Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

RWE ubiega się o pozwolenie dla farmy wiatrowej

RWE złożyło dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW. Wkrótce firma złoży kolejne wnioski.

RWE ubiega się o pozwolenie dla farmy wiatrowej

Polska uruchomiła postępowania rozstrzygające o pięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. RWE złożyło oferty dotyczące projektów o łącznej mocy 7,8 gigawatów (GW) na wszystkie pięć obszarów, w tym dla obszaru 44.E.1, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie F.E.W. Baltic II.

 

Realizując rządowy program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, RWE chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Obecnie rozwijamy nasz pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II. Miło mi też poinformować, że złożyliśmy już wnioski na pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych, a następne zostaną złożone niebawem — potwierdza Sven Utermöhlen Dyrektor Generalny (CEO) Offshore Wind, RWE Renewables.

Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej, RWE opracowało kompleksowe rozwiązanie dla wspomnianego wyżej obszaru, to jest farmy wiatrowej Sharco Duo.

Nowa inwestycja o mocy do 1,8 GW znajduje się na północny zachód od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej strefy Morza Bałtyckiego.

Podczas rozwoju, budowy i eksploatacji Sharco Duo, RWE zakłada liczne synergie z prowadzonym już projektem F.E.W. Baltic II i bazą operacyjną w Ustce. Dzięki nim firma będzie mogła zapewnić Polsce konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną.

Nasza koncepcja Sharco Duo zakłada zastosowanie najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w morskiej energetyce wiatrowej, które w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwolą zbudować i eksploatować farmę wiatrową w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz idealnie dopasować się do specyfiki polskiego systemu przesyłowego  wspierając stabilizację sieci – wyjaśnia Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej, jesteśmy w doskonałej pozycji do rozwoju projektu Sharco Duo i innych morskich farm wiatrowych, o realizację których również się ubiegamy, wspierając jednocześnie lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Dodatkowo, będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologii — dodaje.

Koncepcja dla stabilizacji sieci

Koncepcja projektowa RWE dla Sharco Duo obejmuje integrację morskiej farmy wiatrowej z polskim systemem energetycznym, produkcję zielonego wodoru na morzu i lądzie oraz rozwiązania magazynowania energii. RWE planuje też wspierać bioróżnorodność i wzmacniać lokalny ekosystem, florę i faunę. Ich ochrona jest też kluczowa podczas budowy i eksploatacji inwestycji. Dlatego wśród wielu innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań proponowanych przez RWE znajdują się m.in. systemy instalacji fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie recyklingowalnych komponentów farmy. Firma kładzie też nacisk na niskoemisyjną strategię eksploatacji. Dzięki zaangażowaniu w środkowej części polskiego Bałtyku oraz synergii z projektem F.E.W. Baltic II znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru 44.E.1 RWE jest w pełni gotowe do przygotowania i budowy morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo i rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2028 roku. Po oddaniu do eksploatacji farma Sharco Duo będzie mogła wyprodukować zieloną energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 11 milionów Polaków.

Firma jest też gotowa do złożenia wniosków na pozostałe obszary wskazane przez polski Rząd dla morskich farm wiatrowych. Pozwolenia lokalizacyjne przyznawane w tym procesie mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcjach kontraktów różnicowych (CfD), rozpoczynających się w 2025 roku.

Silna obecność w Polsce

RWE od wielu lat wspiera polską transformację energetyczną, rozwijając, budując i eksploatując lądowe farmy wiatrowe. Dzięki własnemu portfolio firma plasuje się wśród pięciu największych operatorów wiatrowych na lądzie w Polsce. Ponadto stale dywersyfikuje swój portfel odnawialnych źródeł energii, inwestując w projekty fotowoltaiczne.

RWE czyni też postępy w realizacji F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po zakończeniu rozruchu farma wiatrowa F.E.W. Baltic II o mocy 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby około 350 tysięcy polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt F.E.W. Baltic II spółka RWE znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej

RWE jest przodującym, światowym graczem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i numerem dwa na świecie w morskiej energetyce wiatrowej. Spółka RWE jest gotowa wnieść swoje globalne doświadczenie i wiedzę techniczną do rozwoju sektora offshore w Polsce. Firma posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach – w tym Arkonę, jedną z największych morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, o mocy 385 MW. Firma ma dziś łącznie około 3 GW mocy zainstalowanej w działających morskich projektach wiatrowych, farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) w budowie oraz rozwija łącznie ponad 10 GW mocy zabezpieczonej na całym świecie.

Źródło: rwe.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz