Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Jakie parametry mają moduły fotowoltaiczne?

Podczas planowania inwestycji w fotowoltaikę należy wziąć pod uwagę parametry modułów - ich wymiarów i wagi. Dokładne zaplanowanie inwestycji pozwoli na uniknięcie błędów - każdy dach domu jednorodzinnego ma bowiem określoną wytrzymałość i powierzchnię.

Zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki
Zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki [Źródło: sundaypolska.pl]

Jakie wymiary ma moduł fotowoltaiczny?

O wadze i wymiarach modułu fotowoltaicznego decydują: konstrukcja oraz technologia, w jakiej został wykonany. Każdy moduł  fotowoltaiczny jest wykonany z określonej ilości ogniw, która jest zależna od użytej technologii. Zazwyczaj większa moc pojedynczego modułu odpowiada większej ilości ogniw. Rośnie wtedy ciężar oraz powierzchnia modułu. Są one układane w rzędach po 6 sztuk, a następnie łączone ze sobą szeregowo. Szerokość jednego modułu to zazwyczaj ok. 100 cm, ale długość jest bardzo różna i zależy od mocy modułu. Najczęściej spotykane moduły mają długość ok. 170-195 cm.

Z ilu ogniw składa się moduł fotowoltaiczny?

Reklama
oknonet.pl

Ogniwa to jednostki, z których zbudowany jest moduł fotowoltaiczny. Ich duża ilość wpływa na jego masę i wymiary. Standardowe wymiary ogniw fotowoltaicznych to 15×15 cm. Łączy się je ze sobą w moduły fotowoltaiczne – po 60, 72 lub 120 sztuk w zależności od użytej technologii. Standardowe moduły fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego wyposażone są w 60 lub 120 w technologii half-cut ogniw. To najbardziej uniwersalny model modułu fotowoltaicznego, który jest stosunkowo lekki i jednocześnie wydajny.

Od czego zależą wielkość i wymiary instalacji fotowoltaicznej?

Wielkość i wymiary instalacji fotowoltaicznej na dachu zależy od indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przeciętne gospodarstwo domowe, w którym mieszka czteroosobowa rodzina zużywa ok. 2500 kWh prądu rocznie. Nie bez znaczenia jest tu też sposób układania modułów fotowoltaicznych. Inaczej będą one układane na dachu płaskim, inaczej na skośnym, a jeszcze inaczej na dachu z dużą liczbą okien.

Ile miejsca zajmuje na dachu instalacja fotowoltaiczna i ile waży?

Przyjmując, że instalacja fotowoltaiczna ma pokryć zapotrzebowanie na 2500 kWh prądu rocznie, potrzebny jest system fotowoltaiczny o mocy ok. 3 kWp zbudowany z ok. 8-9 modułów. Taka mini-elektrownia potrzebuje przynajmniej 15 m2 powierzchni dachu. Standardowa waga jednego modułu to ok. 18 do 20 kg. W związku z tym wyżej wspomniana instalacja fotowoltaiczna będzie ważyć ok. 144-180 kg.

Instalacja PV na gruncie – co należy wziąć pod uwagę?

Umieszczenie instalacji PV na dachu nie zawsze jest możliwe. Czasem konieczna jest instalacja PV na gruncie. Zaleca się ją szczególnie w sytuacjach, gdy dach domu:

  • ma zbyt małą powierzchnię, aby umieścić na nim odpowiedniej wielkości instalację,
  • dawno nie przeszedł remontu, a jego konstrukcja jest za mało wytrzymała, aby umieścić na nim instalację fotowoltaiczną,
  • skierowany jest na północ.

Źródło: sundaypolska.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz