.
Reklama
oknonet.pl
.

Politechnika Świętokrzyska ma własne Słońce — początek badań nad panelami fotowoltaicznymi

W murach Politechniki Świętokrzyskiej zaświeciło sztuczne słońce. Przyjechało do Kielc z Holandii. Urządzenie symulujące światło słoneczne pozwoli na rozpoczęcie badań nad panelami fotowoltaicznymi. Ma to pomóc polskim producentom stać się konkurencyjnymi na rynku.

Politechnika Świętokrzyska ma własne Słońce — początek badań nad panelami fotowoltaicznymi [źródło: tu.kielce.pl]
Politechnika Świętokrzyska ma własne Słońce — początek badań nad panelami fotowoltaicznymi [źródło: tu.kielce.pl]

W warunkach laboratoryjnych, dzięki zastosowanym zaawansowanym technologią będzie można wytworzyć promieniowanie odzwierciedlające działanie naturalnego słońca.

Reklama
oknonet.pl

Dzięki specjalistycznej aparaturze można przetestować wydajność urządzeń solarnych, takich jak: ogniwa słoneczne, które coraz chętniej wykorzystujemy w naszych domach do produkcji czystej energii.

Możemy badać ogniwa nowe, które producenci dopiero wprowadzają na rynek i te użytkowane, by sprawdzić, czy już nadają się do wymiany — mówi dr Ewa Zender-Świercz z Politechniki Świętokrzyskiej.

Urządzenie zakupione w ramach projektu CENWIS kosztowało ponad milion trzysta tysięcy zł.

Skorzystają z niego nie tylko naukowcy. Sztuczne słonce pomoże też studentom Politechniki Świętokrzyskiej, szczególnie kierunku odnawialne źródła energii — podkreśla dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki.

O panelach fotowoltaicznych wiele już wiemy, ale jest dużo tematów, nad którymi wciąż trzeba pracować. Jednym z nich są pożary takich urządzeń. To wszystko będzie można badać z pomocą sztucznego słońca — mówi prof. Tomasz Kozłowski.

Na całym świecie pracuje zaledwie kilkanaście takich urządzeń m.in. w: Czechach, Niemczech, Francji, Kanadzie. W Polsce są trzy, z czego to o największej mocy zaświeciło właśnie w Kielcach.

źródło: tu.kielce.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz