Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ze względu na ogromny popyt na instalacje fotowoltaiczne i inne urządzenia czerpiące energię z odnawialnych źródeł możemy przyjąć, że prędzej czy później każdy z nas stanie przed wyborem instalacji OZE. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Ile można otrzymać dofinansowania? Czy rzeczywiście fotowoltaika się opłaca?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? [źródło: www.easyoze.pl]

Co wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej

Bardzo trudno jest jednoznacznie określić, jaki jest koszt fotowoltaiki. Na cenę wpływają różne czynniki – wielkość i moc instalacji konieczna do zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa domowego oraz stopień skomplikowania dachu w kontekście montażu. Cena zależy także od jakości komponentów i wyboru konkretnego producenta. Nawet jeśli przyjmiemy, że 1 kW kosztuje ok. 5 tys. zł, to cena końcowa może się znacząco zmienić z powodu wcześniej wymienionych czynników.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Obecnie można skorzystać z kilku dofinansowań na panele fotowoltaiczne. Najpopularniejszym jest program Mój Prąd 5.0, który zastąpił poprzednią wersję – Mój Prąd 4.0. Dzięki dotacji możemy liczyć na zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną oraz światowych kryzysów gospodarczych warto postawić na niezależność energetyczną. Krokiem ku niej jest właśnie decyzja o instalacji fotowoltaicznej, ale też pompy ciepła i magazynu energii elektrycznej – cały system powinien znacząco obniżyć rachunki i zabezpieczyć nas przed kolejnymi podwyżkami.

Obecnie energię fotowoltaiczną rozlicza się przez system net-billing. W tej opcji kluczowe są autokonsumpcja i magazynowanie. Dzięki tym czynnikom jesteśmy niemal niezależni od zewnętrznego dostawcy. Do zakupu energii elektrycznej z sieci dochodzi tylko wtedy, gdy nie zmagazynujemy wystarczającej ilości energii na pokrycie własnych potrzeb.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

W net-billingu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb. Aby to zrobić, warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia na stronie easyoze.pl – kalkulator Easy wyliczy w 30 sekund sugerowaną moc instalacji na podstawie rachunku za prąd oraz nasłonecznienia w danej lokalizacji. Jeśli zależy nam na bardziej precyzyjnych wynikach, wystarczy skorzystać z kalkulatora PRO. Wycena zajmie wtedy do 15 minut. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka moc fotowoltaiki jest dla nas odpowiednia oraz jakiej ceny fotowoltaiki się spodziewać.

Frame 1

Materiał Sponsorowany

Źródło: easyoze.pl

Easy Oze sp. z o.o.
Towarowa 20B,
10-417 Olsztyn
tel. +48 509 631 043
e-mail: [email protected]
www.easyoze.pl
Facebook

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz