Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV

Z okazji jubileuszu firma przeprowadziła ankietę z udziałem 100 partnerów Rok 2022 jest wyjątkowy dla IBC SOLAR, który obchodzi w tym roku 40-stą rocznicę rozpoczęcia działalności. Proces rozkwitu marki w jednego z wiodących na świecie dostawców rozwiązań w zakresie fotowoltaiki i magazynowania energii uwypukla wiele kamieni milowych w rozwoju energii odnawialnej w Niemczech i Europie. Jednak oprócz wspominania dotychczasowych osiągnięć firma skupia się także na przyszłości branży PV. Temu poświęcona była ankieta badawcza, którą na początku tego roku IBC SOLAR przeprowadził wśród członków swojej sieci partnerskiej w Niemczech.

IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]
IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]

Grupa respondentów liczyła ponad 100 profesjonalistów: specjalistów PV i instalatorów. Wyniki badania pokazują, na co właściciele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorcy zwracają dziś największą uwagę przy zakupie systemów fotowoltaicznych i rozwiązań do magazynowania energii oraz co jest najważniejsze dla instalatorów po stronie dostawcy. Rezultaty badania, uwzględniające także polską perspektywę, komentują eksperci IBC SOLAR.

 

Rozkład inwestycji na rynku PV

Według ankietowanych zdecydowana większość, bo 72%, zamówień na systemy PV pochodzi z segmentu residential, czyli od właścicieli gospodarstw domowych. Instalacje fotowoltaiczne w sektorze komercyjnym stanowią obecnie niecałe 28%, ale ich udział rośnie jako, że przedsiębiorcy i firmy coraz częściej dostrzegają, że inwestycje w systemy PV zwracają się bardzo szybko przynosząc spore oszczędności. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą dotacje instytucjonalne.

 

Warto obserwować przekrojowe zmiany zachodzące na rynku niemieckim, bo w dużej mierze można z nich wyczytać, jak rozwijać się będzie fotowoltaika w krajach, które są dopiero na początku transformacji energetycznej. W Polsce, obecnie także zdominowanej przez małe przydomowe instalacje PV, również spodziewamy się stopniowego wypłaszczania inwestycji w kierunku dużych komercyjnych projektów, pozwalających osiągnąć niezależność energetyczną, tak by docelowo proporcje mikro i dużych instalacji plasowały się na poziomie 50/50 – przekonuje Maciej Drobczyk, Country Manager IBC SOLAR Polska.

 

Powody inwestycji w fotowoltaikę

Zdaniem specjalistów PV najważniejszymi argumentami przemawiającymi za inwestowaniem w energię słoneczną są możliwość uniezależnienia się od rosnących kosztów prądu (96% wskazań), samowystarczalność energetyczna (78% wskazań) oraz działanie w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska (54%).

IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]
IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]

To ciekawe przesunięcie priorytetów względem tego, jakimi powodami kierowali się inwestorzy w początkowym okresie rozwoju branży PV. Wtedy głównym argumentem za instalacją fotowoltaiczną był stosunkowo tani koszt jej montażu i szybka amortyzacja inwestycji. Teraz są to również ważne czynniki, ale coraz większy nacisk kładzie się na niezależność energetyczną i unikanie ryzyka przerw w dostawach prądu spowodowanych niewydolną siecią – tłumaczy Mariusz Wilk, Country Manager IBC SOLAR Polska.

Oczekiwania użytkowników względem systemu PV oraz dostawcy

Zapytani o czynniki, które decydują o wyborze konkretnego rozwiązania, respondenci wskazali przede wszystkim na możliwość skompletowania całego systemu PV z jednego źródła (78,1% wskazań) oraz wysoką jakość komponentów (73.6%). Szybki proces przetwarzania zamówienia i dostawy okazał się ważny dla ponad 35% ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się miejsce produkcji (preferowane wybory tworzone lokalnie w Europie), niska cena oraz wysoka wydajność.

IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]
IBC SOLAR świętuje 40-lecie istnienia i udostępnia wyniki badania trendów na rynku PV [źródło: www.ibc-solar.pl]

Z kolei argumenty, które instalatorzy biorą pod uwagę przez wyborem dostawcy komponentów fotowoltaicznych to niezawodność i dostępność dla klientów (90,8% wskazań), nowoczesna i kompleksowa oferta systemów PV (60,5%) oraz usługi dodatkowe, takie jak dobry serwis posprzedażowy i atrakcyjne warunki gwarancji.

Wyniki badania są zbieżne z filozofią naszej firmy. Jako dostawca rozwiązań również stawiamy na wysokiej jakości i odpowiednie produkty z jednego źródła. Bliskość naszych wyspecjalizowanych partnerów jest dla nas bardzo ważna. Jednocześnie stale rozwijamy naszą ofertę, by być optymalnie przygotowani na rozwój rynku w nadchodzących latach – komentuje Patrik Danz, Chief Sales Officer (CSO) IBC SOLAR AG.

Trendy na rynku PV

W kontekście tendencji, które w ostatnich latach kształtowały branżę PV w Europie, trzech na czterech specjalistów (76,1%) wymieniło zmiany prawne pociągające za sobą zwiększone wymagania co do oferowanych rozwiązań na rynku PV. Jednocześnie dwie trzecie ekspertów z branży PV zauważyło rosnącą świadomość klientów końcowych w zakresie korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym naciskiem na fotowoltaikę. Nieco mniej niż 59% uważa, że zmiany kosztów (np. koszty produkcji i instalacji) są jednym z najważniejszych czynników wpływających na rynek.

Ciekawe odpowiedzi wyłaniają się na pytanie o potencjalne dodatkowe obszary zastosowania fotowoltaiki w przyszłości. Oprócz dość oczywistego wskazania elektromobilności (87,4%), respondenci wymienili także rozwój idei łączenia sektorów (z niem. Sektorkopplung) zużywających energię z branżą wytwarzania zielonej energii. Mowa tu m.in. o fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (19,8%) czy o współpracy branży PV i wodorowej na rzecz dalszej dekarbonizacji kolejnych gałęzi przemysłu.

Wyniki naszego badania wyraźnie pokazują zmiany na rynku PV, jakie nastąpiły w ostatnich latach. W początkowym okresie rozwoju fotowoltaika była kosztowna, przez co niewiele osób mogło sobie na nią pozwolić. W kolejnych latach potencjał PV zaczął być coraz bardziej dostrzegany, a technologia solarna stała się głównym nurtem w sektorze energetycznym. Dzięki energii słonecznej każdy ma wyjątkową możliwość wywierania bezpośredniego wpływu na przemiany energetyczne. Jednocześnie branża fotowoltaiczna rozwija się niezwykle dynamicznie, co sprawia, że z ekscytacją i optymizmem patrzymy w przyszłość – podsumowuje Udo Möhrstedt, pionier branży i dyrektor generalny IBC SOLAR.


Firma założona w 1982 roku, w Bad Staffelstein, pod nazwą IBC (International Battery and Solar Power Consulting), a następnie IBC Solartechnik, położyła kamień węgielny pod rozwój energetyki słonecznej w Niemczech. Jako jeden z pierwszych europejskich dostawców systemów i baterii fotowoltaicznych, IBC SOLAR aktywnie uczestniczy w kształtowaniu wielu zmian w branży i stale rozszerza swoją ofertę w oparciu o rozwój rynku.

O marce IBC SOLAR:

Już w 1998 roku firma wprowadziła na rynek swój pierwszy moduł PV własnej marki (Megaline). Wkrótce potem IBC SOLAR rozszerzył zakres swojej działalności i na początku XXI wieku stał się silnym partnerem w dziedzinie dystrybucji energii słonecznej i projektów. Od samego początku priorytetem marki była wysoka jakość produktów. Aby móc ją jak najlepiej przetestować i zapewnić, w 2007 r. firma IBC SOLAR zbudowała własny zewnętrzny ośrodek testowy. Od 2009 roku produkty są również oceniane i poddawane próbom w unikalnym i obecnie niezależnym laboratorium badawczym.

Z czasem firma IBC SOLAR rozszerzyła swoją ofertę marek własnych o pierwszy system magazynowania (2011), własny system montażowy IBC AeroFix (2013) i kolejne produkty, umacniając swoją pozycję jako dostawca kompletnych systemów.

źródło: www.ibc-solar.pl

IBC-SOLAR
Agnieszka Mrozowska
[email protected]
666 300 051
strona internetowa: www.ibc-solar.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz