Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Rok 2023 w Elocity. Nowe wyzwania, nowi partnerzy, wciąż ta sama idea

Na koniec 2023 roku co trzecia stacja ogólnodostępna w Polsce była obsługiwana przez technologię Elocity, blisko 35 000 kierowców aut elektrycznych korzystało z naszej aplikacji, która integrowała ponad 280 operatorów stacji ładowania. To tylko część kluczowych dla nas osiągnięć, które świętowaliśmy w Elocity na koniec minionego roku. Zapraszamy do podsumowania ostatnich 12 miesięcy.

Rok 2023 w Elocity. Nowe wyzwania, nowi partnerzy, wciąż ta sama idea
Rok 2023 w Elocity. Nowe wyzwania, nowi partnerzy, wciąż ta sama idea

Intensywny rozwój, nowe wdrożenia dla klientów biznesowych i tworzenie innowacyjnych rozwiązań to główne obszary naszej zeszłorocznej aktywności. Powiększyło się również grono Klientów, których wspieramy w dążeniu do zeroemisyjności: do partnerów, z którymi na co dzień współpracujemy, dołączyły m.in. nowe floty korporacyjne i branżowi debiutanci z silnym focusem na rozwój.

Rozwój infrastruktury ładowania obsługiwanej przez technologię Elocity

Na koniec 2023 roku system Elocity obsługiwał 1642 stacje ładowania (tj. prawie 3000 punktów), w tym 911 stacji ogólnodostępnych, widocznych w naszej aplikacji oraz 731 stacji prywatnych, widocznych tylko dla upoważnionych użytkowników (np. pracowników firm). Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w stosunku do końca 2022 roku, przy czym liczba stacji ogólnodostępnych z backendem Elocity wzrosła o 524, a stacji prywatnych o 329. Skalę rozwoju w ostatnich 12 miesiącach dobrze ilustruje także fakt, że w ramach 240 000 sesji ładowania dostarczyliśmy naszym klientom 4,1 GWh energii.

Warto podkreślić, że intensywny rozwój infrastruktury ładowania dostępnej z poziomu naszej aplikacji to m.in. efekt dobrej współpracy, ale także aktywnych działań naszych Klientów, w tym m.in. spółek Budimex Mobility i Interparking (w segmencie partnerów sprzedających swoje usługi za pośrednictwem aplikacji Elocity), czy Eleport, Noxo, Horyzont EV i PureCity (w segmencie White Label). Z kolei w obszarze stacji prywatnych tradycyjnie już prym wiodą nasi Klienci z branży logistycznej, m.in. DPD, DHL i GLS. W zeszłym roku odnotowaliśmy również wzrost liczby kontraktów, dotyczących rozwiązań dla flot korporacyjnych. Łącznie na koniec 2023 roku w backend Elocity wyposażone były 544 stacje prywatne obsługujące floty.

W minionym roku z powodzeniem wdrożyliśmy autorskie rozwiązania dla flot, które poszukują kompleksowych rozwiązań z zakresu infrastruktury ładowania dla korporacyjnych EV. Odpowiadając na potrzeby właścicieli flot, w 2023 roku wdrożyliśmy innowacyjną usługę agenta rozliczeniowego, która minimalizuje administrację związaną z rozliczaniem służbowych ładowań na przydomowych stacjach dla klientów korporacyjnych.

Z naszego modelu flotowego korzystają m.in. Shell czy AstraZeneca. A cennym dla nas wsparciem jest partnerstwo firm z branży CFM. Na co dzień współpracujemy z spółkami: Leaseplan, ALD Automotive oraz MHC Mobility, które rozumiejąc potrzeby klienta flotowego, włączyły do oferty leasingu samochodów elektrycznych kompleksowe usługi z zakresu infrastruktury, w tym m.in. przydomowe stacje ładowania dla pracowników.

Nowe kontrakty biznesowe

W 2023 roku podpisaliśmy ponad 200 kontraktów biznesowych, z czego 6 umów dotyczyło współpracy w modelu White Label, w ramach którego dostarczyliśmy lub aktualnie opracowujemy dedykowane aplikacje. W tym gronie są m.in. spółki Elomoto i E-way 24, która z myślą o flotach transportu ostatniej mili stawia na intensywny rozwój sieci DC.

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca ze spółką Anwim, właścicielem marki MOYA. Jako partner technologiczny w zeszłym roku zrealizowaliśmy zaawansowany projekt technologiczny polegający na integracji naszego systemu z już istniejącymi rozwiązaniami flotowymi klienta. W efekcie aplikacje MOYA firma i Super MOYA zostały rozszerzone o funkcjonalności dla użytkowników samochodów elektrycznych, co stanowi jedyny tego typu business case w Polsce.

Ważnym elementem naszej strategii jest konsolidacja rynku e-mobility z korzyścią dla użytkowników aut elektrycznych. Jednym z narzędzi jej realizacji jest nasza aplikacja, w której użytkownicy znajdą stacje ładowania już 280 operatorów, z czego 120 firm dołączyło do tego grona w ostatnim roku. – Dla nas ważne jest to, że z technologii Elocity korzystają zarówno duże spółki, jak i firmy debiutujące w branży EV. Cieszy nas, że nasze rozwiązania służą rozwojowi elektromobilności w Polsce, wspierają elektryfikację flot, integrację rynku, ale także dają możliwość nawet początkującym w branży podmiotom dołączyć do aplikacji z największą liczbą stacji ładowania w Polsce – mówi Adrian Nocuń, współzałożyciel Elocity.

Rozwój technologii Elocity

Od początku istnienia Elocity sercem naszej działalności jest system, dlatego w ciągu ostatnich 12 miesięcy duży nacisk położyliśmy na jego rozwój. Autorska technologia, którą tworzymy, jest kluczem do rozwoju elektromobilności i komfortu użytkowników aut EV. Nieustannie analizujemy ich potrzeby i dostosowujemy do nich nasz system, uwzględniając również zmiany w przepisach prawnych i wizje naszych klientów. Wierzymy, że właśnie technologia jest jednym z filarów, które wspierają rozwój elektromobilności, dlatego w ciągu ostatnich 12 miesięcy duży nacisk położyliśmy na rozwój naszego systemu.

W 2023 roku w aplikacji Elocity zarejestrowało się 19 tysięcy nowych użytkowników, co oznacza, że na koniec grudnia korzystało z niej łącznie blisko 35 tysięcy kierowców aut elektrycznych. I to z myślą o nich wprowadziliśmy w aplikacji szereg zmian i nowych funkcjonalności, usprawniających korzystanie z elektryków. Do dotychczasowych opcji dodaliśmy m.in. praktyczną informację o dostępnej mocy stacji z poziomu mapy, intuicyjne zarządzanie ładowaniami w profilu flotowym i prywatnym, widok postępu ładowania baterii na stacjach DC, czy informację o średniej mocy ładowania na stacjach AC i DC.

Z punktu widzenia wielu użytkowników aut elektrycznych jednym z bardzo istotnych naszych projektów był roaming ze stacjami Powerdot i Ekoen. Dzięki temu kierowcy mogą korzystać łącznie ze 129 szybkich stacji ulokowanych m.in. przy sklepach sieci Biedronka i hubach ładowania, a liczba ta stale rośnie. Rozliczanie za korzystanie z usług obu sieci możliwe jest za pośrednictwem naszej aplikacji.

Przełomowym wdrożeniem w zakresie rozwoju metod płatności było opracowanie usługi płatności za ładowanie za pomocą terminali. Projekt zrealizowaliśmy w partnerstwie z eService, dostarczając naszym Klientom rozwiązanie całkowicie niezależne od producentów stacji ładowania. Nasza innowacja pozwala na obsługę jednej lub wielu stacji, a terminal można zamontować także na słupku. Kierowcy płacący za ładowanie za pomocą terminala mają dostęp do automatycznie generowanych faktur, raportów i innych narzędzi dostępnych wcześniej z poziomu aplikacji. Z punktu widzenia naszych klientów kluczowa jest nie tylko elastyczność usługi, ale także to, że dzięki niej spełniają wymogi unijnej regulacji AFIR i innych przepisów prawnych i podatkowych.

Nagrody i wydarzenia specjalne

Choć nie pracujemy dla nagród, cieszymy się, że zarówno branża, jak i kierowcy EV doceniają nasze działania. Potwierdzają to nagrody zdobyte przez Elocity w 2023 roku. Najważniejsze było dla nas wyróżnienie “Lider Elektromobilności”, w konkursie organizowanym przez PSPA i PwC. To dla nas zaszczyt, że znaleźliśmy się w gronie laureatów najbardziej zaangażowanych w rozwój zrównoważonego transportu w Polsce. Równie cenny jest dla nas Złoty Laur Konsumenta 2023, który otrzymaliśmy w kategorii “Stacje ładowania samochodów elektrycznych”. To nagroda szczególnie nam bliska, bo przyznawana przez użytkowników aut elektrycznych, którym z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy za wszystkie głosy oddane na Elocity.

Intensywny rozwój branży e-mobility oznacza także wiele inspirujących wydarzeń, konferencji i spotkań. Braliśmy aktywny udział m.in. w Kongresie Nowej Mobilności, spotkaniach Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności, czy cyklu śniadań biznesowych. Byliśmy również współorganizatorem Women’s Fleet, wydarzenia, integrującego kobiety z branży motoryzacyjnej, a także partnerem technologicznym Wielkiego Testu Pojazdów Elektrycznych i partnerem merytorycznym gry miejskiej EVPoly City Challange, organizowanych przez firmę MHC Mobility.

Rok 2024 w Elocity

Rok 2023 był bardzo intensywny, a planów na kolejne 12 miesięcy mamy sporo. W dalszym ciągu naszym priorytetem będzie dostarczanie oprogramowania i kompleksowych rozwiązań optymalnie dobranych do potrzeb naszych Partnerów i Klientów. Mamy nadzieję, że dzięki technologii Elocity będą dalej konsekwentnie rozwijać własną infrastrukturę.

Przed nami również nowe projekty z naszymi Partnerami, wzrost liczby stacji ładowania obsługiwanych przez system Elocity, ale także dalszy rozwój technologii. W tym roku szczególnie ważne dla nas i naszych Klientów będzie dostosowanie infrastruktury ładowania do wymogów AFIR – unijnej regulacji, dotyczącej m.in. ad hoc payments.

elo.city

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz