Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Columbus poprawił kwartalne wyniki

W trzecim kwartale 2022 r. Columbus Energy zanotował niemal 60-procentowy wzrost przychodów wobec drugiego kwartału. Grupa znacząco poprawiła też wynik EBITDA.

Columbus poprawił kwartalne wyniki
Columbus poprawił kwartalne wyniki

Skonsolidowane przychody Grupy Columbus Energy w trzecim kwartale br. wyniosły 146 mln zł, wobec 92 mln zł w drugim kwartale. Wynik EBITDA Grupy, choć na niewielkim minusie (-0,82 mln zł), jest znacząco lepszy niż w drugim kwartale (-32 mln zł). Jak wynika z opublikowanego raportu kwartalnego, Columbus mocno poprawił marżowość, zredukował koszty stałe i zminimalizował zobowiązania finansowe. Zarząd Columbus zapewnia, że trudną sytuację z początku roku Grupa ma już za sobą, a po drugim kwartale 2022 r. organizacja zaczyna działać w sposób zrównoważony.

 

Transformacja Columbusa w lekką organizację postępuje zgodnie z obranym przez nas kierunkiem. Właściciele domów w Polsce zauważyli, że fotowoltaika świetnie sprawdza się w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła. Te trzy technologie znakomicie ze sobą współpracują, a inwestycja staje się komplementarna. Po podwyżkach cen energii w taryfie G i notowanych coraz wyższych cenach innych nośników energii (gaz, węgiel), spodziewamy się dobrego roku 2023 w każdej z wymienionych trzech technologii – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. – Nasza pierwsza inwestycja zagraniczna, czyli biznes w Republice Czeskiej, w czwartym kwartale może dostarczyć konkretne przychody i marżę. Odnotowujemy również dynamiczny rozwój rynku B2B, zarówno w mikroinstalacjach, jak i wielkoskalowych instalacjach komercyjnych. Rozpoczęliśmy też kolejne inwestycje. Mamy ponad 350 MW farm fotowoltaicznych do wybudowania, 400 MW/1600MWh magazynów energii. To inwestycje liczone w miliardach złotych. Nadal też inwestujemy w nowe projekty, które mogą nam pomóc zwielokrotnić te liczby.

Zarząd Columbus podkreśla, że bardzo istotna dla przyszłości Grupy jest zmiana struktury finansowania biznesu.

Jesteśmy zadowoleni, że zmiana struktury finansowania się powiodła, w szczególności dzięki zaufaniu i elastyczności naszego Akcjonariusza DC24. Koncepcja sprzedaży części aktywów, tj. 102 MW farm fotowoltaicznych, również jest ważna, aby wyczyścić zobowiązania z przeszłości i z tym doświadczeniem budować biznes własnych aktywów energetycznych w przyszłości, ale jako segment wydzielony, finansowany zewnętrznie, o miliardowym potencjale. Dzięki temu będziemy mogli interpretować niezależnie to, jak rozwija się Columbus w tych dwóch segmentach, przygotowując się również do uruchomienia kolejnego obszaru biznesowego, jakim jest serwis i utrzymanie – wyjaśnia Dawid Zieliński.

Szczegóły tego planu, jak również ścieżkę i system, którymi Columbus będzie się posługiwać w jego realizacji, Zarząd zaprezentuje w nowej strategii.

Źródło: columbusenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz