Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

TAURON Polska Energia wybuduje nową farmę wiatrową

Inwestycja o łącznej mocy 20 MW zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku.

TAURON Polska Energia wybuduje nową farmę wiatrową
TAURON Polska Energia wybuduje nową farmę wiatrową Źródło: tauron.pl

Farma Wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2MW. Nowy projekt jest już gotowy do budowy, to znaczy posiada wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia.

 

Zgodnie z tym co zapowiedzieliśmy w nowej strategii, realizujemy ambitny program inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE). Nasi specjaliści poszukują miejsc gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes TAURONA.

W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

Obie inwestycje realizuje spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Spółka TAURON Zielona Energia ma charakter deweloperski, koncentruje się na tym, żeby rozwijać lub przejmować projekty OZE, nadzorować budowę, a po osiągnięciu pozwolenia na użytkowanie przekazać do eksploatacji TAURON Ekoenergia – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

TAURON do niedawna posiadał dziewięć farm wiatrowych tj.: Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Spółka ukończyła właśnie budowę kolejnych dwóch farm wiatrowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz łódzkim tj. Majewo oraz Piotrków zwiększając łączną moc posiadanych farm wiatrowych o 36 MW.

Wiatrowe megawaty

W 2019 roku TAURON podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce o łącznej mocy ponad 180 MW.

W grudniu 2020 roku firma kupiła projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim będzie się składać  łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co  zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych.

W czerwcu 2021 roku TAURON kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, powiat elbląski w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz