Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstaje na Mazurach

Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN rozpoczęła prace nad ostatnim etapem budowy farmy fotowoltaicznej PV Wielbark. Docelowa moc zainstalowana całej farmy ma wynieść 62 MW.

Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstaje na Mazurach
Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstaje na Mazurach [Źródło: energa-oze.pl]

Aktualnie trwa realizacja ostatniego etapu budowy. Z zaplanowanych w jego ramach instalacji o łącznej mocy 48 MW, w pełni zrealizowane jest już 13 MW. Pod kolejne 23 MW przygotowane zostały kompletne konstrukcje nośne, na których zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Do końca zbliża się też palowanie pod pozostałe 12 MW instalacji.

Oprócz budowanych obecnie 48 MW w 2023 roku Energa OZE nabędzie jeszcze instalacje o mocy 2 MW.

Docelowa moc zainstalowana całej farmy to 62 MW, posadowione na ok. 119 ha. PV Wielbark jest jedną z największych powstających obecnie w Polsce farm fotowoltaicznych. Jej budowa wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę, a do jej realizacji niezbędne jest użycie 2,5 tys. ton stali. Na inwestycję złoży się łącznie ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych, z których większość posiada moc jednostkową rzędu 445-530 W, obsługiwanych przez 337 inwerterów (falowników). Potencjalna roczna produkcja farmy fotowoltaicznej PV Wielbark szacowana jest na ok. 62 GWh – taki wolumen może zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Z 62 MW docelowej mocy zainstalowanej 54 MW posiadają wsparcie w ramach aukcji OZE.

Więcej mocy ze słońca

Po zakończeniu akwizycji PV Wielbark i innych realizowanych obecnie inwestycji, Energa OZE dysponować będzie 92,5 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych (dla porównania obecnie, z uwzględnieniem zakupionych w ubiegłym roku instalacji, potencjał ten wynosi ok. 17,4 MW). Przełoży się to na łączną roczną produkcję z aktywów fotowoltaicznych wynoszącą ok. 92 GWh energii elektrycznej – dość, aby zasilić przeszło 46 tys. gospodarstw domowych.

Rozwój fotowoltaiki to jeden z elementów realizacji Strategii ORLEN2030, zakładającej wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych Grupy ORLEN do ponad 2,5 GW do 2030 roku.

Źródło: energa-oze.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz