Reklama
https://homecomfort.com.pl/

5 zalet instalacji fotowoltaicznej

5 zalet instalacji fotowoltaicznej
5 zalet instalacji fotowoltaicznej

 

1. Korzyści finansowe

Fotowoltaika to inwestycja na wiele lat. Zakup i montaż paneli to, oczywiście, spory wydatek, jednak od razu po uruchomieniu instalacji możemy liczyć na obniżenie rachunków za prąd. Średnio po dziesięciu latach zwraca się cały poniesiony koszt, a od tego momentu będziemy cieszyć się darmową lub tanią energią, w zależności od tego, czy moc instalacji wystarcza na pokrycie naszego zapotrzebowania. Jest to niewątpliwie kusząca perspektywa w czasach szybko rosnących cen prądu i braku szans na odwrócenie tego procederu.

2. Ekologiczne zalety fotowoltaiki

Pozyskiwanie energii ze słońca, a następnie przetwarzanie go na prąd elektryczny, to proces całkowicie bezpieczny dla środowiska. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku wytwarzania energii z węgla lub gazu, których spalanie powoduje uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji. Promienie słoneczne są ponadto źródłem w pełni odnawialnym i praktycznie niewyczerpanym. Nie istnieje zatem obawa, że instalacje fotowoltaiczne staną się bezużyteczne. Wręcz przeciwnie – przez cały okres eksploatacji będą równie skutecznie spełniać swoje zadanie.

3. Prosty montaż i konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Prace montażowe przeważnie zajmują doświadczonej ekipie ok. 2-3 dni. Szczególnie szybko powinna pójść instalacja na gruncie, jednak montaż na dachu nie dostarcza dużo więcej pracy. Co istotne, współczesne panele uważane są za niemal bezawaryjne, co oznacza, że nie potrzeba częstych przeglądów. Podobnie wygląda kwestia konserwacji, której zwykle nie ma potrzeby wykonywać częściej, niż dwa razy w roku. Warto jednak na bieżąco usuwać wiesze zanieczyszczenia, aby nie doprowadzić do spadku wydajności paneli.

4. Pełna niezależność

Do największych korzyści z fotowoltaiki należy całkowita niezależność – od wspomnianych podwyżek cen prądu, od przerw w dostawie energii z powodu awarii sieci operatora, od mogących się wyczerpać surowców itd. Łączy się to zatem nie tylko z pierwszym punktem, czyli korzyściami finansowymi, ale także z mniejszym ryzykiem odcięcia od dopływu energii. Oczywiście, zdarzają się awarie instalacji, jednak po pierwsze są rzadkością, a po drugie można wówczas korzystać z prądu z sieci lub własnych zapasów.

5. Zalety płynące z magazynowania energii

Nowoczesne panele fotowoltaiczne rozwiązują problem marnowania się uzyskanego prądu. Pozwalają na oddanie nadmiaru energii do sieci, zmagazynowanie jej na własny użytek lub połączenie tych dwóch rozwiązań. W pierwszym przypadku staniemy się producentem energii, który może z tego tytułu czerpać finansowe korzyści. W drugim – będziemy mogli korzystać z naszego darmowego prądu także wtedy, gdy nie da się go pozyskiwać w wystarczających ilościach na bieżąco, czyli np. nocą lub w pochmurne dni.

Źródło: sarakhman.pl

Sarakhman Solar Energy
ul. Barska 15/8
37-700 Przemyśl
tel.: 698660660
e-mail: [email protected]
www.sarakhman.pl
www.facebook.com/SarakhmanSolarEnergy
www.instagram.com/sarakhman_pompy_ciepla

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz