatyzatory kompaktowe - czy warto? [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Klimatyzatory kompaktowe są alternatywnym wyborem, gdy nie istnieje możliwość zainstalowania klimatyzatora typu split. To ciekawe rozwiązanie i stanowi dość dobrą alternatywę, gdy nie ma innej możliwości chłodzenia pomieszczenia.

W przypadku takiego urządzenia ciepło odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą dedykowanej rury, którą należy umieścić w otworze okiennym, czyli najczęściej w uchylonym oknie. Mówi się o tym, aby szczeliny uszczelnić specjalnym kołnierzem, jednak w praktyce okno z reguły pozostaje półprzymknięte/półotwarte. Lepszym rozwiązaniem jest skierowanie powietrza w kratkę wentylacyjną pomieszczenia, o ile warunki na to pozwalają.

Klimatyzatory kompaktowe, przenośne, mobilne na pewno są urządzeniami tańszymi w zakupie. I to, co czasem przemawia za tym rozwiązaniem to właśnie ich mobilność. Dzięki kółkom oraz uchwytom można je bardzo łatwo transportować, odpada również skomplikowany sposób montażu, bo wystarczy klimatyzator podłączyć do zasilania i zaczyna on swoją pracę. Nie zajmuje on też zbyt wiele miejsca, więc z reguły jest go łatwo rozstawić. Warunkiem jest, jak wspomniano powyżej możliwość odprowadzenia gorącego powietrza z urządzenia.

Niestety w porównaniu do klimatyzatorów typu split tego typu modele charakteryzują się dwoma mało pożądanymi cechami – są głośniejsze oraz posiadają mniejszą sprawność. Te różnice w szczególności wynikają z samej budowy, konstrukcji oraz montażu.

Należy również pamiętać o prawidłowej eksploatacji urządzeń, ich serwisowaniu i utrzymywaniu w odpowiednim stanie technicznym oraz higienicznym, co będzie skutkować tym, że w układzie klimatyzacji nie pojawią się żadne drobnoustroje. Dlatego dla własnego zdrowia warto i należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu instalacji przeznaczonej do klimatyzacji. To podstawowy warunek sprawnej, wydajnej klimatyzacji i minimalne możliwości nabawienia się jakiejkolwiek choroby.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz