Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Dwie Farmy wiatrowe dostarczą rocznie tyle energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według szwedzkiego rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.

Dwie Farmy wiatrowe dostarczy rocznie tyle energii, co duży reaktor jądrowy

Vattenfall i OX2 otrzymały zgodę na budowę odpowiednio 1,2 GW Kattegat Syd i 400 MW Galene w ramach projektu Galatea-Galene.

Farmy wiatrowe dodadzą łącznie do 101 turbin w szwedzkiej części cieśniny Kattegat i po uruchomieniu będą w stanie wyprodukować do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Zgodnie z komunikatem prasowym szwedzkiego Ministerstwa Klimatu i Przedsiębiorczości, odpowiada to zapotrzebowaniu na energię elektryczną około miliona gospodarstw domowych lub produkcji energii elektrycznej przez jeden duży reaktor jądrowy.

Tworzymy teraz warunki do produkcji energii elektrycznej, która jest długo oczekiwana przez firmy w południowej i zachodniej Szwecji, aby mogły przestawić się z produkcji opartej na paliwach kopalnych na pracę wolną od kopalin. Szacuje się, że te dwie nowe farmy wiatrowe przyczynią się do produkcji 6,5 TWh energii elektrycznej w południowo-zachodniej Szwecji, gdzie zapotrzebowanie na więcej energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych jest największe – powiedziała szwedzka minister klimatu i środowiska Romina Pourmokhtari.

Szwedzkie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przeżyły ciężkie chwile, nie tylko podczas minionej zimy. Teraz przygotowujemy się na nadchodzącą zimę. Ale aby wyjść z kryzysu energetycznego w dłuższej perspektywie, nie ma szybkich sposobów – musimy ponownie odbudować solidny system elektroenergetyczny – dodała minister energii i przemysłu, Ebba Busch.

Należąca do Vattenfall morska farma wiatrowa Kattegat Syd, która powstanie około 25 kilometrów na zachód od Falkenberg, będzie miała do 80 turbin wiatrowych zainstalowanych na obszarze 122 kilometrów kwadratowych.

OX2 Galene, północna część projektu Galatea-Galene o mocy 1,7 GW, będzie zlokalizowana około 21 kilometrów na zachód od Varberg i będzie obejmować do 21 turbin wiatrowych na obszarze 42 kilometrów kwadratowych.

Rada Administracyjna Hrabstwa Halland wydała już zezwolenia Natura 2000 na budowę i eksploatację obu farm wiatrowych.

Zgodnie z wytycznymi w uzyskanych zezwoleniach, deweloperzy muszą zapewnić m.in. oznakowanie przeszkód i ograniczenia związane z fauną morską, a także te związane z połowami komercyjnymi. Ponadto są zobowiązani do zapewnienia planu awaryjnego i ratunkowego, a także środków bezpieczeństwa i działań zapewniających przyszły recykling po wyłączeniu z eksploatacji.

Zanim jednak obie farmy wiatrowe będą mogły rozpocząć budowę, muszą uzyskać jeszcze kilka pozwoleń, w tym pozwolenia na instalację kabli podmorskich w celu podłączenia farm wiatrowych do sieci na lądzie.

Kattegatt Syd ma już umowę intencyjną ze szwedzkim operatorem systemu przesyłowego (OSP) Svenska Kraftnät na podłączenie do głównej sieci.

Źródło: offshorewind.biz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz