Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

5 mitów o instalacji fotowoltaicznej!

Energetyka słoneczna w ostatnim czasie rozwija się bardzo szybko. Sprzyja temu choćby uruchomienie programu "Mój prąd", czy zmiany w prawie. Jednak mimo to nadal jej zastosowanie budzi wiele wątpliwości. Najczęstsze z nich to awaryjność instalacji, podatność na pożar, uciążliwość formalności przy instalacji, problematyczność przyłączenia do sieci, duże ryzyko przeciążenia sieci, niewłaściwe działanie w pochmurne dni. Fakty czy mity? Spróbujmy je potwierdzić bądź obalić.

5 mitów o instalacji fotowoltaicznej!
5 mitów o instalacji fotowoltaicznej![źródło: cchp.pl]

1. Awaryjność instalacji fotowoltaicznej? Fakt czy mit?

Reklama
oknonet.pl

Panele fotowoltaiczne tak jak wszystkie instalacje mogą ulec awarii. Nie możemy zakładać, że coś zawsze będzie działać bezawaryjnie, choć takie pewnie byłoby wielu z nas życzenie. Duże znaczenie ma tutaj jakość urządzenia, z którego korzystamy. Podobnie jest z instalacjami fotowoltaicznymi. Sprzęt wykonany z lepszych materiałów i nowocześniejszej technologii, a przy tym poddany w końcowej produkcji badaniom jakościowym ma szanse przetrwać dłużej bez awarii. Takie instalacje posiadają dłuższy okres gwarancji sięgający nawet 20-30 lat.

2. Podatność na pożar fotowoltaiki? Fakt czy mit?

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straż Pożarnej wynika, iż np.: w roku 2019 zgłoszona 153 000 pożarów, z czego tylko ułamek promila to zwarcia wywołanie w instalacji fotowoltaicznej.

Jak to wygląda w innych krajach?

W 2015 roku w Niemczech badacze TÜV Rheinland i Instytutu Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera przygotowali rzetelny raport, badając około 1,3 mln domów jednorodzinnych z fotowoltaiką. Pożary fotowoltaiki wystąpiły w 210 przypadkach, czyli tylko w 0,016%.
W Wielkiej Brytanii z kolei na milion domów w ciągu 7 lat odnotowano 58 pożarów budynków z instalacją fotowoltaiczną, czyli 0,0058% ze wszystkich przypadków.

Wskazuje to na fakt, że instalacje te nie zwiększają ryzyka pożarów.

Jakie są najczęstsze powody pożaru fotowoltaiki?

  •  Czynniki zewnętrzne,
  • Błędy w projekcie instalacji fotowoltaicznej (np. źle dobrane złączki i okablowanie),
  • Niedociągnięcia montażowe (np. wtyczki, kable i szybkozłączki – źle podłączone lub złej jakości),
  • Brak doświadczenia i szkoleń monterów fotowoltaiki (np. fotowoltaika DIY),
  • Awarie elementów instalacji (np. inwerterów lub przegrzewających się paneli fotowoltaicznych),
  • Brak regularnego serwisu i okresowych pomiarów (np. mierzenia rezystancji instalacji lub badania kamerą termowizyjną).

3. Przyłączenie do sieci jest problematyczne, a sam proces instalacji wymaga wielu formalności? Fakt czy mit?

Obecnie istnieją firmy, które zajmują się formalnościami związanymi z instalacją fotowoltaiki. Wystarczy podjąć decyzję o wyborze takiej firmy, a oni wykonają audyt i kosztorys, pomogą w uzyskaniu dotacji. W kwestii podłączenia do sieci wystarczy skontaktować się z właściwym zakładem, podpisać z nim aneks do umowy i poczekać na montaż licznika dwukierunkowego.

4. Ryzyko przeciążenia sieci i brak możliwość oddawania nadwyżek.

Instalacja fotowoltaiczna może być zainstalowana w trybie on-grid, która wymaga połączenia z ogólną siecią energetyczną, w której większość prądu powstaje przy zastosowaniu standardowych metod. W przypadku awarii sieci, tego typu instalacja przestaje działać, nawet jeżeli warunki tj. nasłonecznienia pozwalają na jej działanie.

Nadmiar wyprodukowanej energii trafia do sieci, tak aby inny konsument mógł z niej skorzystać. Można gromadzić nadwyżki energii poprzez zamontowanie specjalnych magazynów energii, jednak takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni.

5. Działanie paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni.

Do działania instalacji potrzebne jest rozproszone światło, a nie wysokie nasłonecznienie. Dobre jakościowo ogniwa mogą produkować w pochmurne dni zaledwie 1% mniej energii niż w dni słoneczne.

 

Źródło: cchp.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz