Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Fotowoltaika – nowy system rozliczeń już od 1kwietnia 2022

Warto się pośpieszyć z instalacją by zachować dotychczasowe upusty i przez kolejnych 15 lat odzyskiwać aż 80% wyprodukowanej energii! Już od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń w fotowoltaice. Dotychczasowy Net- Metering zostanie zastąpiony przez Net-Billing. Zmieni się sposób rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika – nowy system rozliczeń już od 1kwietnia 2022
Fotowoltaika – nowy system rozliczeń już od 1kwietnia 2022

 

Reklama
oknonet.pl

Co to oznacza w praktyce? Czy FOTOWOLTAIKA nadal będzie opłacalna?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd w zależności od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Z reguły jest tak, że największa produkcja ma miejsce wiosną i latem, gdy nasłonecznienie jest dłuższe. Jeśli urządzenia zużywają mniej prądu niż instalacja wyprodukuje, wówczas powstają tzw. nadwyżki. Nadmiar jest magazynowany w sieci elektroenergetycznej.

Net-Metering, czyli obecny system rozliczeń polega na wymianie barterowej pomiędzy prosumentem a zakładem energetycznym. Prosument może odzyskać od 70 do nawet 80% zmagazynowanej energii i wykorzystać ją do zasilania energią urządzeń elektrycznych w okresie, gdy instalacja fotowoltaiczna jest mniej wydajna, np. zimą. Rozliczenia odbywają się bezgotówkowo, a ilość zmagazynowanej w sieci energii jest uwzględniana w rachunkach za prąd.

Od 01.04.2022 obowiązywać będzie Net Billing, czyli nowy system rozliczeń dla Prosumentów.

Każda instalacja fotowoltaiczna, która zostanie zamontowana, uruchomiona i podłączona do sieci po 31.03.2022 będzie rozliczana na nowych zasadach.

Net-Billing, w przeciwieństwie do obecnego systemu upustów, będzie odbywał się na zasadach kupna- sprzedaży. Nadwyżkę wyprodukowanej energii Prosument będzie sprzedawał w momencie wysyłania jej do zakładu energetycznego. W czasie niższej wydajności instalacji fotowoltaicznej nie będzie mógł odebrać nadwyżki, jak dotychczas, ale ją odkupić z sieci po stawkach takich samych, jak osoby, które nie posiadają instalacji fotowoltaicznej.

Mimo zmian, które wejdą w życie już od 1 kwietnia i licznych obaw, w perspektywie czasu i stale rosnących cen prądu, FOTOWOLTAIKA nadal będzie się opłacać.

Aby przez kolejnych 15 lat korzystać z fotowoltaiki na dotychczasowych zasadach wystarczy, że Twoja instalacja zostanie uruchomiona przed 31 marca.

Jeśli chcesz zainwestować w FOTOWOLTAIKĘ ale mimo wszystko obawiasz się nowego sposobu rozliczeń, nic nie stoi na przeszkodzie by zdążyć przed zmianami i stać się właścicielem mikroinstalacji na obecnych zasadach.

Im szybciej zdecydujesz się na FOTOWOLTAIKĘ tym szybciej ją zainstalujemy, szybciej będzie można ją zgłosić i uruchomić.

ZS ENERGY jest instalatorem oferującym swoim klientom kompleksowe usługi w zakresie fotowoltaiki:

  • bezpłatny audyt techniczny;
  • własne ekipy monterskie – nie korzystają z usług podwykonawców;
  • bezpłatną pomoc w uzyskaniu dotacji do instalacji;
  • serwis i konserwacja przez własnych pracowników;
  • montaże realizujemy tylko i wyłącznie przez własne ekipy monterskie;

Argumenty przemawiające za instalacją źródła energii elektrycznej jaką jest FOTOWOLTAIKA nie muszą być jedynie kwestią finansową.

Fotowoltaika jest ekologicznym i w pełni naturalnym sposobie generowania prądu. Za inwestycją w taką instalację przemawiają nie tylko argumenty finansowe, ale również te społeczne, ekonomiczne i głównie EKOLOGICZNE.

Źródło: zsenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz