
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Panele mono czy polikrystaliczne?
Prawdopodobnie wiele osób zainteresowanych montażem własnej instalacji fotowoltaicznej, przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanawia się przede wszystkim, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Na podstawie opinii znajomych posiadających już instalację bądź po rozmowach z przedstawicielami różnych firm, mogą pojawić się wątpliwości. W związku z tym Firma Ekosun pomoże rozwiać te wątpliwości i podpowiedzieć – jakie panele pv wybrać.
Firma Ekosun opisuje dwa podstawowe typy modułów fotowoltaicznych, które różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością oraz ceną:
Polikrystaliczne
Przyjmują kwadratowe kształty, mają krystaliczną, niejednolitą budowę oraz swoistą niebieską barwę. Ich sprawność sięga 15%, a nawet 18%. Wykorzystuje się je zarówno w elektrowniach słonecznych, jak i budynkach mieszkalnych. Panele polikrystaliczne stanowią 78% produkcji światowej.
Monokrystaliczne
Te ciemnoniebieskie panele odznaczają się najwyższą sprawnością wynoszącą od 18% do nawet 22%. Ich cena jest wyższa w porównaniu z innymi rodzajami paneli krzemowych. Zbudowane są z monolitycznego pojedynczego kryształu krzemu. Mają jednolitą budowę wewnętrzną i wysoką wytrzymałość. Ogniwo monokrystaliczne posiada charakterystyczne, ścięte rogi. Moduły monokrystaliczne charakteryzują się ciemniejszą lub czarną barwą. Do tego rodzaju modułów zaliczamy bowiem także moduły typu full black o wysokich walorach estetycznych.
Jak działa Fotowoltaika?
Moduły fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Producenci budują moduły z materiałów półprzewodnikowych, podobnych do tych używanych w procesorze komputera. W momencie, kiedy światło słoneczne pada na materiał, a ten go absorbuje, energia fotonów (słoneczna) wybija wolne elektrony z atomów, pozwalając im na swobodny przepływ – produkcję energii elektrycznej. Proces ten, przekształcania światła (fotonów) w elektryczność (wolty) nazywamy procesem fotowoltaicznym.
Ogniwa fotowoltaiczne, ze względu na niedużą moc, są zwykle łączone w moduły, które posiadają 60 ogniw. Moc takiego modułu to obecnie od 330 do 385 Wp. Kilkanaście takich modułów zwykle zapewnia wystarczającą moc do zasilenia gospodarstwa domowego. Instalacja składająca się z połączonych w szereg modułów nosi nazwę panelu fotowoltaicznego.
Podczas gdy to moduł PV wytwarza moc pod wpływem promieni słonecznych, bezsprzecznie wiele innych elementów jest niezbędnych do prawidłowego prowadzenia, kontroli, konwersji, dystrybucji i przechowywania energii wytwarzanej przez instalację. W zależności od wymagań funkcjonalnych główne komponenty są stałe: moduły PV, przetwornica DC-AC (inwerter), okablowanie oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i prądu przemiennego (AC). Dodatkowe elementy mogące stanowić instalację PV to baterie akumulatorów, kontrolery ładowania baterii oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe.
Niewątpliwie należy tu podkreślić ważną rolę, jaką odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu całej instalacji, przetwornica DC-AC. Prąd wytwarzany przez moduły PV jest prądem stałym DC (bateria w telefonie). Podstawowym zadaniem przetwornicy jest przede wszystkim zamiana prądu stałego w prąd przemienny AC i dostosowanie go do parametrów sieci elektroenergetycznej. Prawidłowy dobór inwertera pozwala na produkcję prądu dokładnie takiego jak w naszym gniazdku elektrycznym.
Panele fotowoltaiczne – które wybrać?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę sprawność modułów to pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, wydaje się oczywiste. Drugą kwestią jest nieco lepsza praca modułu monokrystalicznego w warunkach letnich, kiedy znacząco nagrzewa się powierzchnia ogniw i uzyski energetyczne z tego powodu są mniejsze. Wnioskując, posiadają one nieco niższy współczynnik temperaturowy mocy, dzięki czemu moduły te nieco mniej się nagrzewają. Z pewnością w konsekwencji wykazują większą efektywność pracy w porównaniu do polikryształów.
Reasumując, obecnie większość klientów decyduje się na wybór i montaż modułów wykonanych w technologii monokrystalicznej. Przeważają tutaj zazwyczaj kwestie wydajnościowe i estetyczne tego rozwiązania. Dla osób, dla których wygląd nie jest najważniejszy, a także posiadają odpowiednią ilość miejsca na montaż, godnym uwagi może być rozpatrzenie instalacji na modułach polikrystalicznych. W szczególności, jeśli koszt takiej instalacji miałby być nieco niższy w porównaniu z wykonaniem instalacji w technologii monokrystalicznej. Wydaje się jednak, że rynek będzie skupiał się już w przeważającej większości na technologii monokrystalicznej, ponieważ jest po prostu wydajniejsza. Wydajność ogniw fotowoltaicznych to bez wątpienia jeden z najbardziej istotnych czynników właściwego i efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej.
Źródło: ekosun.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.