
Najszybszym sposobem na obliczenie potrzebnej mocy dla danego pomieszczenia jest określenie jego powierzchni. Następnie wielkość powierzchni (w metrach) mnoży się razy 100. Wynik odzwierciedla konieczną moc chłodniczą klimatyzatora (w watach), np. dla powierzchni 30 m²: 30 x 100 = 3000 Wat. Z obliczeń wynika, że potrzebny jest klimatyzator o mocy chłodniczej ok. 3,0 kW.
Dobór urządzenia wynika najczęściej z kryteriów indywidualnych – w przypadku klimatyzatora oraz chłodzenia pomieszczeń najważniejsza jest jego moc chłodnicza. Oprócz wielkości powierzchni dobrze jest znać położenie docelowych pomieszczeń do montażu sprzętu. Oczywiste jest, że ważna jest np. ilość okien w danym pomieszczeniu oraz to, w którą stronę są skierowane w domu. Strona południowa będzie nagrzewać się zdecydowanie szybciej.
Na stronach wielu producentów można odnaleźć dedykowane kalkulatory do tego typu doboru klimatyzacji. Nie są one co prawda tak perfekcyjne, jak specjalista, który na miejscu określi i dobierze odpowiedni sprzęt, ale pozwolą na oszacowanie zapotrzebowania chłodniczego. Dlaczego specjalista? Bo może się okazać, że w danym pomieszczeniu pracuje kilka komputerów i korzystających z nich osób, co w praktyce może przełożyć się na dobór urządzenia o większej mocy.
Dlaczego dobór odpowiedniego urządzenia jest istotny?
Jeśli moc będzie za duża to klimatyzator podniesie koszty – samego zakupu oraz koszt energii podczas jego użytkowania. Gdy z kolei moc będzie zbyt mała to może okazać się, że urządzenie nie spełnia oczekiwań w kwestii zadanej temperatury. Pracująca z maksymalną wydajnością jednostka wytworzy niepotrzebne koszty energii, dodatkowy hałas i nie da zadowalających rezultatów. Natomiast wszystko sprowadza się do tego, że niewłaściwie dobrana moc może przełożyć się na szybsze zużycie wszystkich podzespołów klimatyzatora.
Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku klimatyzatorów przenośnych, mobilnych określenie i dobranie ich mocy jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, że w jednym pomieszczeniu będzie się on sprawdzać idealnie, natomiast po przeniesieniu do innego, np. większego, gdzie warunki zapotrzebowania na moc chłodniczą będą inne, nie sprawdzi się on zupełnie. Stąd powyższe wyliczenia z reguły stosuje się do klimatyzatorów typu split.
Źródło: kulczyccygroup.eu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.