Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak czyścić klimatyzację, aby skutecznie chłodziła?

Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu, jednak aby utrzymać sprawność urządzenia na optymalnym poziomie, warto odpowiednio dbać o urządzenie oraz regularnie je dezynfekować.

Jak należy czyścić klimatyzację, aby skutecznie chłodziła?
Jak należy czyścić klimatyzację, aby skutecznie chłodziła?[Źródło: hitexa.pl]

Dlaczego należy odgrzybiać klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji przemysłowej czy do użytku domowego jest niezbędne, aby zapewnić wszystkim użytkownikom pełne korzyści z urządzeń chłodzących powietrze. Zanieczyszczone filtry nie są w stanie wyłapać wszystkich drobnoustrojów, a wręcz mogą nasycać nimi krążące powietrze, co wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem.

W klimatyzatorach często gromadzi się wilgoć, która w połączeniu z nagromadzonymi cząsteczkami oraz podwyższoną temperaturą tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Dzięki pracy urządzenia takie szkodliwe cząsteczki krążą w pomieszczeniu, a w efekcie są wdychane przez użytkowników. Wówczas powstaje ryzyko rozwoju alergii, zapaleń dróg oddechowych, a także poważne zakażenia grzybami.

Ponadto trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że zanieczyszczone filtry źle wpływają na same maszyny chłodzące. Zalegający kurz wymusza zwiększenie mocy klimatyzatora, chociaż praca na wyższych obrotach nie gwarantuje lepszej skuteczności w oczyszczaniu powietrza. Taki sprzęt narażony jest często na usterki lub przegrzanie, pobiera więcej energii elektrycznej, a jego praca staje się głośniejsza.

Jak czyścić klimatyzację?

Najczęściej sygnałami do czyszczenia klimatyzacji są: spadek wydajności, głośna praca czy nieprzyjemny zapach. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie trzeba odłączyć urządzenie od sieci. Później warto oczyścić jednostkę z zewnątrz za pomocą miękkiej ściereczki. Bezpośrednio pod wlotem powietrza znajduje się kratka lub siateczka, która ma na celu zatrzymanie największych zanieczyszczeń, czyli włosów, sierści albo kłębów kurzu. Należy usunąć zalegający brud, na przykład przy pomocy niewielkiej szczoteczki, i wypłukać kratkę pod bieżącą wodą.

Klimatyzacja freonowa

W klimatyzatorach freonowych należy dokładnie oczyścić filtr klimatyzacyjny – odkurzyć go odkurzaczem z końcówką ze szczoteczką albo zastosować bieżącą wodę. Przy użyciu nawet delikatnych środków do odgrzybiania trzeba zasięgnąć zaleceń producenta. Nieodpowiednia chemia może uszkodzić jednostkę, a wdychanie detergentów rozpylanych z wydmuchiwanym powietrzem jest niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników. Tacę skroplin warto przelać gorącą wodą, która usuwa drobnoustroje.

Klimatyzacja adiabatyczna (ewaporacyjna)

Czyszczenie klimatyzacji ewaporacyjnej wymaga mycia paneli celulozowych. Przed zastosowaniem środków do odgrzybiania należy skonsultować się z producentem lub zlecić dezynfekcję paneli doświadczonym specjalistom. Najlepiej jest zastosować czystą wodę, ponieważ celuloza w panelach Hitexa zawiera naturalne substancje antybakteryjne. Przed ponownym montażem czyste panele celulozowe powinny całkowicie wyschnąć.

Ze względu na wodę krążącą w klimatyzatorach ewaporacyjnych, trzeba oczyścić także wnętrze urządzenia. Jeśli sprzęt jest odłączony od sieci, a panele celulozowe zdjęte, można usunąć pozostały płyn i miękką ściereczką wytrzeć dno klimatyzera. Przy czyszczeniu klimatyzacji adiabatycznej należy sprawdzić szczelność zaworu dopływu wody oraz delikatnie oczyścić wlot pompy cyrkulacyjnej. Ponadto warto wytrzeć również zraszacze paneli chłodzących.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora

Czyszczenie klimatyzacji opiera się głównie na jednostce wewnętrznej i usuwaniu zabrudzeń z filtra lub paneli celulozowych. Nie wolno jednak zapominać też o urządzeniu ustawionym na zewnątrz. Czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora warto rozpocząć od sprawdzenia, czy rośliny albo stojące niedaleko przedmioty nie blokują wlotu powietrza do sprzętu. Następnie trzeba oczyścić jednostkę z zalegających liści oraz drobnych zanieczyszczeń. Profesjonaliści do tego zadania używają często specjalnych narzędzi i środków chemicznych.

Kiedy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji zależy od tego, jak często jest użytkowana. Jednostki domowe, z których korzysta się jedynie latem, wymagają dogłębnego oczyszczania raz do roku. W sezonie filtry trzeba odkurzać co 2 tygodnie. Co 3 miesiące należy je także wymienić. Urządzenia wielofunkcyjne (chłodzące, wentylujące lub oczyszczające) trzeba serwisować co 6 miesięcy. Wówczas specjaliści oprócz kontroli pracy sprzętu przeprowadzają również oczyszczanie klimatyzacji z odgrzybianiem.

Czyszczenie klimatyzacji przemysłowej

Firma Hitexa specjalizuje się w sprzedaży klimatyzatorów ewaporacyjnych do zastosowań przemysłowych i w swojej ofercie posiada modele dopasowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Zaleca, aby czyszczenie klimatyzacji przemysłowej przeprowadzać regularnie – w sezonie nawet co tydzień usuwać zanieczyszczenia z paneli celulozowych. Oprócz tego należy serwisować system klimatyzacji przemysłowej co pół roku. Specjaliści dogłębnie oczyszczą wszystkie przewody z użyciem środka do odgrzybiania bez ryzyka uszkodzenia jednostki.

Źródło: hitexa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz