![Fotowoltaika z pompą ciepła – duet idealny [źródło: www.fotowoltaika.plus] Fotowoltaika z pompą ciepła – duet idealny [źródło: www.fotowoltaika.plus]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/06/artykul_ecieplo_1030x538.jpg)
Rosnące ceny
Zgodnie z danymi Raportu Polskiego Alarmu Smogowego w kwietniu 2022 roku średnia cena tony ekogroszku na rynku wynosiła 1980 złotych. Miesiąc później potencjalni nabywcy musieli się już liczyć z wydatkiem wyższym o prawie 1000 złotych za tonę. Skokowo rosną też ceny innych paliw kopalnych. Okazuje się zresztą, że sam poziom cen nie jest w tym wypadku najgorszy. W wielu miejscach węgla czy pelletu po prostu brakuje, a kolejki oczekujących w skupach sięgają kilkuset nazwisk. Polacy coraz częściej myślą o rozsądnej alternatywie. Tą oferuje połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.
Fotowoltaika z pompą ciepła – zalety
Perspektywa ograniczenia sprowadzania surowców ze Wschodu Europy połączona z wysoką inflacją wewnętrzną powodują, że montaż odnawialnych źródeł energii jest obecnie najlepszą lokatą. Do kluczowych zalet tego rozwiązania należą:
- Oszczędności – montaż nowego źródła ogrzewania opartego na pompie ciepła to korzyść ekonomiczna. Użytkownicy z pewnością odczują niższe rachunki płacone za przygotowanie ciepłej wody użytkowej i utrzymanie pożądanej temperatury w domu. Szczególnie jeśli w pakiecie zdecydują się także na panele słoneczne. Dodatkowo mieszkańcy nowych budynków docenią brak konieczności budowy kotłowni i komina.
- Komfort – zarówno pompa ciepła, jak i instalacja fotowoltaiczna działają automatycznie, nie wymagają bieżącej obsługi. Nie ma też wymogu gromadzenia paliw, co oszczędza powierzchnię użytkową domu.
- Bezpieczeństwo – nie można ignorować faktu, że użytkowanie instalacji gazowych, paliwowych czy olejowych jest obarczone pewnymi ryzykami. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość pożaru, zaczadzenia czy nawet wybuchu. Przy odpowiednio dobranej i zamontowanej pompie ciepła i fotowoltaice tego typu niebezpieczeństwa nie występują.
- Wielofunkcyjność – omawiany zestaw można wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych w prąd, ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia.
- Wydajność – warto pamiętać, że odnawialne źródła energii cechują się wyjątkową trwałością. Cykl życia paneli PV oraz pompy ciepła wynosi co najmniej 25 lat.
- Estetyka – panele fotowoltaiczne dobrze komponują się z dachami domów wykonanych w stylu nowoczesnym oraz klasycznym. Pompa ciepła jest z kolei urządzeniem kompaktowym. Pozwala też zmniejszyć ilość powstającego brudu.
- Stopa zwrotu – początkowa inwestycja w zestaw OZE zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat. Biorąc pod uwagę obecne ceny paliw kopalnych, szacuje się, że montaż pompy ciepła i paneli słonecznych zacznie generować realne oszczędności już w szóstym roku użytkowania.
Dofinansowanie do OZE – to możliwe!
Dostępne dotacje do montażu odnawialnych źródeł energii znacząco zmniejszają początkowe nakłady konieczne do poniesienia. Wśród najpopularniejszych programów warto wymienić:
- Program Czyste Powietrze – dofinansowaniem objęte są projekty polegające na wymianie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na odnawialne. Wsparcie mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program przewiduje dofinansowanie nawet do 90% kosztów. W katalogu kosztów kwalifikowanych znajdują się zarówno pompy ciepła, jak i instalacje PV. Szczegóły programu znajdują się na stronie: czystepowietrze.gov.pl
- Program Moje Ciepło – nowym narzędziem jest objęcie wsparciem montażu pomp ciepła dla właścicieli lub współwłaścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Dotacja ma w tym wypadku pokrywać 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Można ją połączyć z innym programem wspierającym montaż instalacji PV. Po więcej informacji zapraszamy na stronę mojecieplo.gov.pl
- Mój Prąd 4.0 – w najnowszej wersji programu Mój Prąd oprócz szansy na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii i systemem zarządzania, beneficjenci zyskali też możliwość otrzymania dodatkowych środków za wybór pompy ciepła. Łączna kwota wsparcia może wynieść nawet 20 500 złotych! Więcej o programie przeczytasz na: mojprad.gov.pl
- Program Agroenergia – także rolnicy mogą liczyć na wsparcie montażu odnawialnych źródeł energii. O dofinansowanie ubiegać się mogą osoby fizyczne oraz prawne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha. Potencjalna dotacja na układ hybrydowy przekracza 30 tysięcy złotych! Na stronie konkursu można znaleźć kompletny regulamin naboru: agroenergia–nowy-nabor-wnioskow.
źródło: fotowoltaika.plus
FOTOWOLTAIKA.PLUS
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
fotowoltaika.plus/kontakt
+48 233 233 233
[email protected]
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.