Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Optymalizator mocy – co to jest i kiedy warto stosować w instalacji fotowoltaicznej

Każdy właściciel fotowoltaiki wie, że ogromnym zagrożeniem dla modułów są różnego rodzaju cienie i zabrudzenia. W tym wypadku warto zatem postawić na optymalizację mocy, która pozwala ograniczać straty dotyczący wspomnianych kłopotów. Czym jest optymalizator mocy i jak z niego korzystać? Kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?

Optymalizator mocy - co to jest i kiedy warto stosować w instalacji fotowoltaicznej
Optymalizator mocy - co to jest i kiedy warto stosować w instalacji fotowoltaicznej

 

Optymalizator mocy – co to jest?

Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się najlepiej, gdy panele słoneczne mają nieprzerwany dostęp do promieni słonecznych. Niestety, zjawisko zacienienia może zakłócić działanie całego systemu i obniżyć jego wydajność. W takich sytuacjach optymalizator mocy staje się niezastąpionym narzędziem, które warto poznać bliżej już teraz! W skrócie, optymalizator mocy to kluczowy element usuwający negatywne skutki zacienienia na panelach słonecznych, chroniąc instalację i zapewniając jej optymalną wydajność.

Optymalizator mocy jest nowoczesnym urządzeniem, które ma za zadanie chronić instalację fotowoltaiczną przed skutkami zacienienia paneli słonecznych. Jest to niewielki sprzęt, który łączy panele słoneczne z inwerterem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się zamontowanie jednego optymalizatora mocy do każdego panela fotowoltaicznego.

Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują najlepiej wtedy, gdy stanowiące ich część – panele fotowoltaiczne posiadają równy i niczym nieprzerwany dostęp do słońca. Nie jest żadną tajemnicą, iż zjawisko zacienienia wpływa nie tylko na płynność działania instalacji fotowoltaicznej, czy ilość produkowanej przez nią mocy. Niestety, może rzutować również na żywotność i awaryjność nie pojedynczego modułu, a całej instalacji. Zatem, jak działa optymalizator mocy?

Działanie optymalizatora mocy

Optymalizator mocy pełni kluczową rolę w monitorowaniu wydajności poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest połączenie paneli z inwerterem oraz izolacja ich od pozostałych ogniw. Interesującym aspektem jest to, że zastosowanie optymalizatorów gwarantuje niezależność poszczególnych paneli.

Warto zwrócić uwagę, że panele fotowoltaiczne bez optymalizatorów działają w układzie szeregowym. W efekcie, jeśli jedno z ogniw jest zacienione i produkuję mniej energii, to cała elektrownia słoneczna pracuje z mocą najniższego modułu, co może wpłynąć negatywnie na całość systemu. Dlatego wykorzystanie optymalizatora mocy jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki niemu każdy panel działa niezależnie, bez wpływu na wydajność pozostałych modułów. Ponadto, istotną funkcją optymalizatorów jest możliwość całkowitego odłączenia wybranych paneli słonecznych, co może być przydatne, gdy któryś z paneli nieprawidłowo funkcjonuje. Kto może skorzystać z optymalizatora mocy? Odpowiedź jest prosta – każdy użytkownik systemu fotowoltaicznego, szczególnie w przypadku montażu na trudnych połaciach dachowych, gdzie istnieje ryzyko zacienienia przynajmniej jednego modułu fotowoltaicznego.

1710506913 zacienione panel pv HYDRO ENERGY

Zalety zastosowania optymalizatora mocy
Jakie zalety ma zastosowanie optymalizatora mocy w instalacji fotowoltaicznej? Najważniejsze korzyści to z pewnością:

  • Wydajność systemu – korzystanie z optymalizatora mocy ma wpływ na lepszą wydajność instalacji PV. Urządzenie dba o to, aby wszystkie panele pracowały w takim samym stopniu, dzięki czemu żaden z nich nie wpływa negatywnie na inne. W efekcie użytkownicy mogą cieszyć się podniesieniem wydajności całej instalacji.
  • Efektywne działanie – jeśli światło słoneczne dobiera do ogniw nierównomiernie, wtedy musimy mieć na uwadze mniejszą efektywność działania paneli słonecznych. Wybawieniem jest zatem nowoczesny optymalizator mocy.
  • Ochrona instalacji – wspomniane urządzenie pozwala na bieżąco kontrolować pracę instalacji fotowoltaicznej. To oznacza, że szybciej i sprawniej będziemy wykrywać błędy w działaniu paneli słonecznych.

Montaż pojedynczego optymalizatora kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych. Zdecydowanie opłacalne jest zainstalowanie optymalizatorów na każdym module, ponieważ przynosi to liczne korzyści w perspektywie długoterminowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile paneli można podłączyć do optymalizatora mocy? Według ekspertów, możliwe jest podłączenie szeregowo dwóch modułów do wejścia optymalizatora. W takim przypadku jeden z modułów powinien być stale połączony z głównym wejściem. Natomiast gdy liczba modułów fotowoltaicznych w łańcuchu nie jest wielokrotnością liczby 4, możemy zainstalować jeden optymalizator mocy, który będzie podłączony do dwóch lub trzech modułów PV.

Optymalizatory mocy mają ogromny wpływ nie tylko na wydajność, ale również na zwiększenie niezawodności instalacji słonecznej. Kiedy warto je zamontować? Należy pamiętać, że optymalizatory mocy powinno się stosować szczególnie wtedy, gdy panele słoneczne są ustawione pod różnymi kątami, co może powodować nierównomierny dostęp do światła słonecznego. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć pomocy specjalistów z Hydro Energy, którzy posiadają doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych. Taka konsultacja zapewni pewność, że cała instalacja będzie działać wydajnie, sprawnie i efektywnie przez wiele lat.

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY Sp. z o.o.
Radom, ul. Biznesowa 15
+48 611 100 441
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz