Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – to warto wiedzieć

Ładowanie elektryków to wciąż jeden z najbardziej omawianych aspektów elektromobilności. Infrastruktura e-mobility stale się rozwija, ale nadal pozostawia wiele wątpliwości.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – to warto wiedzieć
Stacje ładowania samochodów elektrycznych – to warto wiedzieć [Źródło: elo.city]

W naszym kraju funkcjonuje już ponad 1300 ogólnodostępnych stacji ładowania, na których zlokalizowanych jest ok. 2600 punktów. Jeśli zastanawiasz się, czy kiedyś będzie ich więcej, to nie musisz się martwić. Piękno elektromobilności polega na tym, że możesz naładować samochód wszędzie tam, gdzie jest energia. Można skorzystać nawet ze zwykłego gniazdka 230 V, które znajdziemy w każdym domu.

Elektryczne stacje ładowania w przyszłości na pewno wyprą tradycyjne paliwowe. Dlaczego? Ponieważ nie mają tylu ograniczeń infrastrukturalnych i technicznych. Tam gdzie płynie prąd, może stać stacja ładowania – wszędzie gdzie użytkownik tego potrzebuje.

Jakie są rodzaje stacji?

Zacznijmy od podziału na stacje szybko ładujące zasilane prądem stałym (DC) oraz wolno ładujące zasilane prądem zmiennym (AC). Najmniejszym, a zarazem najbardziej eleganckim rodzajem jest wallbox. Jest to mała, wolna ładowarka AC, którą można powiesić na ścianie, bądź zainstalować na słupku. Najczęściej wykorzystywana jest w domach lub małych miejscach postojowych przy hotelach, restauracjach itp.

Znajdą się stacje, które mają wbudowany przewód do ładowania oraz takie, do których trzeba wpiąć się własnym kablem. Na parkingach i większych ogólnodostępnych punktach, często zobaczymy stacje stojące, o jednolitej, solidnej konstrukcji. Mogą być wolno lub szybko ładujące. Takie stacje są znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczny, czy też akty wandalizmu. Co więcej, dzięki temu, że są większe, z tego typu stacji mogą korzystać nawet dwa auta jednocześnie.

Gdzie jest najbliższa stacja ładowania w mojej okolicy i jak to sprawdzić?

Korzystając z aplikacji Elocity, masz możliwość zlokalizowania ponad 100 stacji, wraz z zaznaczeniem dostępności punktu i ceny ładowania. Możesz skorzystać także z aplikacji społecznościowej o nazwie PlugShare, w której użytkownicy zaznaczają na mapie wszystkie dostępne stacje ładowania, dołączając swoje komentarze, oceny i zdjęcia. Wszystko w zasięgu twojego smartfona.

Ile trwa budowa stacji ładowania?

Instalacja ładowarki przy dobrym przyłączu elektrycznym to kwestia kilku godzin. Jeśli konieczne jest dostosowanie infrastruktury energetycznej, to przy dobrym projekcie zajmie to maksymalnie 1 dzień. Prace mogą opóźnić jedynie ze względów budowalnych, ale to i tak nie przekroczy kilku dni.

Źródło: elo.city

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz