.
Reklama
targikielce.pl/
.

Moduł PV a kolektor słoneczny – jak  je odróżnić?

Kolektory słoneczne i moduły PV to dwa systemy, których celem jest przetwarzanie energii słonecznej. Chociaż te rozwiązania różnią się od siebie budową, działaniem i przeznaczeniem, to użytkownicy mogą mieć problem z jednoznacznym odróżnieniem ich od siebie. Często pojęcia te są mylone, dlatego Firma Green House Systems  wyjaśnia, jak odróżnić kolektor słoneczny od modułów fotowoltaicznych.

Moduł PV a kolektor słoneczny - jak  je odróżnić?
Moduł PV a kolektor słoneczny - jak  je odróżnić? [źródło: www.greenhousesystems.pl]

Kolektory słoneczne służą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą też wspomagać pracę centralnego ogrzewania i służyć do podgrzewania wody w basenie. Z kolei moduły fotowoltaiczne mają na celu przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną, która ma wszechstronne zastosowanie — wykorzystywana jest m.in. do oświetlenia budynku, zasilania urządzeń elektronicznych i elektrycznych.

Reklama
oknonet.pl

System kolektorów słonecznych składa się z takich elementów jak:

  • kolektory (umieszczane zwykle na dachu)
  • zasobnik ciepłej wody
  • rury łączące kolektory z zasobnikiem
  • pompa
  • sterownik
  • naczynie wzbiorcze i inne elementy zabezpieczające

Z kolei standardowy system fotowoltaiczny składa się z następujących komponentów:

  • ogniwa fotowoltaiczne
  • falownik (inwerter)
  • przewody elektryczne
  • aparatura zabezpieczająca

Największe różnice między tymi dwoma systemami ujawniają się w ich działaniu. Wynika to przede wszystkim z ich budowy oraz rodzaju pozyskiwanej energii. Kolektory zmieniają padające promieniowanie słoneczne na ciepło, które następnie przekazywane jest do instalacji domowej. W ten sposób przygotowywana jest ciepła woda użytkowa (kolektory słoneczne zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są również do ogrzewania pomieszczeń). Wydajność kolektorów w dużej mierze zależy od ilości energii pochodzącej ze słońca, dlatego w okresie wiosennym i letnim system zapewnia nam najwięcej pożytku.

Moduły PV wykorzystują w swoim działaniu efekt fotowoltaiczny, który polega na tym, że w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna pod wpływem promieniowania słonecznego. Znajdujące się w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem światła słonecznego. W falowniku prąd jest przetwarzany i może być wykorzystany do zasilania domowych urządzeń.

 

Źródło: greenhousesystems.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz