.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Ile wynosi żywotność falownika w instalacji fotowoltaicznej?

Kluczowym zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego produkowanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny o odpowiedniej wartości dopasowanej do urządzeń elektrycznych. Falownik to serce instalacji fotowoltaicznej - ma istotny wpływ na poprawne oraz efektywne działanie całej instalacji.

Żywotność falownika
Żywotność falownika [Źródło: aviasolar.pl]

Od sprawności falownika zależy poziom energii, jaki uzyskamy z paneli fotowoltaicznych, dlatego jego wybór ma tak duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu fotowoltaicznego. Falowniki powinny charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią sprawnością przetwarzania energii prądu stałego na energię prądu przemiennego – warto zwrócić uwagę, aby posiadały sprawność na poziomie minimum 97%, oczywiście – im wartości bliższe 100% tym lepiej.

Reklama
oknonet.pl

Kolejnym czynnikiem zaliczanym do oceny wydajności falowników jest liczba MPPT – czyli ilość układów śledzenia punktu maksymalnej mocy w falowniku. Głównym zadaniem MPPT jest maksymalizacja mocy, ale przede wszystkim bieżąca kontrola wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Istotne jest również, aby falownik posiadał odpowiednie certyfikaty – to właśnie one będą potwierdzeniem jego sprawności i żywotności. Znacząca jest też możliwość łatwego kontrolowania działania falowników (np. poprzez monitoring pracy instalacji) i w razie konieczności sprawna i szybka diagnoza usterek.

Należy pamiętać, że falownik składa się z wielu ruchomych części, jego konstrukcja narażona jest na wysokie napięcie i temperaturę. Z tego powodu statystycznie może ulec awarii częściej niż panele fotowoltaiczne. Dlatego tak ważne jest, aby inwestując w instalację fotowoltaiczną postawić na falownik wysokiej jakości i od sprawdzonego producenta.

Żywotność falownika

Istotna przy wyborze falowników jest długość gwarancji, która standardowo powinna wynosić od 5 do 10 lat. Coraz większa liczba producentów za standard przyjmuje 10 lat. Warto zwrócić również uwagę na producentów, którzy oferują poszerzenie gwarancji do 15 lub nawet 20 lat.

⇒ Należy jednak pamiętać, że producenci mogą nie uznać gwarancji, jeśli:

  • falownik został nieprawidłowo zainstalowany,
  • nastąpiło przeciążenie systemu,
  • wystąpił brak odpowiedniej wentylacji,
  • nastąpiły uszkodzenia podczas burzy lub pożaru.

Montaż a żywotność falownika

Istotnym elementem wpływającym na żywotność falownika jest sposób jego instalacji. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia falownika jest jego przegrzanie. Urządzenia te nie lubią ciepła, dlatego powinny być montowane w chłodnym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Falownika nie należy montować w pobliżu innych elementów, musi on posiadać przestrzeń i być przytwierdzony do stabilnej powierzchni. Warto również unikać wilgotnych miejsc, które mogą być zagrożeniem dla jego prawidłowej pracy.

Źródło: aviasolar.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz